BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Co to jest parkiet? Najważniejszy przewodnik po drewnie inżynieryjnym

Friday, July 5, 2019

parkietProjektowany parkiet drewniany, prawdopodobnie najbardziej luksusowy rodzaj podłóg z tych dostępnych na rynku ze względu na wiele funkcji i zalet. W tym wpisie na blogu omówimy szczegółowo, korzyści z posiadania parkietu w domu.

Czasami określany jako parkiet lub podłoga z prawdziwego drewna - podłoga z drewna konstrukcyjnego jest bardzo ekscytującym produktem dla Twojego domu. To, co sprawia, że ​​podłogi z drewna konstrukcyjnego są lepszym rozwiązaniem niż podłogi z litego drewna twardego, jest trójwarstwowa konstrukcja, co czyni go wyjątkowo niezawodnym i bardziej odpornym na wahania temperatury i wilgoci. Gdybyśmy położyli jedną warstwę podłogi z litego drewna, wykonaną z jednego kawałka drewna na deskę bez żadnego wsparcia strukturalnego, wówczas drewno rozszerzyłoby się i skurczyło, gdy otoczenie oscyluje między ciepłymi i zimnymi temperaturami, a także zmiennym poziomem wilgotności. Ta ciągła oscylacja substancji powoduje powstawanie pęknięć. Może również prowadzić do wypaczenia kształtu podłogi i nierówności.

Joka 545 LDX Calgary

Joka 545 LDX Calgary

Trójwarstwowa konstrukcja: W jaki sposób wykonywane są inżynieryjne podłogi drewniane?

Trójwarstwowa konstrukcja wykonana jest ze sklejki i wartwy wierzchniej. Warstwa wierzchnia to kawałek naturalnego drewna, który jest umieszczony jako warstwa powierzchniowa, dzięki czemu można poczuć autentyczną teksturę i zobaczyć naturalny wygląd drewna. Ta górna warstwa nazywana jest lamelą i jest jedyną widoczną warstwą po zainstalowaniu. Może to mieć wiele tekstur lub zabiegów zastosowanych w celu stworzenia różnych wykończeń artystycznych.

Środkowa warstwa może być wykonana z różnych materiałów w zależności od producenta. W niektórych przypadkach są to świerk i jodła ze względu na ich właściwości sprężyste. Ziarno to przebiega prostopadle do ziarna górnej lameli. W ten sposób osiąga się stabilność, ponieważ kawałki drewna stabilizują się i wspierają, powstrzymują zmiany poziomu ciepła i wilgoci.

Istnieją opcje 2, 4 lub bez krawędzi fazowania. Odnosi się to do małej szczeliny na złączu desek. Bez fazowania masz gładką, bezszwową powierzchnię bez szczelin oddzielających deski, co jest preferowane przez ludzi, którzy chcą eleganckiego, nowoczesnego wyglądu. Opcje 2 i 4 fazowania podkreślają krawędzie każdej deski, ukazując autentyczność podłogi z prawdziwego drewna i nadając bardziej tradycyjną estetykę wnętrz.

Jakie są korzyści z parkietu?

Podłogi z drewna konstrukcyjnego to innowacja, która pozwala na posiadanie prawdziwego kawałka drewna, jako podłogi bez żadnych wad. Może być ona jednak droższa, trudniejsza w pielęgnacji i do zainstalowania.

Najbardziej oczywistą korzyścią jest naturalna warstwa drewna, która zachowuje piękną patynę i fakturę.

Parkiet Berry Alloc Ambition Euphoria

Berry Alloc Ambition Euphoria

Koszt ten jest również pociągającym czynnikiem w przypadku tej podłogi. Parkiet z prawdziwego  drewna to dodatkowa stabilność trójwarstwowej struktury, co czyni ją bardzo cenną. Dzięki zaprojektowanej drewnianej podłodze możesz spać spokojnie wiedząc, że podłoga nie będzie skrzypiała w nocy. Podłogi z twardego drewna rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianami w atmosferze, ponieważ reagują na temperaturę i poziom wilgotności. Nie masz tego problemu w przypadku podłóg drewnianych, ponieważ skład trójwarstwowy przeciwdziała temu falowaniu.

Inną wspaniałą zaletą konstrukcji podłóg drewnianych jest to, że po obróbce wieloma naturalnymi olejami drewno rozprasza olej z powrotem w powietrze. Ma to równoważący i regulujący wpływ na klimat pomieszczenia.

Kolekcja podłóg Parador dostępna w BRICOLFOR

Różnorodność to kolejny powód, dla którego wielu ludzi wybiera parkiet. Podłogi drewniane mogą być poddawane wielu zabiegom, które dają różnorodnie piękne efekty. Przykładem mogą być deski oznaczone piłą, sprawiające wrażenie, jakby drwal używał piły do cięcia drewna, z ktorego zostały wykonane. Wygląd parkietu jest zawsze bardzo autentyczny, często celowo osiągany poprzez użycie narzędzi w warsztacie obróbki drewna. Każdy z nich pozostawia bardzo przyjemną, ciosaną teksturę dla pięknego wyglądu. Innym przykładem jest biało-woskowane wykończenie, które dodaje biały kolor między szczelinami struktury powierzchni, jakby świeże uczucie umycia plaży. To tylko niektóre z wielu możliwości tego typu podłóg. W dzisiejszych czasach jest również wiele przyjaznych dla środowiska opcji, takich jak kolekcje Parador, które otrzymały nagrodę Blue Angel, certyfikat PEFC i ocenę A + za niską emisję.

Powrót do postów