Unsere Vorteile
  • Ponad 30.000 produktów
  • Gwarancja najlepszej ceny
  • Darmowe próbki
  • Darmowe próbki
  • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Przewodnik po produktach

Co to właściwie jest Laminat?

Laminat został opracowany w ubiegłym stuleciu i od dawna jest popularny w polskich domach. W ostatnich latach jego sukces przysłoniły drewniane podłogi z nowoczesnym systemem instalacji, których sprzedaż gwałtownie wzrosła. Niemniej jednak, niezawodny laminat wciąż postrzegany jest jako bardzo wytrzymały produkt. Dodatkowo laminat szczyci się dogodniejszą ceną w porównaniu z parkietem, a walory techniczne idą w parze z atrakcyjnym wyglądem. Aby przybliżyć Ci wiedzę dotyczącą podłóg laminowanych, tworzymy serię wpisów na blogu i postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Co to właściwie jest laminat?

Berry Alloc Smart 8 V4 "62001365 Bloom Light Grey"

Struktura i powierzchnia laminatu

Panele laminowane wykonane są najczęściej z trzech warstw, z których pierwszą stanowi warstwa dekoracyjna i nakładka ochronna. Warstwa środkowa jest rdzeniem laminatu, płytą nośną. Dolną warstwę stanowi warstwa chroniąca podłogę przed deformacją i wilgocią.

Słowo „overlay” oznacza coś w rodzaju „nakładki” lub „powłoki”. Ta zewnętrzna warstwa laminatu jest wyposażona w specjalną żywicę, która nadaje podłodze doskonałą trwałość i sprawia, że ​​jest również bardzo łatwa do czyszczenia.

Bezpośrednio pod nakładką znajduje się dekoracyjna warstwa składająca się ze specjalnego papieru i zasadniczo reprezentuje zdjęcie Twojego pożądanego wzoru. Od dekorów imitujących klasyczne drewno, kamiennych wzorów aż po fantastyczne, abstrakcyjne formy – wszystkie mogą być nadrukowane na laminacie.

Płyta nośna stanowi rdzeń struktury i jest dostępna w dwóch wersjach: HDF (High Density Fibreboard) i  MDF (Medium Density Fibreboard). Różnica jest bardzo prosta, panel HDF złożony jest z gęsto ułożonych wiórów, a wióry płyty nośnej MDF zmieszano z niższą gęstością. Oba można potocznie nazwać "Preszpan".

Najniższa warstwa laminatu przeciwdziała wilgoci i nadaje całej konstrukcji wyjątkową stabilność.

Rodzaje wykończeń paneli laminowanych

panele laminowane Quick-Step Eligna Wide "UW1546 Carribean Oak Dark"

Laminat jest nadal obecny w wielu domach, z tego prostego powodu, że jest bardzo wszechstronny. Tysiące różnych kolekcji zapewnią odpowiedni dekor do każdego możliwego projektu i stylu wnętrza. Niezależnie, czy ciemne czy jasne meble, nie ma żadnych ograniczeń, aby zrealizować Twoje pomysły. Prosta struktura sprawia, że ​​wiele różnych dekorów jest możliwych do nadrukowania. Tymczasem, można regulować nie tylko wygląd, ale także strukturę powierzchni do odpowiedniego modelu. Półmat, połysk, cięcie piłą i faktura marmuru to najbardziej popularne wersje. Ziarna drewna i jego naturalne nierówności są zauważalne z każdym krokiem, co potwierdza, że laminat bardzo autentycznie oddaje wygląd i charakter prawdziwego drewna. Na pierwszy rzut oka nawet ekspertom trudno odróżnić laminat od parkietu.

Gdzie najlepiej sprawdzi się laminat?

Przed decyzją o instalacji laminatu warto poznać specyfikację podłóg laminowanych. Laminat to zasadniczo bardzo trwała i wytrzymała podłoga, która może być instalowana w każdym pomieszczeniu. Jednakże, jak każdy produkt ma swoje słabości. Przestrzenie narażone na wilgoć lub stojącą wodę, to zagrożenie dla trwałości paneli laminowanych.

Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach bardzo często użytkowanych. Bawiące się dzieci, przesuwane krzesła na kółkach czy zwierzęta domowe to żaden problem dla laminatu, który nawet po latach nie będzie wykazywał oznak zmęczenia. W porównaniu z parkietem panele laminowane można instalować na płytkach ceramicznych. Kolejna zaletą jest to, że nie jest termoplastyczny. Nie ulega deformacjom pod wpływem ciepła, więc możesz cieszyć się pięknym laminatem nawet w przypadku okien wielkoformatowych.

panele laminowane Quick-Step Classic "CLM1655 Havanna Oak Natural"

Jak wygląda instalacja?

Podłogi laminowane można łatwo i szybko układać samodzielnie. Należy jednak postępować zgodnie z instrukcjami instalacji producenta, aby uzyskać optymalny efekt.

Wprowadzenie laminatu z systemem zatrzaskowym zapowiedziało nową erę dla domowych remontów. Instalacja paneli laminowanych jest dzisiaj możliwa nawet dla amatorów, bez konieczności użycia kleju i specjalistycznych narzędzi. Niemniej jednak należy pamiętać o kilku aspektach.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że układanie może odbywać się tylko na twardym podłożu, w przeciwnym razie połączenia na Click mogą zostać zerwane. Najpierw określany jest kierunek układania, zwykle równoległy do ​​światła. Izolacja akustyczna była obowiązkowa w przeszłości, dziś istnieją wersje laminatu o wysokiej jakości, które znacznie zmniejszają odgłosy kroków lub mają już zintegrowane maty izolacyjne. Jeśli nadal chcesz ułożyć izolację, użyj produktów zalecanych przez producenta. Częstym błędem, który może zrujnować cały efekt, jest nie zachowanie odległości od ścian i elementów stałych podczas montażu. Szczelina dylatacyjna o wielkości około 8 do 10 mm jest bardzo ważna, aby uniknąć ewentualnych wybrzuszeń w przyszłości.

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci uzyskać ogólny obraz tego, czym jest laminat. Warto zajrzeć do naszego sklepu internetowego, ponieważ znajdziesz tam wiele wysokiej jakości kolekcji paneli laminowanych znanych producentów, takich jak BerryAlloc lub Quick-Step.

Jeśli masz jakieś pytania, nasz zespół obsługi klienta z przyjemnością Ci pomoże. Po prostu skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, a otrzymasz informację zwrotną w krótkim czasie. Życzymy Ci wszystkiego najlepszego i trzymamy kciuki za Twój remont!

Do następnego razu!

Twój zespół z BRICOFLOR, nr 1 w aranżacji ścian i podłóg.

Dodaj komentarz