BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Ciepła podłoga do przytulnego domu – Jaką wybrać?

Friday, April 3, 2020

Prace remontowe są w toku. Pytanie o to, którą podłogę zainstalować, pojawia się już teraz. Częstą odpowiedzią jest: "Przede wszystkim powinna to być ciepła podłoga! Ale która wykładzina podłogowa jest ciepła? Czy jeden materiał jest naprawdę zauważalnie cieplejszy od pozostałych? Czy to oznacza, że z taką podłogą należy mniej ogrzewać mieszkanie? W tym artykule wyjaśnimy, te niejasności i wymienimy właściwości wybranych wykładzin podłogowych!

CIEPŁA DLA STÓP - PRZYTULNA i CIEPŁA PODŁOGA DO SALONU I SYPIALNI

Jeśli przykładowo chodzisz boso po podłodze korkowej, a następnie idziesz do łazienki wyłożonej kafelkami, większość z nas zauważy znaczącą zmianę temperatury. Płytki ceramiczne są odczuwalnie zimne, podczas gdy korek jest zdecydowanie cieplejszy. Jest to jednak postrzeganie w dużej mierze subiektywne. W rzeczywistości różne podłogi mają w przybliżeniu taką samą temperaturę, która zmienia się tylko przez czynniki zewnętrzne. Może to być temperatura w pomieszczeniach poniżej. Niemniej jednak, zmiana temperatury jest odczuwalna przez każdego i wpływa na nasze samopoczucie. Ale jaki jest tego powód?

Materiały, takie jak kamień, glina, przędza, wełna, drewno lub tworzywo sztuczne bardzo podobne wartości termiczne. żnią się one znacznie pod względem przewodności cieplnej. W uproszczeniu, przewodnictwo cieplne opisuje, jak szybko ciepło dociera do wnętrza materiału, który jest wystawiony na jego działanie. W przypadku niektórych podłóg, to nasze ciało głównie oddaje ciepło, więc wrażenie jest, że posadzka jest chłodna.

Podłoga korkowa
ytki ceramiczne mają największą przewodność cieplną w kategorii podłóg. Ciepło z naszych stóp bardzo szybko przeniknne do wnętrza materiału. W rezultacie ciepło nie kumuluje się w miejscu styku, a podłoga nie nagrzewa się w tym miejscu. Podłoga szybko przenosi nasze ciepło, nasze ciało stale uwalnia swoją energię, dzięki czemu nasze stopy się ochładzają.

Z tak zwaną ciepłą podłogą jest dokładnie odwrotnie. Tutaj ciepło nie jest przenoszone tak szybko, co oznacza, że gromadzi się w miejscu styku. W rezultacie obszar, na którym opierają się nasze stopy, powoli się nagrzewa. Jednocześnie nasze ciało ma czas na zastąpienie wydzielanego ciepła, dzięki czemu nie mamy poczucia ochłodzenia.

CIEPŁA PODŁOGA -  MATERIAŁ JEST CIEPŁY DLA STÓP?

Patrząc na podłogi z tej strony, rzeczywiście wydaje się sensowne, aby zawsze używać podłóg takich, które dają nam większy komfort. Jednak, jak wiele innych rzeczy w życiu, również i tutaj okoliczności zewnętrzne odgrywają ważną rolę. Bo jeśli będziesz chodził boso po zimnym mieszkaniu, to przewodnictwo ciepła podłogi nie sprawi, że nie będziesz już odczuwał chłodu. Niemniej jednak, ciepła podłoga może ułatwić przejście z ciepłego łóżka do jeszcze chłodnych z rana pokoi. To daje trochę czasu na odpowiednie ogrzanie mieszkania.

Jednocześnie ogólna temperatura w mieszkaniu ma mniejszy wpływ na podłogę, co sprawia, że ogrzewanie jest mniej efektywne w tym zakresie. Jeśli ciepło pozostaje głównie na powierzchni materiału, może być również szybciej uwolnione. Zaleca się jednak stosowanie ciepłych podłóg szczególnie w pokojach dziennych, takich jak sypialnia lub salon. Taka podłoga jest również popularna w pokojach dziecięcych, ponieważ dzieci często zaczynają się bawić na podłodze, gdy tylko wstaną. Aby nie dopuścić do ich zbyt szybkiego schłodzenia, wielu doradców zaleca zakup odpowiedniego materiału.

KOREK, PARKIET I PODŁOGA WINYLOWA - KLASYKA WŚRÓD CIEPŁYCH PODŁÓG

Jeśli szukasz podłogi, która będzie przyjemnie ciepła, jest kilka opcji, które powinieneś rozważyć. Nawet w przypadku podłóg, które wcześniej nie były uważane za ciepłe dla stóp, producenci starają się zrekompensować pewne wady. Jednak parkiet jest nadal jedną z klasyków wśród ciepłych podłóg. Naturalny surowiec, jakim jest drewno, bardzo wolno przewodzi ciepło, a jednocześnie daje przyjemne uczucie podczas chodzenia po nim. Jako prawdziwy atraktor w każdym domu, naturalny składnik ma również uspokajający i przytulny efekt.

Podłoga korkowa

Mniej klasyczna i znacznie bardziej nowoczesna jest również podłoga korkowa, która jest często wymieniana jako przykład podłogi przyjemnej dla stóp. Ten dość miękki materiał jest również ceniony za ogromną elastyczność, która jest dobra dla stawów. Dlatego właśnie korek jest często używany w pokojach dziecięcych, gdzie dzieci uwielbiają bawić się na podłodze.

Oprócz parkietu i podłogi korkowej, podłoga winylowa jest również popularną alternatywą, gdy jest to ciepła podłoga dla stóp. Również elastyczny i szykowny w wyglądzie, winyl występuje w wielu kolorach i kształtach.

PANELE WINYLOWE CLICK

Panele winylowe są łatwe w układaniu i w utrzymaniu. Dzięki praktycznymu i prostemu montażowi na click, zastępują one nawet popularny laminat w wielu salonach. W przeciwieństwie do parkietu lub korka, niektóre podłogi winylowe nadają się nawet do pomieszczeń wilgotnych!

Linoleum jest również uważane za ciepłe pokrycie podłogowe. Jednakże, w przeciwieństwie do winylowych podłóg, linoleum jest wykonane z trwałych i naturalnych surowców. Jest uważane za szczególnie wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Ze względu na wiele specjalnych rozwiązań i wysoką nośność, linoleum jest często stosowane w sektorze publicznym. Jest zwykle spotykane w przemyśle, w halach wejściowych lub sportowych.

Z kolei płytki dywanowe i wykładziny dywanowe są szczególnym przypadkiem. Dywan jest również uważany za ciepłą podłogę i nie są znany ze swoich właściwości przewodzenia ciepła. Dlatego, będzie on także świetnym wariantem do wyboru.

Dywan

LAMINAT I PŁYTKI CERAMICZNE - NIE SĄ CIEPŁE DLA STÓP, ALE OFERUJĄ INNE KORZYŚCI

Teraz, gdy wyjaśniliśmy czym jet ciepła podłoga i wymieniliśmy typowe wykładziny podłogowe ciepłe dla stóp, chcielibyśmy również przyjrzeć się bliżej dwóm mniej ciepłym podłogom. Mówimy oczywiście o laminatach i płytkach ceramicznych. Pokazują one, dlaczego wysoki współczynnik przewodności cieplnej niekoniecznie musi być czymś złym!

Generalnie mniej ciepły dla stóp jest laminat, który często porównywany jest z parkietem ze względu na swój wygląd zewnętrzny, ale jest skonstruowany zupełnie inaczej. W przeciwieństwie do parkietu, laminat długo uważany był za zimny. Dzieje się tak, ponieważ struktura laminatu rozprasza ciepło szybciej niż drewno. Jest również bardziej efektywna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Laminat jest powszechnie stosowaną podłogą. Obecnie istnieją również modele odpowiednie do łączenia z ogrzewaniem podłogowym. Jednocześnie jednak nie zawsze łatwo jest stwierdzić, które modele zostały zaprojektowane tak, aby były ciepłe dla stóp, a które nie. Z tego względu klasyfikujemy laminat również jako podłogę zimną.

Podłoga korkowa

To samo dotyczy płytek ceramicznych. Żadna inna podłoga nie jest postrzegana przez tak wielu ludzi jako zimna. I to jest właśnie ich zaleta! Żadna inna podłoga nie przewodzi ciepła, podobnie jak trudnościeralna mieszanka gliny. Podobnie, żadna inna podłoga nie jest tak efektywna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Ceramika nie tylko szybko i niezawodnie przenosi ciepło dochodzące z dołu, ale również je magazynuje. To oznacza, że trzeba mniej się nagrzewać. Ponadto, można na laminatach i ceramice można położyć dywan. To doprowadza do zwiększenia ciepła i komfortu w domu, nawet bez systemu ogrzewania.

Jak więc widać, nie zawsze liczy się sama podłoga, ale także okoliczności zewnętrzne. W sumie jednak prawie wszystkie rodzaje podłóg można ogrzać, jeśli się na to pozwoli. Jeśli natomiast szukasz przede wszystkim ciepłej podłogi w większości warunków, dobrze byłoby poszukać takiej z tekstyliów, winylu lub korka.

Parkiet

Mamy nadzieję, że po raz kolejny byliśmy w stanie pomóc w podjęciu decyzji. Będziemy szczęśliwi mogąc nadal doradzać osobiście przy wyborze nowej i ciepłej wykładziny podłogowej!

Do następnego razu! Twój zespół BRICOFLOR

Powrót do postów