BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Ogrzewanie podłogowe i parkiet – jak wybrać odpowiedni!

Friday, February 21, 2020

Ogrzewanie podłogowe przyczynia się do odczuwalnego, przyjemnego ciepła i poprawy samopoczucia w Twoim domu 365 dni w roku. Czy można jednak łączyć ogrzewanie podłogowe z parkietem? A jeśli tak, to co musisz rozważyć? Dowiedz się więcej w tym wpisie na blogu!

Zasadniczo parkiet i ogrzewanie podłogowe zwykle chodzą w parze. Dotyczy to jednak tylko systemów ogrzewania podłogowego na ciepłą wodę, a w żadnym wypadku systemów ogrzewania elektrycznego, ponieważ są one zbyt gorące i dlatego niebezpieczne dla podłóg drewnianych.

Parkiety z jakiego drewna można łączyć z ogrzewaniem podłogowym na ciepłą wodę

Ponieważ drewno ma działanie termoizolacyjne, potrzeba czasu, aby ciepło z ziemi dotarło do pomieszczenia. Decydującym czynnikiem jest tu tzw. opór cieplny drewna. Nie może on przekraczać 0,15 m² K/W. Aby sprawdzić, czy konkretny parkiet się nadaje, oblicza się opór przenikania ciepła obu warstw drewna ułożonych nad systemem grzewczym razem. Jeśli przewodność cieplna jest zbyt niska, należy wybrać inny model parkietu.

Parkiet i ogrzewanie podłogowe łączą się niezwykle dobrze szczególnie w przypadku drewien, które nie pęcznieją i się nie kurczą. Przykładowo są to: parkiety dębowe, orzechowe lub bambusowe. Odradza się parkiety z buku lub z klonu, ponieważ mają tendencję do szybkiego puchnięcia pod wpływem temperatur.

Drewno rozszerza się na szerokość, a do ogrzewania podłogowego należy wybrać parkiet z dużą liczbą fug. Aby parkiet stale utrzymywał ciepło na ogrzewaniu podłogowym, należy wybrać mniejsze rozmiary desek, a nie wielkoformatowe deski do budowy domów wiejskich. Doskonałym przykładem bardzo delikatnego, małego parkietu jest podłoga z kolekcji firmy ter Hürne "Oak design terrabraun P09".

Parkiet pełny czy gotowy z ogrzewaniem podłogowym?

Drewno najbardziej odpowiednie do ogrzewania podłogowego ma niski lub średni stopień regulacji wilgotności. Z tego powodu parkiet lity i trójwarstwowy mają różne wartości w zależności od rodzaju drewna. Parkiet masywny jest bardzo gęsty i dlatego ma zwiększoną przewodność cieplną - dlatego najlepiej nadaje się do zastosowania z systemem ogrzewania podłogowego.

Jednakże parkiet gotowy do układania jest również dobrym wyborem, ponieważ dzięki swojej wielowarstwowej strukturze nie wykazuje prawie żadnych wahań temperatury i wilgotności. Zmniejsza to ryzyko zniszczeń.

Ogrzewanie podłogowe i parkiet: instalacja na klej i click

Instalacja parkietu z systemem zatrzaskowym może zakłócić przepływ ciepła, ponieważ podłoga nie jest mocno przyklejona do podłoża, a powstałe pęcherzyki powietrzne mogą uniemożliwić przepływ ciepła. Wadą jest to, że może to zmniejszyć wydajność cieplną grzewczego i automatycznie zwiększa zużycie energii. . Pamiętaj: Im mniej powietrza znajduje się pomiędzy elementem grzewczym a parkietem, tym lepsza jest wydajność cieplna w pomieszczeniu. W celu ułożenia parkietu na ogrzewaniu podłogowym najlepiej przykleić go na całej powierzchni.

Parkiet z systemem zatrzaskowym i ogrzewanie podłogowe? Te akcesoria pomogą Ci w montażu!

Jedną z opcji, które należy rozważyć to folia izolacyjna. Jeśli podłoże jest wystarczająco wypoziomowane, ogrzewanie foliowe może być układane bezpośrednio na wierzchu. Cała konstrukcja ma tylko kilka milimetrów i nie ma potrzeby skracania drzwi ani ram.

Paroizolacja jest również dobrym rozwiązaniem dla parkietu na click! Dzięki niej wilgotność powietrza nie przedostaje się do materiału narażonego na jej działanie. Profesjonalna rada: Zwróć uwagę na wykładziny podłogowe, które spełniają kilka funkcji. Niektóre parkiety podłogowe posiadają wstępnie zintegrowaną izolację akustyczną lub maty izolacyjne, które działają również jako paroizolacja. Tak więc, aby uzyskać jak lepszy rezultat, czasami dodatkowa warstwa izolacyjna jest zbędna, co także oszczędzi nam kosztów.

Ryzyko podczas ogrzewania? Nie z tymi wskazówkami!

  • Drewniana podłoga nigdy nie powinna być podgrzewana do temperatury powyżej 27 °C. Z termostatem warmup zawsze możesz to zagwarantować.
  • Odradzane jest ciągłe podnoszenie i opuszczanie temperatury, które na skutek wahań klimatycznych obciąża drewno i może powodować jego niszczenie.
  • Aby zapobiec powstawaniu spoin powstałych w wyniku zastosowania ogrzewania podłogowego, nawilżacz powietrza może stworzyć równowagę z suchym powietrzem w pomieszczeniu.
  • W przypadku przekroczenia maksymalnej wartości efektywnie ogrzewanej podłogi (opór cieplny 0,15 K/W na metr kwadratowy), możliwe jest, że ogrzewanie podłogowe nie będzie już ogrzewać pomieszczeń.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące parkietu i ogrzewania podłogowego pomogą Państwu! Masz dalsze pytania dotyczące naszych parkietów? Następnie wystarczy zadzwonić lub skontaktować się z nami za pomocą naszego formularza!

Do następnego razu!

Twój Zespół Bricoflor!

 

Powrót do postów