Kontakt

Masz pytania?

Chętnie Ci doradzimy! Kontakt Zadzwoń pon-pt. w godz. 9 - 13

0 61 660 15 09

 

lub napisz na: info@bricoflor.pl

Wykładziny dywanowe – królowie tekstylnych podłóg

Wykładziny dywanowe symbolizują comfort, luksus i poczucie bezpieczeństwa od ponad 3000 lat. Przebyły one długą drogę i wiele przemian, poczynając od ręcznie tkanych sznurów z owczej wełny po wersję nowoczesną – "od ściany do ściany". Dzisiaj wykładziny dostępne są w niewyobrażalnej ilości kolorów, deseni i struktur, będąc czasem wysublimowane i eleganckie, a czasem kolorowe i intrygujące.

Dowiedz się więcej

Wykładziny dywanowe

Wykładzina dywanowa zawsze składa się z kilku warstw. Górna warstwa, czyli ta, którą widzimy po ułożeniu, nazywa się warstwą ścieralną lub użytkową. Składa się z przędzy, która według preferencji regionalnych i kulturowych, powstaje z włókien syntetycznych lub naturalnych. Obecnie dostępne są także hybrydy i mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, które łącza w sobie zalety obu materiałów. Kolejna warstwą jest warstwa spodnia, w której rozróżniamy spód włóknisty lub tekstylny. Przestarzały spód piankowy jest już rzadko produkowany i sprzedawany. Istnieją dwa powszechne sposoby produkcji wykładzin dywanowych: podczas tkania, przędza jest wkładana do krosna. Producenci, którzy z kolei specjalizują się w produkcji np. wykładzin welurowych, wykorzystują proces tuftowania. W tym wypadku przędza jest igłowana od dołu tak, że na powierzchni tworzy się struktura pętli. Jeśli ostatecznie te pętle zostają przecięte, mówimy o powierzchni welurowej.

Trendy na rynku wykładzin dywanowych

Trendy wciąż się zmieniają, nie tylko w dziedzinie mody. Wiodąca, światowa marka DOMOTEX co roku prezentuje innowacyjne techniki, materiały i projekty wykładzin dywanowych. Najlepsze i najbardziej obiecujące pomysły są zbierane w Young Designer Trendtable, aby później je wykorzystać do tworzenia nowych projektów. Dzięki tej wyjątkowej "burzy mózgów", w ostatnich latach prezentowano coraz bardziej kreatywne dekoracje, żywsze i realistyczne kolory i coraz bardziej niekonwencjonalne wzory, które stanowią silny kontrast w porównaniu z klasycznymi, monotonnymi wzorami drewnianymi czy kamiennymi. Zdaniem młodych projektantów, odważne wzory powierzchni np. te przypominające metal lub warianty obsypane brokatem, będą zdobywać coraz większą popularność w najbliższych latach. Szczególnie interesujące są projekty, w których łączy się wiele różnych materiałów. Takim inspirującym pomysłem może być pokrycie podłogowe, które powstało z połączenia wykładzin dywanowych i mozaiki ceramicznej. Z roku na rok projektanci i dekoratorzy są coraz bardziej odważni i chętniej wracają do tradycyjnych pokryć tekstylnych, które oferują wiele zalet i korzyści w porównaniu do twardych podłóg.

Dlaczego warto kupić wykładzinę dywanową? Oto jej wyjątkowe zalety

Najbardziej oczywistą zaletą wykładzin dywanowych jest możliwość wyboru spośród tysiąca różnych kolorów, struktur powierzchni oraz wzorów graficznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają kreatywne, niebanalne i kolorowe wnętrza. Taki wachlarz produktów sprawia, że każdy znajdzie wykładzinę dla siebie. Jednak obok zalet wizualnych, wysoka izolacja akustyczna często staje się decydującym czynnikiem przy wyborze tego rodzaju wykładziny. Podczas gdy estetyczny wygląd i przyjemne uczucie ciepła pod stopami można łatwo wyjaśnić miękką i puszystą powierzchnią wykładziny, z izolacją akustyczną sprawa wygląda inaczej. Jak powinna brzmieć podłoga? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim chodzi o to, czego nie słychać. Dobra wykładzina podłogowa, oprócz zintegrowanej, naturalnej izolacji akustycznej, zapewnia również pochłanianie dźwięku. Dzięki temu hałas i odgłosy chodzenia są wyciszone, co jest wymagane np. w studiach dźwiękowych lub wielkopowierzchniowych biurach. Skuteczna izolacja dźwięków zapewnia lepsze warunki do pracy oraz odpoczynku. To nie wszystkie cechy, które gwarantują wykładzinie dywanowej przewagę nad gładkimi podłogami. Łatwa w utrzymaniu, wdziędzna powierzchnia będzie Ci służyć wiele lat, nie uwidaczniając zadrapań czy plam. To także rozwiązanie ergonomiczne oraz ekologiczne, dzięki któremu zaoszczędzisz pieniądze na ogrzewaniu i zadbasz o środowisko. Ze względu na funkcję termoizolacyjną, wykładziny wpływają na temperaturę w pomieszczeniu. Według badań European Carpet Association (ETG) pozwala ti zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 12% rocznie. Wykładzina dywanowa to także gwarancja bezpieczeństwa, bez ryzyka poślizgnięcia się. Pokrycie podłogowe zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa podczas chodzenia bez ryzyka poślizgnięcia się. Jest to jednak tylko niewielka część elementów promujących zdrowie wyrobów włókienniczych.

Wykładziny dywanowe to idealny i bezpieczny wybór dla alergików

Wbrew powszechnie panującej opinii, że wykładzina dywanowa jest niekorzystna dla układu oddechowego i wspomaga powstawanie alergii, to pokrycie podłogowe ma niemalże rehabilitacyjne działanie. Wykładziny dywanowe to swoiste pułapki na kurz! Przy regularnym odkurzaniu, powierzchnia nie będzie uwalniała zebranego kurzu z powrotem do powietrza. To daje jej zdecydowaną przewagę nad podłogami z laminatu czy winylu. Ponieważ wiele wykładzin dywanowych ma zdolność pochłaniania kurzu i może zmniejszyć ich ilość w powietrzu nawet o 50%, to rozwiązanie jest szczególnie polecane przez Niemieckie Stowarzyszenie Alergików i Astmatyków (DAAB).

Moda zatacza koło. Wykładziny dywanowe wracają do łask

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, wykładziny dywanowe straciły na popularności. Nie było to jednak spowodowane obiektywnymi kryteriami, takimi jak niekorzystne właściwości techniczne czy wysokie ceny, a raczej przez zmieniające się trendy. Wystrój tekstylny tracił na atrakcyjności, a laminat i winyl rosły w siłę. Ponieważ potrzeby klientów i obowiązujące trendy mają charakter dynamiczny, teraz sytuacja powoli się odwraca. Zalety wykładzin dywanowych są ponownie podkreślane, a zapotrzebowanie na to pokrycie rośnie.  Ta tendencja może się utrzymywać jeszcze przez kilka najbliższych lat.

Pokoje dziecięce, sypialnie i pozostałe pomieszczenia domowe

Wykładziny dywanowe są gwarancją ciepłej, przytulnej atmosfery w domu. Aby uzyskać taki efekt w salonie, zaleca się dobranie wykładziny harmonizującej z meblami oraz ciepłymi odcieniami ścian. Te elementy doskonale się uzupełniają i stanowią o ogólnym wrażeniu salonu. Moment powrotu do domu po długim dniu w pracy, w którym pragniesz się odprężyć i odpocząć będzie przyjemniejszy, gdy postawisz stopy na miękkiej i ciepłej wykładzinie.   Dzieci kochają bawić się na ciepłej i puszystej podłodze. Właściwości redukujące kurz oraz ekologiczna produkcja sprawiają, że wykładziny są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego ten wybór jest doskonałym rozwiązaniem do pokoju dla dziecka.

Najlepszy wybór dla hoteli i restauracji

W branży hotelarskiej kładzie się szczególny nacisk na przyjemną, domową atmosferę. Wykładziny dywanowe zapewniają także higieniczne warunki otoczenia, ponieważ są łatwe do czyszczenia oraz znacznie wyciszają dźwięki rozmów czy normalne odgłosy chodzenia. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu oraz w miejscach, które codziennie przyjmują wielu gości. Ponadto tekstylna podłoga jest elegancka i świadczy o wysokiej jakości świadczonych usług w danym miejscu.

Biura, urzędy czy pomieszczenia handlowe

Przy urządzaniu i wykańczaniu docelowych miejsc pracy, ważne jest, aby zapewnić w nich komfortową i przyjazną atmosferę dla pracowników oraz klientów. Środowisko pracy ma znaczący wpływ na motywację i postawy personelu. Znacznie łatwiej jest wyzwolić kreatywność i innowacyjne pomysły, jeśli pomieszczenie, w którym pracujemy jest wygodne i komfortowe. Twarde podłoże może podświadomie stwarzać atmosferę presji i pośpiechu i tym samym hamować wydajność. Wykładzina dywanowa nie ma sobie równych także w urządzaniu wielkopowierzchniowych biur. Przyjemna dla pracowników, nieskomplikowana do czyszczenia, a jednocześnie stwarzająca elegancką i przyjazną atmosferę dla gości. W miejscach typu call center najważniejszą rolę gra oczywiście izolacja akustyczna i zdolności pochłania dźwięku, dzięki czemu operatorzy i ich rozmówcy mogą prowadzić skuteczne rozmowy, bez irytujących szumów w tle. To pokrycie znajdzie zastosowanie także w salach konferencyjnych, w których codziennie przeprowadza się istotne rozmowy lub negocjacje biznesowe. Nie oszukujmy się: pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a wydaje się, że wygląd podłogi ma duże znaczenie w jego wywieraniu. Dodatkowym atutem, który przemawia za wyborem wykładzin dywanowych, są ich doskonałe właściwości techniczne, które są istotne dla poszczególnych obiektów. W przypadku biur i urzędów jest to odporność na codziennie obciążenia wynikające z używania mebli na kółkach oraz antystatyczność, która przeciwdziała rozładunkom elektrostatycznym. Ponadto większość wykładzin ma właściwości trudnopalne i cechuje się najwyższą klasyfikacją ogniową, co zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pożaru. Szeroki wybór spośród kolorów i wzorów sprawia, że wykładzinę łatwo jest dopasować do charakteru pomieszczenia i nadać mu dokładnie takiej atmosfery, jakiej wymagają okoliczności.    

Jakie są najważniejsze cechy jakościowe wykładzin dywanowych?

Istnieje wiele kryteriów wpływających na jakość produktu, a co za tym idzie – także na jego cenę. Współpracujemy z wieloma producentami z całej Europy, aby dostarczyć Ci produkt dopasowany do Twoich potrzeb oraz możliwości.  

Dobierz odpowiedni materiał do Twoich potrzeb

Klasyfikacja dywanu na jedną z klas luksusowych zależy od jakości użytej przędzy. Obecnie, w naszej szerokości geograficznej, preferowane są dwie przędze: polipropylen (PP) i poliamid (PA). Choć PP nie jest tak wytrzymały jak poliamid, jest jednak korzystniejszy cenowo. PA jest znacznie bardziej oporny i kosztuje trochę więcej. Poliamid nylonu 6.6 jest obecnie najlepszym wariantem włókien syntetycznych. PA 6.6 ma widocznie lepszy połysk w porównaniu z polipropylenem i jest znacznie trwalszy. Trwałość przędzy powinna być zawsze brana pod uwagę, szczególnie w pomieszczeniach o silnym nasłonecznieniu. Oznacza to, że w przypadku pokryć podłogowych narażonych na intensywne światło słoneczne, wykładziny nie stracą swojego koloru wraz z upływem czasu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, różne materiały i włókna są preferowane w zależności od lokalizacji. I tak np. w Wielkiej Brytanii jest większy nacisk na włókna naturalne. Przykładem wykładzin dywanowych z włókien naturalnych są wykładziny od niemieckiego producenta Tretford, który praktycznie zmonopolizował ten segment rynku. Firma Tretford produkuje pokrycia tekstylne z włókien naturalnych i wykorzystuje do tego wełnę i kozią sierść. wełniane i kozie.

Nie oceniaj wykładziny po jej wierzchniej warstwie

Jak wspominaliśmy wcześniej, wykładzina dywanowa składa się z części wierzchniej oraz spodniej. O ile do wykonania spodu wykorzystywano pianki, to dziś stosuje się bardziej zaawansowane materiały. Wykorzystywanie pianek miało wiele poważnych wad i niedociągnięć, które w późniejszym czasie wpłynęły na negatywny obraz wykładzin. Poza szkodliwą dla środowiska produkcją, wykładzina z piankowym spodem często wyginała się i marszczyła, co nie wyglądało estetycznie. Dodatkowo demontaż takich pokryć sprawiał dużo problemu. Dzisiaj dominują spody tekstylne i włókniste. Są one bardziej ekologiczne w procesie produkcyjnym i zachowują pozytywne cechy ich poprzednika, takich jak izolacja termiczna czy miękkość podłoża. Nowoczesne podłoża oferują także dodatkowe korzyści. Na przykład, podłoża włókniste nie muszą być klejone do podłoża, a  mocowane są za pomocą specjalnych środków. To sprawia, że są także łatwiejsze w demontażu i, w zależności od ich wytrzymałości, mogą być użyte ponownie.  Podłoża tekstylne prezentują jeszcze wyższą jakość. Mocuje się je za pomocą kleju biologicznego, który zapewnia najlepszą wytrzymałość. Na powierzchni wykładziny nie będzie fal czy nierówności, a demontaż przebiega bez problemu.  

Różne struktury powierzchni – welury, pętle i tym podobne…

Górnej warstwie, tak zwanej użytkowej, zazwyczaj poświęca się więcej uwagi, co jest zrozumiałe, ponieważ jest to pierwsza cecha, która rzuca nam się w oczy. Rozróżnia się dwa typy powierzchni: pętelkowa i cięta. Produkty z powierzchnią pętelkową są tańsze, ponieważ proces produkcji jest krótszy i znacznie mniej skomplikowany, a także zużywa się mniej przędzy. Zalecamy zastosowanie tych produktów do pomieszczen komercyjnych, w których panuje duże obciążenie. W przypadku wykładzin welurowych, pętle sa przecinane w punkcie przegięcia, tworząc miękką powierzchnię o solidnej strukturze. Ponieważ ta metoda wykorzystuje około 30% więcej przędzy na tę samą wysokość i gęstość stosów, jasne jest, dlaczego dywan welurowy jest droższy w porównaniu do pętelkowego. Można wyróżnić welury krótkie i długie. Welury krótkie oferuje np. niemiecki producent vorwerk w kolekcjach Nerz, Bingo oraz Hemelin. To absolutnie topowe produkty, które są najczęściej wybierane przez naszych klientów. Wykładziny z długim welurem to między innymi welur kręcony lub typ lub Frisé, w którym to specjalizuje się firma Associated Weavers. Oprócz tych klasycznych gatunków, istnieją także warianty mniej standardowe jak Shag-Flor czy po prostu Shaggy.

Którego producenta wykładzin dywanowych warto wybrać?

Podobnie jak we wszystkich sektorach, istnieją dobre, bardzo dobre i nieco gorsze jakościowo wykładziny dywanowe. Oprócz znanych i lubianych producentów, takich jak Joka, Forbo i Fletco, chcielibyśmy przedstawić Ci także trzy bardzo szczególne marki, które również stanowią ciekawy i obiecujący wybór.

Wykładziny Vorwerk – warto się zapoznać z tymi kolekcjami

Prawdziwym pionierem w dziedzinie zrównoważonej produkcji wykładzin dywanowych jest niemiecka firma Vorwerk. Producent znany z solidnych pokryć, zbudował swoją renomę nie tylko poprzez wprowadzenie własnego certyfikatu. Inne marki dążą do uzyskania certyfikatu Vorwerk's Life Balance, który jest zalecane przez DAAB i powszechnie uznawany. Vorwerk ma bardzo duże poczucie odpowiedzialności wobec środowiska. Produkty tej marki, podobnie jak wykładziny Balsan, są oznaczone prestiżowym znakiem jakości GuT

Instalacja wykładziny dywanowej – to prostsze, niż się wydaje

Układanie wykładziny dywanowej nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Zastosuj się do naszych wskazówek oraz instrukcji producenta, a szybko osiągniesz zamierzony efekt i zakończysz remont. Zacznij od pomiaru pomieszczenia. Bardzo rzadko ściany są dokładnie równoległe, dlatego zmierz pomieszczenie w kilku miejscach, aby poznać największą szerokość i długość. Ponieważ wykładziny są zazwyczaj dostępne w szerokości 4m lub 5m, należy wziąć pod uwagę kierunek układania, który zapewni najmniej odpadów. Zmierzone? To przejdź do przygotowania podłoża. Usuń stare pokrycie lub jego pozostałości poprzez dokładne czyszczenie powierzchni. Wysusz ją i pozbądź się wszelkich resztek kleju i kurzu. Następnie dotnij wykładzinę do wymiarów Twojego pomieszczenia, używając do tego ostrego noża. Jeśli zdecydujesz się na wykładzinę układaną luźno, możesz przymocować krawędzie za pomocą dwustronnej tasmy klejącej. W przypadku mocowania z użyciem kleju, rozwiń wykładzinę do połowy i nałóż klej na pozostałą powierzchnię. Pod koniec montażu możesz dodatkowo zainstalować listwy, jeśli to konieczne.   

BRICOFLOR – tu znajdziesz najlepsze wykładziny dywanowe dla domu i firmy

Poszukujesz wykładzin dywanowych w dobrej cenie? A może bardziej zależy Ci na odpowiedniej klasie luksusu i komfortu? W naszym sklepie online znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Oferujemy usługę darmowej próbki, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję.  A jeśli realizujesz duży projekt, ułożymy dla Ciebie indywidualną i korzystną ofertę cenową. Zaufaj naszemu doświadczeniu, a na pewno skończysz remont z wysokim poziomem satysfakcji. Zamów teraz!

✓ Wykładziny dywanowe w najlepszej cenie 

 ✓ Darmowe próbki 

✓ Indywidualne oferty