BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Parkiet klejony, czy na click? – Wszystkie za i przeciw!

Friday, July 19, 2019

Parkiet jest idealną podłogą od wieków dla każdego, kto chce podkreślić swoje poczucie estetyki, elegancji i cieszyć się najwyższą jakością użytkowanej podłogi. Nawet dzisiaj prawdziwy parkiet dębowy jest symbolem ponadczasowości, kultury i wyśmienitego smaku. W przypadku parkietów istnieje ogromny rynek, na którym prezentowane są  wzorzyste modele z wielu rodzajów drewna. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne materiały pochodzące ze zrównoważonej gospodarki leśnej . Nadaje to temu podłożu wspaniały wygląd, ale także naturalne wrażenia dotykowe. Ponadto struktura drewnianej podłogi zwiększa jej wytrzymałość i trwałość. Daje ona także miłe uczucie zrobienia czegoś dobrego dla zdrowia i środowiska naturalnego.

W naszym dzisiejszym blogu opracowaliśmy dla Ciebie różnice między parkietem klejonym i parkietem na click. Dzięki temu będziesz mógł stać się ekspertem w układaniu tego rodzaju podłóg w ciągu zaledwie kilka minut czytania.

Parkiet klejony - trwały i stabilny blask drewna

Parkiet klejony jest w modzie od początku swojego istnienia. Są to liczne krótkie, solidne pojedyncze panele wykonane z ciągłego kawałka drewna. Istnieje wiele odmian drewna nadających się do wyrobu parkietu, jednak to parkiet dębowy jest zawsze na szczycie skali popularności. Jest to spowodowane jego mocną, twardą i wytrzymałą naturą. Małe pojedyncze panele można porównać do gotowych desek parkietowych typu „click”. Dzięki ich elastycznej formie z licznymi grupami wzorów układania: na przykład tradycyjnym dnem statku lub raczej nietypowym wzorem kostki. Są one następnie przyklejane do podłoża za pomocą siatki układającej i specjalnego kleju do parkietu.

Układanie podłóg klejonych to żmudne i skomplikowane zadanie, które wymaga również dużego doświadczenia przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i narzędzi. Z tego powodu zaleca się, aby montaż podłogi wykonanywany był przez specjalistę. Klejenie parkietu mimo skomplikowanej konstrukcji oferuje wiele zalet. Parkiet jest nie tylko cichy i przyjemny dla stóp. Wilgoć i brud nie ma szans, aby przeniknąć wgłąb drewna, co dodatkowo chroni cenne podłogi przed obrzękami i pleśnią, a także gwarantuje długą żywotność. Dzięki podwyższonej odporności termicznej, parkiet drewniany szczególnie nadaje się do układania na ogrzewaniu podłogowym z ciepłą wodą przez 365 dni w roku, gwarantując komfort dla twoich stóp.

Jeśli zdecydujesz się na klejony parkiet w swoim domu, zyskasz wizualną i funkcjonalną jakość, którą będziesz cieszyć się przez długi czas. Warto jednak wspomnieć o kilku wadach tej podłogi. Ponieważ instalacja wymaga dłuższego czasu i musi być wykonywana przez profesjonalistę, klejony parkiet jest o wiele droższy niż parkiet na click, który jest finansowo drogi tylko w zakupie. Nawet wymiana pojedynczych uszkodzonych desek lub nawet usunięcie klejonego parkietu okazuje się bardzo kosztowna, ponieważ klejony parkiet jest zaprojektowany z myślą o trwałości i po usunięciu nie nadaje się do ponownego użycia.

Parkiet na click - prosta i niedroga metoda instalacji

W porównaniu do klejonego parkietu, parkiet typu click jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Naturalny produkt składa się zwykle z trzech sklejonych ze sobą warstw drewna i ma prosty system zatrzasków, który umożliwia montaż bez kleju- łatwy nawet dla laika. Ponieważ nie stosuje się kleju, podłoga jest gotowa do użycia zaraz po instalacji - idealny produkt do prac renowacyjnych! Podobnie jak w przypadku klejonych parkietów, istnieje wiele wzorów i gatunków wykorzystujących różne rodzaje drewna.

System Click w parkiecie rozróżnia dwie pływające zasady połączenia: poziome i ukośne kliknięcia. W pierwszym wariancie system pióro-wpust jest łączony poprzez połączenie sąsiednich desek na ich przednich i długich bokach. Ma to tę zaletę, że połączenie jest bardzo mocne i może być łatwo układane w trudnych miejscach, takich jak grzejniki lub schody. Cała trudność polega na użyciu młotka i klocka. Inną możliwością jest zapięcie parkietu wzdłuż boku, a tym samym popchnąć go poziomo do przodu. Ta metoda układania działa bez narzędzi, ale jest trudna do wykonania w ciężko dostępnych miejscach.

Jeśli chcesz samodzielnie zainstalować podłogę, nawet z instalacją parkietu pływającego, musisz przykleić lub połączyć drewniane deski z systemem wpustów i wpustów, aby uzyskać lepszą stabilność połączeń, zwłaszcza w mocno zużytych pomieszczeniach. Jednak nieskomplikowana wymiana paneli i usunięcie parkietu oferują większą wygodę i elastyczność w porównaniu z klejonym parkietem, ponieważ deski można odłączać od siebie.

Parkiet Berry Alloc Ambition Euphoria

Jak widać, gotowy parkiet oszczędza dużo czasu i kosztów na narzędzia lub kleje. Ogólnie cena tego typu parkietu różni się w zależności od metody produkcji, ale pozostaje znacznie niższa w porównaniu z parkietem klejonym.

Cena parkietu zależy od grubości warstwy użytkowej i nośnej, gatunków drewna i wykończenia oraz ewentualnej obróbki wstępnej przed faktycznym ułożeniem. Obejmuje to wcześniejszą instalację izolacji dźwiękowej odgłosów kroków dla lepszej akustyki, ponieważ większość podłóg z parkietem typu „click-parquet” nie jest dodatkowo zintegrowana. Jest to jednak niezbędne, nawet jeśli chcesz zainstalować parkiet zatrzaskowy na ogrzewaniu podłogowym z gorącą wodą.

Teraz, gdy dowiedziałeś się wiele o dwóch rodzajach parkietów, podsumowujemy w skrócie wszystkie argumenty za i przeciw:

Powrót do postów