Unsere Vorteile
 • Ponad 30.000 produktów
 • Gwarancja najlepszej ceny
 • Darmowe próbki
 • Darmowe próbki
 • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Poradnik majsterkowicza / DIY

Tapetowanie wyjaśnione - Dzięki tym sztuczkom odmienisz swoje ściany!

Projektując ścianę z tapetą, masz do wyboru nie tylko szeroką gamę wzorów i olorów, ale również materiałów. Dlatego też, wybierając właściwą tapetę, warto zastanowić się, które pomieszczenia może być udekorowane nową tapetą. Jest to ważne jakie właściwości powinna mieź tapety do sypialni, kuchni, czy łazienki. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci położyć tapetę na ścianę w prosty i swobodny sposób!

Tapety

Przygotowania do tapetowania

Tak jak w przypadku wielu innych rzeczy, przygotowanie jest najważniejsze podczas tapetowania. Na przykład, należy upewnić się, że ściany, które mają być tapetowane są gładkie i suche, aby tapeta dobrze się trzymała i nie pojawiły w niej później nieatrakcyjne nierówności. Wypełnij otwory i pęknięcia, a w razie potrzeby zeszlifuj ściany, jeśli są bardzo porowate i szorstkie.

Przykryj meble folią i wyjmij ramkę z gniazdek i włączników światła.
Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 18-23°C podczas tapetowania i suszenia, aby zapewnić idealny czas schnięcia. Jeśli na ścianach znajdują się gniazdka elektryczne lub włączniki światła, należy upewnić się, że podczas cięcia na wymiar są odpowiednie wycięcia. Przed zamówieniem należy również obliczyć swoje wymagania i dopuścić kilka dodatkowych rolek, szczególnie w przypadku tapet wzorzystych.

Potrzebne są następujące akcesoria do tapetowania:

 • Pasta do tapet
 • Wiadro
 • Mieszadło do pasty
 • Drabina
 • Poziomica i ołówek
 • Pędzel
 • Rolka dociskowa
 • Miara składana
 • Blok szlifierski
 • Masa szpachlowa i szpachelka
 • Szczotka do tapetowania
 • Nóż
 • Szpachelka dociskowa

Tapetowanie: Cięcie tapety bez przesunięcia

TAPETE 3140-24 A.S. CRÉATION LIBERTÉ

Przy wyborze nowej tapety należy również zwrócić uwagę na to, czy tapeta wymaga pasowania, a jeśli tak to czy pasowania prostego czy przesuniętego. Powtarzanie się wzoru tapety może mieć również wpływ na jej montaż. Na przykład, tapeta jednokolorowa lub tapeta w paski z reguły nie posiada przesunięcia, więc przy przycinaniu tapety nie jest konieczne zapewnienie, aby paski pasowały do siebie względem wzoru.

Przycinając tapetę, należy również zwrócić uwagę na ewentualne zagłębienia na włączniki światła lub gniazdka. Przycinając paski tapety, zawsze dodawaj kilka centymetrów, które później możesz przyciąć na krawędzi ściany, aby uzyskać jej czyste wykończenie.

Tapetowanie: Cięcie tapety z przesunięciem

TAPETA 355985 A.S. CRÉATION POP COLORS

Zwłaszcza w przypadku tapet o wzorze często spotykamy się z pasowaniem prostym lub przesuniętym. Jednakże dzięki kilku sztuczkom, nawet wzorzyste scenerie dżungli i barokowe tapety mogą być łatwo przyklejone do ściany. W przypadku tapety z prostym pasowaniem można z łatwością wykorzystać pierwszy przycięty pasek jako szablon dla kolejnych pasków, ponieważ wzór jest zawsze kontynuowany na tej samej wysokości. Zawsze upewnij się, że paski są obcięte jak najdokładniej w tym samym miejscu wzoru, aby nie było żadnych niepożądanych przesunięć. Najlepiej pozwolić na co najmniej jedną dodatkową rolkę, ponieważ przy takim tapetowaniu może pozostać dużo ścinek.

Nawet tapetę z przesuniętym pasowaniem można szybko i łatwo zamontować na ścianie za pomocą kilku sztuczek. Pierwszy pas tapety nakłada się zwykle na ścianę, a kolejne paski tapety są zawsze przesunięte w górę lub w dół. Najlepiej jest pociąć dwa wzory na kawałki, które można wykorzystać jako szablony do tapetowania pasków na przemian. Jeśli powtórzenie wzoru wynosi np. 62/32 cm, wzór jest powtarzany w odległości 62 cm, a arkusz tapety musi być pokryty ścianą z odpowiednim przesunięciem wynoszącym 32 cm. Niestety, duża część rolki zostanie przycięta i nie do użytku, należy zakupić przynajmniej jedną dodatkową rolkę.

Tapetowanie: Nakładanie tapety na ścianę

Większość tapet ma tylną warstwę z papieru lub z flizeliny. Materiał nośny tapety jest decydujący dla odpowiedniego zamontowania nowej tapety, ponieważ w przypadku tapety papierowej należy przykleić klej do jej tylnej części, natomiast w przypadku tapety flizelinowej pastę należy nałożyć na ścianę. Dodatkowa powłoka z winylu zwykle nie jest decydująca dla tapetowania. Przy wyborze tapety najlepiej jest zawsze sprawdzić jej dane techniczne. Choć tapetowanie tapety papierowej jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku flizelinowej, to jednak tapeta papierowa przekonuje niewielką ceną, wysoką oddychalnością i ekologicznością.

Tapeta flizelinowa: Tapetowanie nigdy nie było łatwiejsze!

TAPETA SALE 361621 A.S. CRÉATIONW przypadku tapety na flizelinie korzystasz z tej zalety, że możesz nakładać pastę bezpośrednio na ścianę i w ten sposób zaoszczędzić sobie kłopotów z ustawianiem stołów do tapetowania. Użyj narzędzi (np. pędzla) do jak najbardziej równomiernego rozprowadzenia pasty na ścianie. Nie rozprowadzaj pasty na całej powierzchni ściany, aby nie wyschła przedwcześnie. Weź pierwszy pasek tapety i połóż go jak najdokładniej przy krawędzi ściany i sufitu.

Użyj szczotki do tapetowania, aby wygładzić tapetę od góry do dołu przy ścianie. Powtórzyć tę samą procedurę z następującymi paskami tapety, przy czym należy oczywiście zwrócić uwagę na odpowiedni wzór. Jeśli powstały pęcherzyki powietrza, należy je wygładzić za pomocą rolki dociskowej. Wszelki nadmiar materiału można czysto odciąć na krawędzi ściany nożem.

Tapeta papierowa: Atrakcyjne cenowo rozwiązanie

TAPETA 32799-1 A.S. CRÉATION URBAN FLOWERS

W przypadku tapety papierowej, w odróżnieniu od tapety flizelinowej, tył tapety musi być pokryty pastą i pozostawiony do jej wchłonięcia na około pięć do dwunastu minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne rozprowadzenie pasty pędzlem na poszczególnych paskach. Mniej więcej taką samą ilość pasty należy nałożyć na poszczególne paski.

Jak tylko skończy się czas namaczania, nałóż górną część na ścianie. Jak tylko górna część dobrze się przyklei, rozłóż również dolną część i wygładź ją gładko szczotką do tapetowania od góry do dołu na ścianie. Poszczególne paski najlepiej tapetować jeden po drugim, aby nie nachodziły na siebie. Również tutaj można dokonać drobnych poprawek za pomocą rolki dociskowej i dokładnie odciąć nożem nadmiar tapety na krawędzi ściany.

Tapety

Dodaj komentarz