BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Linoleum lub PCV – Na jaką podłogę się zdecydować?

Friday, March 27, 2020

Jeżeli tym, czego poszukujesz jest elastyczna podłoga, szybko staniesz przed pytaniem, który rodzaj wybrać. Podczas gdy większość z nas już słyszała o podłodze winylowej, odpowiedź nie jest tak oczywista w przypadku linoleum i PVC. Aby pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru do następnego projektu renowacyjnego, podsumowaliśmy różnice i zastosowania tych dwóch podłóg w tym artykule.

Linoleum i PVC - Najstarsze elastyczne rozwiązania podłogowe

Linoleum i PVC należą do najstarszych elastycznych wykładzin podłogowych i zawsze stanowiły silną konkurencję. Podczas gdy linoleum zostało odkryte przez przypadek i przez pewien czas rządziło rynkiem wykładzin podłogowych, PVC, które jest tańsze, po pewnym czasie wyprzedziło je w popularności na rynku. Ze względu na różne cechy i właściwości, oba typy podłóg ugruntowały swoją pozycję na całym świecie i przekonują swoimi różnymi właściwościami. Jeśli zawsze zastanawiałeś się, gdzie jest różnica między linoleum a PVC i dla jakiego obszaru najlepiej nadaje się materiał, odpowiedź znajdziesz poniżej!

Linoleum – zrównoważona alternatywa

Linoleum jest materiałem, który został odkryty przez przypadek przez angielskiego chemika i jest dziś bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej ze względu na swój naturalny skład. Elastyczna podłoga jest szczególnie przekonująca ze względu na swoją trwałość i solidność. Wytrzymały materiał obiecuje nie tylko szczególnie miękki, ale także charakteryzuje się trwałością. Spoiwo Linoxyn zapewnia również, że linoleum ma z natury właściwości antystatyczne i antybakteryjne, dzięki czemu sprężysta podłoga jest szczególnie atrakcyjna dla bardziej wrażliwych miejsc, takich jak szpital, czy przedszkole. Dostępne są różne systemy do układania podłogi, które pozwalają również majsterkowiczom stworzyć podłogę wyglądającą jak profesjonalna. Linoleum w rolce, czy też w formie płytek i paneli z prostym mechanizmem zatrzaskowym, może być układane w krótkim czasie i oferuje natychmiastowo stabilne podłoże dla najróżniejszych wymogów wyposażenia wnętrz.

Dostępne są różne systemy do układania podłogi, które pozwalają również majsterkowiczom stworzyć podłogę wyglądającą jak profesjonalna. Linoleum w rolce, czy też w formie płytek i paneli z prostym mechanizmem zatrzaskowym, może być układane w krótkim czasie i oferuje natychmiastowo stabilne podłoże dla najróżniejszych wymogów wyposażenia wnętrz.

Linoleum

Z czego składa się linoleum?

Linoleum składa się głównie z naturalnych składników. Połączenie oleju lnianego, mączki korkowej, tkaniny jutowej, wapienia, naturalnej żywicy i pigmentów zapewnia trwały wygląd na lata. Większość podłóg linoleum jest całkowicie biodegradowalna i stanowi dobrą okazję do trwałej poprawy klimatu w pomieszczeniach. Brak szkodliwych składników sprawia, że linoleum jest interesujące dla wielu gałęzi przemysłu, ponieważ nie należy się spodziewać żadnych szkodliwych oparów lub negatywnego wpływu na ludzi lub środowisko.

PVC - solidny wygląd we wszystkich obszarach

Podobnie jak linoleum, wykładziny PVC należą do elastycznych wykładzin podłogowych. Oprócz podłóg, ten praktyczny materiał stosowany jest również w wielu innych dziedzinach. Stosuje się go np. do produkcji profili okiennych, rur lub izolacji kabli. Jako podłoga, PVC ma wiele zalet, które sprawiają, że przewyższa on inne wykładziny podłogowe. Wykładziny podłogowe z PCV są szczególnie wytrzymałe i mogą wytrzymać nawet największe obciążenia. W zależności od PVC, nawet użycie ciężkich maszyn nie pozostawia żadnych uszkodzeń na miękkim materiale, tak że nawet po latach użytkowania, powierzchnia jest jak nowa. Jest również dość łatwa do montażu. Najczęściej dostarczane w formie rolki, PVC może być układane luzem do określonej liczby metrów kwadratowych lub klejone na całej powierzchni bez żadnych problemów.

Ponadto, w przeciwieństwie do wielu innych podłóg, PVC może być barwione bardzo dobrze. Spektrum wzornicze elastycznych wykładzin podłogowych jest więc prawie nieskończone. W naszym sklepie internetowym BRICOFLOR znajdą Państwo podłogi PCV o wyglądzie drewna lub kamienia. PVC jest reprezentowane przez wielu znanych producentów. PCV firmy Gerflor daje Państwu, dzięki wielu różnym kolekcjom, możliwość postawienia Państwa pomieszczeń w zupełnie nowym świetle.

Płytki PVC

Jaki jest skład PCW?

PVC jest produktem syntetycznym, wykonanym z tworzywa sztucznego. Głównym składnikiem jest tzw. polichlorek winylu. Materiał uzyskuje swoją charakterystyczną elastyczność poprzez dodanie różnych plastyfikatorów. Podczas gdy w poprzednim stuleciu do uelastyczniania podłóg stosowano głównie wątpliwe materiały, dziś, ze względu na surowe wytyczne europejskie, stosuje się głównie alternatywne plastyfikatory. Nie można ich już porównywać z materiałami z tamtych czasów i nie mają one negatywnego wpływu na klimat wewnętrzny ani na zdrowie domu.

Podłoga z PCV lub CV - jaka jest różnica?

Każdy, kto szuka podłogi PCV, prędzej czy później zetknie się z terminem "podłoga CV". Podczas gdy wielu uważa, że jest to zupełnie inny produkt, terminy te mogą być używane niemalże synonimicznie. Wykładzina podłogowa z CV jest również PVC, ale ma niewielką różnicę w stosunku do swojej tradycyjnej nazwy. Podczas gdy PVC jest przede wszystkim oznaczeniem materiału, podłoga CV opisuje specjalną strukturę podłogi: winyl spieniony ("cushioned vinyl").

Bezpośrednie porównanie - PVC czy linoleum?

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma wykładzinami leży w ich składzie. Podczas gdy linoleum jest produktem całkowicie naturalnym, PVC jest wytwarzane z syntetycznych tworzyw sztucznych i plastyfikatorów. Oba są niezwykle wytrzymałe i mają właściwości miękkie i są ciepłe dla stóp. Ponadto, są one zarówno łatwe i szybkie w montażu, jak i mogą być łatwo łączone z ogrzewaniem podłogowym. W przeciwieństwie do linoleum, PVC jest często nieco tańszy w zakupie, ale nie mniej wysokiej jakości w zależności od producenta. Z drugiej strony Linoleum wyprzedza pod względem ekologicznym. Ten naturalny produkt jest znacznie bardziej zrównoważony niż PVC, chociaż producenci są również zainteresowani stałą poprawą właściwości środowiskowych PVC w zakresie produkcji i materiału.

Gdzie najlepiej zamontować linoleum, a gdzie PVC - obszary zastosowaniań

Jednym z najbardziej decydujących kryteriów wyboru między linoleum a PVC jest ich zastosowanie. Wykładzina podłogowa powinna zawsze być zdolna do sprostania odpowiednim warunkom powierzchniowym oraz powinna być w stanie wytrzymać niespodziewane obciążenia. Również w tym przypadku dwa elastyczne rozwiązania podłogowe są bardzo podobne. Zarówno PCV jak i linoleum mogą być układane w prawie wszystkich obszarach dzięki ich ogromnej wytrzymałości. W przypadku linoleum warto zadbać o to, aby materiał był nieco grubszy (3,2 - 4mm) dla obszarów o większym natężeniu ruchu. Ponadto linoleum nie powinno być układane w wilgotnych pomieszczeniach. W tym przypadku warto zastosować PVC. Ten materiał jest wodoodporny i może być bez problemu stosowany w łazience lub kuchni.

Zdecydowałeś się już na jedną z dwóch klasycznych podłóg i nie możesz się doczekać, aby przejrzeć  oferty różnych producentów? Pozwól się zainspirować w naszym sklepie internetowym BRICOFLOR i skorzystaj z okazji, aby przekonać się o zaletach PVC i linoleum!

Twój Zespół BRICOFLOR!

Powrót do postów