BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Czy parkiet w kuchni może być przydatny?- Tak!

Friday, June 28, 2019

parkiet

Każdy, kto zdecydował się udekorować mieszkanie w stylowy i spójny sposób używając parkiet z prawdziwego drewna, prędzej czy później zada sobie następujące pytania: Co właściwie zrobię z podłogą w kuchni? Czy szlachetne drewno nie jest zbyt dobre dla pokoju, w którym odbywają liczne spotkania generujące ruch i użytowanie podłogi? Gdzie często coś się rozlewa, a niekiedy spada i pęka? Aby wyeliminować wszelkie obawy, podejmujemy dzisiaj temat zastosowania parkietu w kuchni. Wyjaśnimy zatem, dlaczego pomimo wielu obaw nie musisz rezygonować  z pięknej i wysokiej jakości podłogi z prawdziwego drewna w kuchennym pomieszczeniu.

Odpowiednie drewno do parkietu kuchennego

parkiet

Oczywiście kuchnia to przede wszystkim przestrzeń, w której przechowywana jest żywność i przygotowywane są smaczne posiłki. Ale jeśli przyjrzeć się bliżej, kuchnia zawsze była głównym miejscem spotkań całej rodziny. Z tego powodu ten pokój musi być szczególnie przytulny aby można było wspólnie cieszyć się cennym czasem.

W przeciwieństwie do innych pomieszczeń, podłoga w kuchni jest używana coraz intensywniej. W rezultacie ślady jej ścierania są widoczne szybciej. Dla lepszej stabilności i dłuższej żywotności parkietu powinien być on wykonany z dębu, buku lub orzecha. Te twarde drewna są zwykle silnie ziarniste, dzięki czemu lepiej ukrywają brud i małe zadrapania. Oferują również lepszą ochronę przed intensywnym użytkowaniem i wilgocią. Miękkie gatunki drewna, takie jak buk lub klon, mają jednakowy wygląd i niekorzystnie prezentują wszelkie plamy i zadrapania.

Ponieważ w kuchni istnieje duże prawdopodobieństwo, że ostre przedmioty mogą spaść, należy wybrać parkiet o dużej grubości warstwy ścieralnej między 8, a 23 milimetrami. Pozwoli to zaoszczędzić ilość renowacji i kosztów.

parkiet

Olejowane lub malowane

Ważną kwestią jest odpowiednia obróbka powierzchni parkietu, zwłaszcza w kuchni. Oczywiście, myśli się w pierwszej chwili o powłoce malarskiej, ponieważ okazuje się ona mniej wrażliwa na codzienne zużycie, a szczególnie łatwa do czyszczenia. Nie należy jednak zapominać, że gdy tylko pojawią się drobne rysy na najwyższej warstwie, brud osiada w drewnie i tworzy nieprzyjemne ciemne plamy na zewnątrz. Ponadto, drewno może pęcznieć przy większych uszkodzeniach za sprawą wody i w końcu rozerwać warstwę farby. W tym przypadku pozostają tylko pełne szlifowanie i ponowne uszczelnienie.

Naoliwione podłogi są znacznie bezpieczniejsze dla płynów dzięki specjalnej obróbce, a tym samym lepiej chronią podłogę przed wnikaniem wody i oleju. Przede wszystkim impregnacja zachowuje obszar krawędzi każdej pojedynczej deski. Ponadto szeroka gama rodzajów pozwala wizualnie ukryć brud za gałęziami i ziarnami. Możliwe wady olejowanych podłóg w kuchni to szybkie pojawienie się oznak zużycia, które mogą prowadzić do nierównego wyglądu powierzchni i powstawania patyny. Niemniej jednak olejowany parkiet lepiej nadaje się do układania w wilgotnym pomieszczeniu, ponieważ mechaniczne uszkodzenia można łatwo i szybko skorygować, na przykład papierem ściernym.

Właściwa pielęgnacja parkietu kuchennego

„Mniej znaczy więcej” - to dobrze znane powiedzenie odnosi się także do dbałości o parkiet. Nawet jeśli podłoga zabrudzona, szczególnie w kuchni, nadal nie można jej czyścić dostępnymi w handlu środkami czyszczącymi lub zmywakami, ponieważ powoduje to oddziaływanie chemii na deskach podłogowych i ich szybsze zużycie. Nawet wycieranie na mokro jest tutaj niepożądane, ponieważ zbyt duża wilgotność powoduje pęcznienie drewna. Szczególnie uporczywe zabrudzenia można niwelować na przykład niewielką ilością spirytusu lub dobrze rozpuszczonej esencji octu. Aby Twój parkiet był piękny i długotrwały, najlepiej oczyść go specjalnymi środkami do czyszczenia parkietu raz w tygodniu.

parkiet

Parkiet w kuchni- zalety

Każdy, kto ma do czynienia z parkietem, może potwierdzić, że materiał ten ma wiele zalet w porównaniu z innymi używanymi materiałami. Dzięki jego autentyczniemu wyglądowi każdy pokój ma przytulną i przyjazną atmosferę. Oryginalny kolor i różne rodzaje sprawiają, że jest on zawsze wyjątkowy. Ponadto większość podłóg parkietowych jest kompatybilnych z ogrzewaniem podłogowym z gorącą wodą, dzięki czemu możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem pod stopami o każdej porze roku.

Parkiet ma również ogromne zalety pod względem zdrowia. Dzięki temu, że drewno przyczynia się do lepszego klimatu w pomieszczeniach poprzez regulację wilgotności. Podłoga absorbuje wilgoć z powietrza w pomieszczeniu i uwalnia ją ponownie w suchym powietrzu. Szczególnie w kuchni ta funkcja odgrywa ważną rolę, ponieważ małe plamy i nieszkodliwe wycieki wody, które nie zostały przedwcześnie wytarte, są wchłaniane przez drewno, a następnie ponownie uwalniane w celu uzyskania czystego i świeżego powietrza.

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania dotyczące parkietu i jego układania, nasza kompetentna obsługa klienta jest dostępna telefonicznie, pocztą mailową lub za pomocą formularza kontaktowego od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30- 16:30!

parkiet

Powrót do postów