BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Podłoga korkowa – Czym właściwie jest?

Friday, May 10, 2019

Z powodu zmieniającej się mody ci, którzy uważają, że korek miał najlepsze czasy w latach 70 i 80, gdzie był bardzo popularny i używany jako wykładzina podłogowa lub jako substytut tapet, są w błędzie. Biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy, produkt naturalny przeżywa renesans i znajduje swoje meijsce w coraz większej liczbie pomieszczeń. Odpowiedzialne za to są wyjątkowe właściwości materiału. Podłoga korkowa tłumi dźwięk kroków, izoluje ciepło i wygląda pięknie i wygodnie. Ponadto korek może przybrać pożądany wygląd, od drewna po beton.

Kryteria decyzyjne przy wyborze podłogi korkowej

Oto kilka wskazówek, które klient powinien wziąć pod uwagę, rozważając zakup podłogi z korka i zastanawiając się, czy podłoga korkowa spełni wymagania posadzki dla swojego lokalu. Ponieważ bez znajomości pewnych kryteriów wyboru możesz nawet ryzykować, że w najgorszym przypadku zdecydujesz się na niewłaściwe lub szkodliwe pokrycie podłogi, które źle się wypacza po ułożeniu lub lub z powodu ewentualnie zawartego plastyfikatora prowadzi do uciążliwości zapachu, co prowodzi do szkodliwych konsekwencji.

Korek jako wykładzina podłogowa

Korek jest elastyczny, ma bardzo dobry efekt izolacyjny, jest trudnopalny i nieprzepuszczalny dla wody. Nic więc dziwnego, że na przykład korek był materiałem używanym w jednej z pierwszych wersji boi ratunkowych i nadal jest używany jako zamknięcie butelki. Ale to nadmiernie ograniczyłoby zakres stosowania naturalnego materiału. Oprócz wymienionych już właściwości, materiał jest również praktyczny i trwały, w 100% naturalny, odnawialny surowiec, a dzięki przyjemnemu wyglądowi i odczuciu jest również idealnym wyborem w domu lub w sektorze komercyjnym, takim jak korkowe.

Zwykle korek jest określany jako stała płytka, która jest związana z podłożem i zamyka się w złączu. Klej do korka można nabyć w różnych rozmiarach, formatach i kolorach. Kolory wahają się od podłogi korkowej z klasycznym ciemnym tonie miodu do nowoczesnych bieli lub odcieni szarości. Możliwe są obecnie nawet optyki z kamienia, drewna, betonu i innych abstrakcyjnych wzorów z powodu nowych technik przetwarzania i drukowania dla podłogi korkowej.

Przez warstwę korka, która wynosi zazwyczaj od czterech do sześciu milimetrów, korek izoluje podłożę i okazuje się być doskonałym materiałem do pokoju. W razie uszkodzenia płytek korkowych, można po prostu zastąpić pojedynczy uszkodzony przez światło słoneczne wyblakły lub spieniony panel korkowy, ponieważ części podłogi można łatwo wyciąć i ponownie wkleić. Przez strukturę korkową, naprawione miejsca, a nawet zarysowania są ledwo widoczne.

Ze względu na elastyczność powierzchni, korek jest lekko sprężysty w dotyku podczas chodzenia, co daje również korzyści dla stawów. To uczucie jest podobne do przyjemnego spaceru po miękkim lasie. Jeśli posiadasz małe dziecko, które właśnie nauczyło się chodzić, upadki są lepiej amortyzowane i są mniej bolesne niż na drewno lub płytki ceramiczne. Powinien on pozostać przez dłuższy czas w tym samym miejscu, ponieważ od ciężkich mebli, mogą istnieć niewielkie znaki ze względu na elastyczną powierzchnię. Ponadto, pod podłogę w korka, można zamontować ogrzewanie podłogowe.

Połóż podłogę z korka u siebie w domu

Podobnie jak w przypadku linoleum, laminatu lub systemu na click, parkiet z korka można teraz układać za pomocą prostych systemów zatrzaskowych z niewielkimi umiejętnościami manualnymi. Aby osiągnąć zadowalający efekt, zakłada się, że podłoże powinno być całkowicie utwardzone, czyste i równe. Stare pokrycia, takie jak PCV lub wykładziny, należy całkowicie usunąć.

Jeśli powierzchnia ma więcej nieregularności niż 0,2 mm na metr, należy je skompensować. Jest to możliwe, na przykład, z masą wyrównującą. Ważne jest, aby zwracać uwagę na masę równoważącą, czy są one rzeczywiście odpowiednie do własnych potrzeb.

W przypadku, gdy podłoga korkowa zostanie przeniesiona do pomieszczenia, w którym jest dużo światła słonecznego, podłoga korkowa powinna być ułożona za pomocą złącza dylatacyjnego, ponieważ korek nie tylko blaknie, ale może również rozszerzać się w zbyt dużym nasłonecznieniu.

Podłoga korkowa - Łatwa pielęgnacja

Korek to wykładzina podłogowa o niskiej konserwacji. Aby utrzymać podłogę korkową w czystości, wystarczy od czasu do czasu po prostu przetrzeć i odkurzyć. Ponadto korek jako produkt naturalny o właściwościach antystatycznych zapewnia większą czystość w gospodarstwie domowym, ponieważ nie przyciąga kurzu tak bardzo.

Kupując podłogi z korka, upewnij się, że do uszczelnienia nie są używane farby na bazie rozpuszczalnika. Od dawna istnieje wiele naturalnych żywic i wodorozcieńczalnych farb uszczelniających, które, w przeciwieństwie do większości środków chemicznych, nie powodują nieprzyjemnych zapachów po obróbce podłogi korkowej. Podłogi z korka można poddawać naturalnej obróbce i rafinacji za pomocą naturalnych olejów lub wosków.

Aby nadać korkowi ciepłego koloru jak naturalnego materiału, można od czasu do czasu zszlifować podłogę z korka, aby też ją uszczelnić. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku zadrukowanych podłóg z korka, ponieważ mogą one stracić swój wygląd w wyniku ścierania.

Korek i trwałość, czyli niezawodność

Korek jest w 100% naturalnym surowcem, dla którego nie musi być ścięte całe drzewo. Tylko kora dębu korkowego jest odklejana, dlatego podłogi z niej wykonane, ale także meble i akcesoria stanowią zrównoważoną alternatywę dla życia z drewnem, czy naturą.

Ponadto wszystkie produkty odpadowe są przetwarzane przez cały czas zbiorów korka, aby nie stracić grama. Inne zrównoważone aspekty polegają na tym, że właściwości izolacyjne podłogi korkowej mogą obniżyć koszty energii, a korek jest bardzo dobrym magazynem CO2, który również podlega całkowitemu recyklingowi. Ponieważ korek nie pochłania kurzu ani roztoczy, nadaje się również dla astmatyków i alergików.

Mamy nadzieję, że daliśmy Ci dobry wgląd w świat korka. Jeśli po przeczytaniu Twoja decyzja o stuprocentowym naturalnym pokryciu podłogi, takiej jak podłoga korkowa we własnym domu, dojrzewa, powinieneś zajrzeć do naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam różnorodne kolekcje pierwszej klasy od wybranych renomowanych producentów, takich jak Cortex, Granorte, Hebo lub Joka. Oczywiście zalety przewyższają wady, a dzięki ułożeniu podłogi z korka można użyć w domu wszechstronnego i w 100% naturalnego surowca.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące naszych wielu produktów, nasza przyjazna obsługa klienta jest oczywiście zawsze dostępna, do której możesz dotrzeć poprzez nasz formularz kontaktowy!

Do zobaczenia!

Twój zespół z BRICOFLOR, nr 1 w sprzedaży produktów do wykończeń ścian i podłóg!

Powrót do postów