Unsere Vorteile
  • Ponad 30.000 produktów
  • Gwarancja najlepszej ceny
  • Darmowe próbki
  • Darmowe próbki
  • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Poradnik majsterkowicza / DIY

MONTAŻ LAMINATU - OTO NASZE WSKAZÓWKI!

Prawdopodobnie jednym z najczęściej zadawanych pytań po zakupie podłogi laminowanej jest: "Jak mam ją zainstalować?". Nie ma standardowej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ właściwy kierunek instalacji laminatu zależy od powierzchni pomieszczenia i jego układu. W tym artykule podsumowaliśmy dla Państwa najczęstsze opcje instalacji laminatu.

WIZUALNE MOŻLIWOŚCI MONTAŻU LAMINATU

Poprzez ułożenie laminatu w różnych kierunkach lub wyrównanie paneli laminatu można uzyskać ciekawe efekty wizualne i wpłynąć na efekt pomieszczenia. Dzięki pewnym technikom instalacyjnym można skompresować lub optycznie rozciągnąć wąskie pomieszczenia. W ten sposób można optycznie powiększyć pomieszczenia. Eksperci podkreślają, że ważne parametry podłogi, takie jak trwałość, żywotność i efekt wizualny, mogą w dużym stopniu zależeć od wybranego kierunku montażu laminatu.

W KTÓRYM KIERUNKU NALEŻY UKŁADAĆ LAMINAT - WZDŁUŻ, W POPRZEK CZY PO PRZEKĄTNEJ?

UKŁADANIE WZDŁUŻ
Układając laminat w ten sposób można optycznie powiększyć pomieszczenie. Do takiego wyglądu podłogi najlepiej nadają się wielkoformatowe, szerokie, bezspoinowe deski. Chcesz spotęgować wrażenie wizualne w kierunku? Połącz jasną podłogę z ciemniejszymi ścianami, aby nadać pomieszczeniu więcej głębi. Należy pamiętać, że w długim i wąskim pomieszczeniu, równoległe deski wizualnie zwiększą długość i złamią symetrię.

SZEROKA INSTALACJA
Poziomy kierunek instalacji laminatu w wąskim i ciasnym pomieszczeniu pomaga wizualnie powiększyć pomieszczenie. Deski ułożone wzdłuż  z widocznym skosem optycznie powiększają powierzchnię i pozwalają uniknąć wrażenia ciasnoty w pomieszczeniu. Aby wzmocnić efekt optycznego powiększenia, zalecamy nie stosować ciemnych kolorów na podłogach i ścianach, gdyż powodują one, że pomieszczenie wydaje się węższe.

MONTAŻ SKOŚNY
Dla niezdecydowanych warto rozważyć opcję instalacji skośnej. Technologia ta jest często wykorzystywana do dzielenia pomieszczenia na dwie części i kształtowania wizualnej geometrii dużych przestrzeni. Najczęściej spotykany układ 45 stopni wygląda bardzo efektownie. Skośne układanie laminatu 10 stopni pomaga wizualnie połączyć dwie ściany z różnych pomieszczeń. Dzięki temu pokój wydaje się bardziej przestronny i przewiewny.

KIERUNEK UKŁADANIA LAMINATU A KIERUNEK PADANIA ŚWIATŁA

QUICK-STEP LARGO "LPU1284 NATURAL VARNISHED OAK"

LAMINAT UŁOŻONY ZGODNIE Z KIERUNKIEM PADANIA ŚWIATŁA
Istnieje jedna zasada dotycząca wyboru kierunku układania laminatu. Możesz  ułożyć go tak, aby strumień światła był skierowany wzdłuż desek. Oznacza to, że jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, deskę należy obrócić krótszym bokiem w jego stronę, tak aby światło padało wzdłuż dłuższego boku okna. Na czym opiera się ta zasada? Przy takim ustawieniu względem okna światło przesuwa się wzdłuż długiej spoiny. Sprawia to wrażenie solidnej powłoki.

Producenci i doświadczeni rzemieślnicy zalecają tę właśnie metodę jako najbardziej optymalne rozwiązanie dla standardowych mieszkań. Układanie desek laminatu w kierunku źródła światła naturalnego pozwala na stworzenie ciągłej, litej podłogi z laminatu. Przy takim wzorze podłogi w pomieszczeniu powstaje tzw. efekt "niekończących się desek". Lekkie strukturalne przetłoczenia nie przeszkadzają w tym, a wręcz przeciwnie, podkreślają szczególną fakturę podłogi i nadają jej rustykalny wygląd.

MONTAŻ LAMINATU W POPRZEK KIERUNKU PADANIA ŚWIATŁA

W tym przypadku, podłoga jest umieszczona prostopadle do okna wzdłuż długiej ściany. Jest to świetny sposób na wizualne powiększenie pomieszczenia, a także podkreślenie efektu przestrzennego. Światło nie tylko uwydatnia łączenia i strukturę listew, ale także nadaje objętości podłogi i pomieszczeniu wymaganą żywość i szczególny urok. Kierunek układania paneli laminowanych jest z reguły prostopadły do okna, co pozwala na uzyskanie efektu wizualnego powiększenia.

Podsumowując, wybór kierunku podłogi laminowanej zależy od zewnętrznych cech pomieszczenia. Ułożenie desek w podłodze ma ogromny wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci znaleźć kilka pomysłów na projekt Twoich pokoi. Jeśli nadal szukasz odpowiedniego laminatu, warto zapoznać się z naszą ofertą. Znajdą tu Państwo szeroki wybór najwyższej klasy podłóg laminowanych, które zachwycają zarówno gustownym wzornictwem, jak i znakomitymi parametrami technicznymi.

Dodaj komentarz