BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Dywany i alergicy – musisz to wiedzieć!

Friday, August 2, 2019

Wielokrotnie chwalimy nasze dywany ze względu na szereg zalet, którymi się cechuje. W zależności od wymagań jest przytulny, solidny, pomaga się zrelaksować lub zapewnia przyjemną atmosferę pracy, bądź w biurze. Ale jest też dobry dla naszego zdrowia! Ponieważ wielu nie wie, że tkanina ta jest niezwykle higieniczna i ma natychmiastowy wpływ na jakość naszego życia. Nie ma znaczenia, czy w domu, w salonie, czy w biurze, bądź w pracy. Pomaga to na przykład w przypadku niektórych alergii. W przeciwieństwie do alergii na pyłki, istnieją alergie, z którymi osoby dotknięte chorobą muszą walczyć przez cały rok. Jedną z tych alergii jest alergia na roztocza kurzu domowego, której ten artykuł na blogu dotyczy. Wyjaśniamy zatem, jak wygląda siedlisko roztocza (i innych alergenów), dlaczego jesteśmy po części uczuleni i jak można w takim przypadku możesz skorzystać dzięki włóknom tekstylnym!

dywany

Niesprawdzone uprzedzenia - dlatego dywan nie stanowi idealnego siedliska dla roztoczy

Aby oczyścić najczęstsze uprzedzenia związane z wykładziną i roztoczami, ważne jest, aby zrozumieć, jak wygląda siedlisko roztoczy kurzu domowego i czy dywan jest najlepszym tego przykładem. Krótka odpowiedź brzmi: nie, tak nie jest. Ale dlaczego? Przecież podłoga jest przyjemnie ciepła dla stóp i z pewnością stanowi optymalne środowisko dla małych szkodników!

Z pewnością może to mieć zastosowanie z ludzkiego punktu widzenia, ale roztocza preferują bardziej wilgotny klimat. Potrzebują wysokiej wilgotności, ponieważ nie żyją zgodnie z naszym zrozumieniem, ale usuwają wilgoć z otaczającego powietrza.

Ponadto preferują ciepłe temperatury i ciemne miejsca. Chociaż warunki te rzadko występują w optymalnych warunkach na naszych szerokościach geograficznych w normalnych warunkach, roztocza kurzu domowego można znaleźć prawie w każdym polskim gospodarstwie domowym. To dlatego, że w nocy tracimy około litra potu podczas snu. Tworzymy więc w połączeniu z naszym własnym ciepłem ciała optymalne środowisko dla roztoczy. Z sypialni przedostają się one do całego mieszkania i są praktycznie wszędzie, gdzie może osadzać się kurz. Obejmuje to zarówno parkiet, jak i tekstylia, a także dywan. Aby zrozumieć, dlaczego miernik nadal ma pozytywny wpływ na skutki alergii, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozwija się alergia i jakie pomocne właściwości ma dywan.

W ten sposób kontaktujemy się z alergenami

Mówi się, że roztocza są przyczyną naszej alergii. Wręcz przeciwnie, są nawet wyjątkowo oswojone i zasadniczo nie są szkodliwe dla ludzi. Ale ich rodzaje różnią się. Gdy tylko powierze wysycha i zaczyna się rozkładać, uwalniane są pewne białka, na które możemy reagować alergicznie. Następnie mieszają się z najmniejszymi cząstkami pyłu. W codziennym życiu są one obracane w najmniejszych ruchach i dostają się do naszych dróg oddechowych. Błędnie wiele osób mówi także o alergii na kurz, co jest szczególnie widoczne, gdy zaczynamy czyszczenie na dużą skalę, a czasami czyszczenie miejsc, do których rzadko dociera się w życiu codziennym.

Jeśli osoby cierpiące na alergie będą musiały żyć z alergią przez cały rok, objawy nasilają się również na początku sezonu grzewczego. Powietrze grzewcze zapewnia mniejszą wilgotność w naszych pokojach. W rezultacie wiele roztoczy umiera, a ich odchody również szybciej się rozkładają, co często powoduje nasilenie objawów.

dywany

Dywan w walce z alergią

Ale jak dokładnie zastosowanie dywanu może przynieść ulgę i jak pasuje do tego cyklu alergii? Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma panaceum w walce z odchodami roztoczy. Niezależnie od tego, jaką wykładzinę podłogową wybierzesz, regularne czyszczenie jej jest bardzo ważne. Konieczne jest również regularne wietrzenie i specjalna higiena wokół miejsca do spania.

Niemniej jednak dywany mają właściwości, które możesz wykorzystać! Są one we włóknach tekstylnych. Mają one tę wielką zaletę, że działają jak małe filtry przeciwpyłowe i dzięki swojej strukturze mogą wiązać latający kurz. W rezultacie pył jest pozbawiony możliwości wirowania przez najmniejszy ruch, co również uniemożliwia jego przeniknięcie do dróg oddechowych. Ponieważ leżące na ziemi odchody są całkowicie nieszkodliwe. W przeciwieństwie do tradycyjnych twardych pokryć, dywan może nawet zmniejszyć zawartość drobnego pyłu w powietrzu nawet o 50%!

W tej właściwości wiążącej kurz znajdują się także uprzedzenia wobec tkaniny. Często nazywa się dywan łapaczem kurzu. Jednak idea stęchłego i zakurzonego powietrza, które szybko staje się rzeczywistością, zwłaszcza w sezonach jesienno-zimowych i na początku sezonu grzewczego, szybko nas opamięta.

Ogólnie rzecz biorąc, meble tekstylne, takie jak poduszki lub pluszowe zabawki mają tę samą cechę, ale w przeciwieństwie do wykładzin podłogowych, nie można ich tak dokładnie czyścić, a nawet mogą zbliżyć się do naszych głów. Jeśli jednak dywan jest regularnie czyszczony, zapobiegnie on wirowaniu pyłu i dojdzie do znacznie mniejszego kontaktu z alergenem. To jest właśnie ta zaleta w porównaniu z konwencjonalnym parkietem lub laminatem.

Nawiasem mówiąc, nawet podczas odkurzania podłóg laminowanych, badź winylu możesz powodować mieszanie się kurzu. Zaleca się, aby w miarę możliwości ta osoba to zadanie, które nie reaguje na alergię. W przeciwnym razie podczas odkurzania należy nosić ochronę dróg oddechowych i stosować odkurzacze z filtrami HEPA (High Efficiency Particulate Air).

Połączenie z ogrzewaniem podłogowym przynosi ulgę

Kolejną wskazówką dla alergików są bardzo popularne systemy ogrzewania podłogowego. Jeśli ogrzewasz systemem ciepłej wody, są one kompatybilne z większością nowoczesnych wykładzin podłogowych - nawet z dywanem! Powietrze unoszące się od dołu jest przez wielu postrzegane jako bardzo przyjemne i ma tę wielką zaletę, że zmienia przepływ powietrza w pokojach.

Urządzenia na ścianie czasami zapewniają silniejszą cyrkulację powietrza, a tym samym przyczyniają się do rozprzestrzeniania się kurzu. Ponadto, wzrost ciepła z dołu zapobiega ponownemu tworzeniu się wilgoci i zapewnia od samego początku, aby Twoje podłogi nie stały się pulą roztoczy i innych alergenów.

Idealny dla przedszkolaka - dlatego powinieneś używać dywanów dla najmłodszych

Z obawy przed roztoczami wielu rodziców powstrzymuje się od stosowania wykładzin w przedszkolu. Zwłaszcza podczas grania na podłodze można obrócić dużo kurzu. Włókna tekstylne zapobiegają dokładnie temu, zwłaszcza, że dziecko jest znacznie bliżej ziemi podczas gry niż zwykle. Jednocześnie Twoje dziecko nie ochładza się tak szybko na miękkiej i ciepłej powierzchni. Zwłaszcza, jeśli łączymy towary licznika z ogrzewaniem podłogowym na bazie ciepłej wody. Jednocześnie materiał jest również pochłaniający dźwięki, więc nie zauważasz najmniejszych ruchów podczas grania w innych pomieszczeniach.

dywany

Dywan dla alergików - wygraj mały kawałek jakości życia

Alergie na roztocza kurzu domowego niestety nie są niczym nowym. Jednak dzięki dywanom, właściwym środkom higienicznym lub ogrzewaniu podłogowemu można ograniczyć skutki alergii, co pozwoli Ci odzyskać dobrą jakość życia! Odkryj duży wybór odpowiednich dywanów w naszym sklepie internetowym i weź swoje życie w swoje ręce!

Powrót do postów