BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Kładzenie laminatu na parkiet – Pomocne wskazówki od profesjonalisty

Friday, May 15, 2020

Kładzenie laminatu na solidnym i trwałym parkiecie - czy jest to wskazane? Szybka odpowiedź to tak! Często zdarza się, że parkiet nie jest już atrakcyjny, zwłaszcza w starszych wynajmowanych mieszkaniach, ale właściciel nie może go usunąć. Jeśli zdecydujesz się na podłogę laminowaną, zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek i porad dotyczących tego, o czym należy pamiętać podczas układania laminatu na parkiecie.

Laminat

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY LAMINATEM A PARKIETEM?

TER HÜRNE TREND LINE "OAK CUMBERLAND PALE BROWN"

Pod względem wizualnym, laminat trudno odróżnić od prawdziwego dębowego parkietu. Producenci laminatów przykładają dużą wagę do tego, aby podłoga była jak najbardziej zbliżona pod względem wyglądu i wrażeń dotykowych do prawdziwego drewna. Dlatego laminat firm ter Hürne, BerryAlloc, Parador i Quick-Step posiadają na swojej powierzchni warstwę wysokiej jakości papieru dekoracyjnego, który wygląda jak prawdziwe drewno i jest chroniony przed zużyciem przez żywicę melaminową.

Struktura laminatu i parkietu jest dość podobna: podobnie jak parkiet, laminat składa się z kilku sklejonych ze sobą warstw. Warstwę nośną laminatu stanowi silnie sprasowana płyta z włókna drzewnego (HDF). Jest ona stabilizowana barierą przeciwwilgociową oraz przez podkład izolacyjny. Parkiet może posiadać również płytę HDF lub środkową warstwę listew drewnianych oraz przeciwpoślizgową trakcję, która zapobiega nieszczeniu parkietu.

CZY LAMINAT MOŻE BYĆ UŁOŻONY NA PARKIECIE?

QUICK-STEP IMPRESSIVE "IM1855 SOFT OAK NATURAL"

Czy kładzenie laminatu na parkiet jest wskazane? Odpowiedź brzmi tak! Jednak trzeba mieć parę rzeczy na uwadze. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy parkiet jest całkowicie przyklejony do podłoża, czy też jest układany jako podłoga pływająca. Tylko parkiet w pełni klejony nadaje się jako podłoże dla nowej podłogi laminowanej i w żadnym wypadku nie nadaje się do tego parkiet układany na click. Aby istniejąca podłoga z naturalnego drewna mogła być użyta jako dobre podłoże pod laminat, musi ona spełniać następujące wymagania:

  • Parkiet musi być gładki, równy, czysty i suchy. Wszelkie nierówności w postaci spoin, pęknięć i wgnieceń powinny być wcześniej usunięte. W tym celu powierzchnię można zeszlifować lub wypełnić masą wyrównawczą.
  • Najlepszym sposobem na uzyskanie lepszej akustyki pomieszczenia jest zastosowanie izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych. Nie zalecamy stosowania paroizolacji z folii PCV, ponieważ pod oddychającym drewnem, które absorbuje i uwalnia wilgoć, może łatwo tworzyć się zawilgocenie, które może spowodować trwałe uszkodzenie podłogi.
  • Dla lepszej wytrzymałości na obciążenia i stabilności podłogi, deski laminowane powinny być układane pod kątem prostym do desek parkietowych.
  • Laminat i parkiet to podłogi drewniane, które z natury rzeczy mogą się rozszerzać lub kurczyć przy zmianach temperatury lub wilgotności. Konieczne jest zachowanie wystarczającej ilości szczelin dylatacyjnych. Odległość między spoinami a ścianą może być następnie pokryta listwami przypodłogowymi. Najlepiej zacząć od instalacji przy dłuższej prostej ścianie, aby ograniczyć odpady do minimum.
  • Należy zwrócić uwagę na wysokość montażu. Nie może być ona zbyt wysoka, w przeciwnym razie drzwi muszą zostać skrócone.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci stworzyć nową podłogę laminowaną, która sprawi, że będziesz zadowolony i szczęśliwy przez długi czas!
Laminat

W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym kompetentnym zespołem ekspertów. Możesz skontaktować się z nami przez e-mail, telefon lub za pomocą naszego formularza kontaktowego.

Twój zespół BRICOFLOR

Powrót do postów