Unsere Vorteile
 • Ponad 30.000 produktów
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • Darmowe próbki
 • Darmowe próbki
 • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Uncategorized

Klejenie parkietu - Porady i wskazówki od profesjonalisty!

Szukasz pięknego parkietu wysokiej jakości do swojego domu i chciałbyś zaoszczędzić przy tym pieniądze? Dzięki naszym profesjonalnym wskazówkom i zaleceniom możesz bezpiecznie i samodzielnie zamontować swój parkiet i zaoszczędzić nie tylko swój budżet, ale przede wszystkim swój cenny czas!

Parkiet może być układany na dwa sposoby: klejony na całej powierzchni lub układany w systemie click. Pierwotnie podłoga ta była wyłącznie klejona, ponieważ poprzez sklejenie zapewniona jest większa stabilizacja i ochrona przed wilgocią. Chociaż ta wysokiej jakości metoda instalacji jest nieco bardziej skomplikowana niż technologia systemu zatrzaskowego, oferuje ona wiele korzyści, o których opowiemy w tym artykule. Zapraszamy do czytania!

Właściwe przygotowanie jest niezbędne

Przed przystąpieniem do układania podłogi należy przeprowadzić pewne prace przygotowawcze. Na przykład, deski parkietowe powinny być najpierw przechowywane przez 48 godzin zamknięte w pomieszczeniu, w którym będą później układane. Dzięki temu podłoga z naturalnego drewna może się aklimatyzować i dostosować do temperatury pokojowej, która powinna wynosić od ok. 18 do 26 stopni. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 50 do 60 procent i nie powinny występować przeciągi.

Podłoże odgrywa również ważną rolę przy klejeniu parkietu. Przed właściwym ułożeniem należy ją wysuszyć i wygładzić, aby usunąć wszelkie nierówności. Zapobiega to naprężeniom, a nawet pęknięciom parkietu w późniejszym czasie. Fale, które mogą być obecne po usunięciu starej podłogi, najlepiej wyrównać za pomocą masy niwelacyjnej. Jeśli w podłożu występują pęknięcia, najlepiej zamknąć je żywicą epoksydową. Nałożony podkład zapewnia lepszą przyczepność kleju.

Grunt to przyczepność: odpowiedni klej do parkietu

Klejenie parkietu na całej powierzchni wymaga użycia dużej ilości kleju do parkietu. Dla lepszego trzymania należy zwracać uwagę na wysoką jakość kleju i najlepiej używać własnej marki producenta.

Klejenie parkietu na całej powierzchni wymaga użycia dużej ilości kleju do parkietu. Dla lepszego trzymania należy zwracać uwagę na wysoką jakość kleju i najlepiej używać własnej marki producenta.

Wybór kleju zależy również bezpośrednio od podłoża, na którym ma być ułożony parkiet oraz od materiału drzewnego. Parkiet i klej nie przyklejają się do podłóg z tworzyw sztucznych, linoleum, parkietu i PCV. Muszą one zostać usunięte przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. W zależności od marki różne kleje mogą się różnić w sposobie przygotowania. Podczas gdy jedne nie potrzebują czasu na pęcznienie, inne, na przykład, mogą być stosowane na deskach parkietowych dopiero po pewnym czasie. Decydujące znaczenie mają tu instrukcje producenta.

Do trwałego połączenia parkietu wystarczy jeden z trzech rodzajów kleju do parkietu:

 

Klej dyspersyjny Tani; działa na bazie wody; odpowiedni dla gatunków drewna, które nie są wrażliwe na puchnięcie

 

Klej rozpuszczalnikowy Nadaje się do wszystkich rodzajów parkietów; nie jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia

 

Klej epoksydowy Nadaje się do wszystkich rodzajów parkietów; charakteryzuje się niską emisją zanieczyszczeń; szybko się utwardza

 

Jest rzeczą oczywistą, że kleje powinny być nieszkodliwe dla zdrowia i ogólnego środowiska naturalnego, a zatem o niskiej zawartości substancji szkodliwych. Pomimo spekulacji, całkowity brak rozpuszczalników nie oznacza osłabienia efektu i jakości, o czym świadczą wolne od rozpuszczalników i wody kleje do parkietów Uzin MK 92 S i klej dyspersyjny do parkietów Tarkett. Spełniają one swoje zadanie bardzo dobrze i nie stanowią zagrożenia dla Ciebie ani Twojego otoczenia.

Wskazówka: Podczas klejenia należy nosić maskę oddechową i zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Klejenie parkietu: A co z izolacją akustyczną i ogrzewaniem podłogowym?

Jeśli chodzi o klejenie parkietu na całej powierzchni, wiele osób uważa, że izolacja akustyczna nie jest konieczna, ponieważ nie ma szczeliny między podłogą a podłożem, a tym samym akustyka pomieszczenia byłaby optymalna. Niestety, nie jest to do końca prawda, ponieważ bez izolacji akustycznej od uderzeń, każdy hałas w pomieszczeniach pod pokojem z parkietem jest dobrze słyszalny. Do parkietu samoprzylepnego nadają się specjalne folie do izolacji akustycznej (Viscoh Air izolacja akustyczna do laminatu i parkietu) oraz maty korkowe. Te ostatnie nie powinny przekraczać grubości ok. 2 mm i są przyklejane bezpośrednio do podłoża. Pozytywnym efektem ubocznym tego naturalnego materiału pod podłogą z prawdziwego drewna jest jej izolacja termiczna.

Jeśli chcesz przykleić swój parkiet, to system ogrzewania podłogowego na ciepłą wodę jest idealnym rozwiązaniem dla ekonomicznego ogrzewania w Twoim domu, ponieważ ciepło jest przenoszone bezpośrednio na podłogę i jest w niej dłużej przechowywane. Przy łączeniu parkietu klejonego z ogrzewaniem podłogowym, temperatura tego ostatniego nie może być zbyt wysoka, aby klej parkietowy mógł wytrzymać obciążenie. Ogólnie rzecz biorąc, opór cieplny drewna nie powinien przekraczać 0,15 K/W. Rodzaj drewna odgrywa również rolę w ogrzewaniu parkietowym i podłogowym: drewno twarde przewodzi o jedną trzecią lepiej niż drewno miękkie. Buk i klon mają zazwyczaj bardziej wyraźne fugi niż dąb. A niektóre stabilne wymiarowo drewno z drzew tropikalnych nadają się również idealnie ze względu na ich dużą gęstość.

Klejenie parkietu: Krótka instrukcja

Krok 1: Układanie pierwszego rzędu parkietu

Rozpocząć instalację od strony ściany po przeciwnej do drzwi. Rozpakować deski parkietowe z folii, rozprowadzić klej na powierzchni dla pierwszego rzędu desek i rozprowadzić spoiny rozdzielcze łopatką zębatą. Następnie dociskać deski stroną z rowkiem do ściany, aż klej wypełni złącza. Ponieważ parkiet naturalny ma tendencję do rozszerzania się, należy włożyć kliny dystansowe pomiędzy deski i ścianę, aby zapobiec późniejszemu pęknięciu podłogi. Muszą one być rozmieszczone równolegle do prac związanych z układaniem w całym pomieszczeniu. Nadmiar kleju najlepiej jest natychmiast zetrzeć wilgotną szmatką.

Krok 2: Układanie kolejnych rzędów

Należy rozprowadzić mniej więcej taką samą ilość kleju rząd po rzędzie i mocno wcisnąć w niego pozostałe elementy parkietu. Drugą deskę parkietową należy przyłożyć do przedniej części pierwszej deski i przymocować ją do podłoża za pomocą młotka.

Sprawdzić poziomowanie każdego kolejnego rzędu za pomocą poziomicy i w razie potrzeby skorygować ewentualne odchylenia. Zaletą układania rzędów, które są otwarte z jednej strony, jest to, że można dodać więcej kleju, aby osiągnąć wymaganą wysokość.

Krok 3: Obramować ramy drzwi i rury grzewcze

Rama drzwi: Deski lub ościeżnice drewniane muszą być skrócone tak, aby bez problemu mieściły się pod drzwiami. Aby uzyskać lepszy rezultat, najlepiej jest używać piły.

Rury grzewcze: Zaznaczyć położenie rury na elemencie instalacyjnym i dodać ok. 30 mm podczas wiercenia. Za pomocą wyrzynarki wyciąć złączkę w kształcie litery V pod kątem 45 stopni i przykleić ją z powrotem za rurą grzewczą. Można zakryć wnęki rozetami kaloryferów.

Krok 4: Wstawianie ostatniego rzędu

Rzadko zdarza się, aby szerokość pomieszczenia odpowiadała szerokości ułożonego parkietu. Dlatego też ostatni rząd musi być przycięty wzdłuż długiego boku i wyposażony w klin dystansowy. Instalacja jest taka sama jak w poprzednich rzędach, z tą różnicą, że zamiast używać młotka, aby przymocować deski do podłoża za pomocą kleju.

Następnie należy usunąć nadmiar kleju za pomocą rozpuszczalnika, zanim stwardnieje. Po około 12 godzinach można znów chodzić po pięknym parkiecie. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji producenta.

Klejenie parkietu: Zalety w pigułce

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, czy wolisz parkietu z systemem zatrzaskowym w celu zaoszczędzenia na kosztach tej pięknej podłogi, wymienimy dla Ciebie w skrócie zalety klejonego parkietu:

 • Dłuższa żywotność i trwałość
 • Zmniejszenie obrzęków i skurczów
 • Brak tendencji do tworzenia połączeń
 • Lepsza akustyka pomieszczenia dzięki redukcji hałasu w pomieszczeniu
 • Lepsza wydajność cieplna w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym
 • Łatwiejsze szlifowanie, ponieważ klejenie uniemożliwia poruszanie
Dodaj komentarz