BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Laminat montowany na płytkach – Co musisz wiedzieć!

Friday, July 3, 2020


Laminat

Znudziły Ci się płytki w mieszkaniu i marzysz o zmianie na laminat? Rozwiązanie jest oczywiste: laminat można montować na płytkach! Ten fakt pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Stare płytki nie muszą być usunięte, a faktyczne ułożenie laminatu jest szybkie i łatwe dzięki naszym instrukcjom w tym wpisie na blogu!

Laminat

ZANIM POŁOŻYSZ LAMINAT - PRZYGOTOWANIE PŁYTEK DO MONTAŻU

Aby nowa podłoga laminowana służyła przez długi czas, stare płytki podłogowe muszą być odpowiednio przygotowane jako podłoże:

  • Ewentualne różnice wysokości pomiędzy podłogą laminowaną a płytkami w sąsiednich pomieszczeniach mogą być zniwelowane za pomocą odpowiednich profili;
  • Równomierność ułożenia płytek i przesunięcia wysokości pomiędzy płytkami nie mogą przekraczać 2 mm;
  • Jeśli w płytkach występują pęknięcia, przed położeniem laminatu należy je uszczelnić;
  • Płytki loose-lay muszą być przyklejone w taki sposób, aby podłoże pozostało stabilne, a przede wszystkim ciche.

LAMINAT: SZCZELINY DYLATACYJNE, PAROIZOLACJA I IZOLACJA AKUSTYCZNA

Mimo że laminat jest bardzo wytrzymałą wykładziną podłogową i ma powierzchnię z żywicy melaminowej, jest wrażliwy na wilgoć. Z tego powodu konieczne jest zintegrowanie bariery dla pary wodnej. Układa się ją luźno na płytkach w postaci folii PE, tak aby wystawała ze ścian ok. 10 centymetrów. W przypadku układania w paski, folia powinna zachodzić na siebie w zakresie od 20 do 40 centymetrów.

Izolacja akustyczna od uderzeń ma postać warstwy centralnej i jest układana na styk bezpośrednio na folii PE. Jest to obowiązkowe, ponieważ w przeciwnym razie dźwięk uderzeniowy jest wyjątkowo dobrze przenoszony z laminatu na podłogę z płytek.

Przed ułożeniem laminatu na płytkach należy upewnić się, że od ściany w kierunku pomieszczenia utworzona jest szczelina dylatacyjna o szerokości od 1 do 1,5 cm, tak aby nie było przerw w laminacie.

UKŁADANIE LAMINATU NA PŁYTKACH: TAK TO SIĘ ROBI!

Podstawowa zasada brzmi: Tylko laminat na click jest układany na płytkach podłogowych!  Przyklejenie do płytek spowoduje uszkodzenie podłogi laminowanej. Szczególnie polecamy produkty JOKA, BerryAlloc oraz Parador!

Przed położeniem podłogi laminowanej należy pozostawić na 24 godziny nieotwartą podłogę na płytkach w pomieszczeniu, aby deski mogły się aklimatyzować i dostosować do wilgotności. W ten sposób zapobiega się zniszczeniom poszczególnych elementów po montażu.

Sposób montażu podłogi laminowanej:

  • Pierwszy panel laminatu należy układać od lewej do prawej strony. Ułożenie desek pod kątem prostym do długiego boku pomieszczenia nadaje mu szczególnie atrakcyjny wygląd. Pierwszy panel laminatu musi być od początku ułożony prawidłowo i dokładnie, aby nie doszło do błędu.
  • Wszystkie kolejne panele są w razie potrzeby cięte na wymiar, a następnie młotkiem montowane wzdłużnie do już ułożonej płyty. Panele zatrzaskowe każdego kolejnego rzędu powinny być również "wbijane" sobie nawzajem w poprzek za pomocą gumowego młotka.
  • Układanie na rurze grzewczej: dokładnie wymierzyć położenie rury grzewczej, starannie wyciąć otwór do przepchnięcia płyty za pomocą okrągłego wiertła, a następnie przykleić ją z powrotem do elementu laminatu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dobrze przygotują Cię do montażu laminatu na płytkach i życzymy wszelkich sukcesów w renowacji!

Laminat

Do następnego razu!

Powrót do postów