BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Tapety na ścianę – jak obliczyć ile rolek jest potrzebne!

Thursday, February 13, 2020

Tapety nie są trudne do nałożenia na ścianę. Zanim zamówisz tapetę, powinieneś dokładnie obliczyć ile rolek będzie potrzebował. W przeciwnym razie możesz skończyć z nadmiarem, lub co gorsze, niedoborem mateiału. Aby dokładnie ustalić zapotrzebowanie tapety na ścianę, należy , zmierzyć tapetowane pomieszczenie, jego wysokość oraz szerokość. Należy także odliczyć te części ścian zajmowane przez okna i drzwi. Ponadto, zwróć uwagę na wzór tapety – podczas odmierzania weź pod uwagę, powtarzający się dekor, aby osiągnąć pożądany efekt.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek podczas tapetowania, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Pokrótce wyjaśnimy w nim, w jaki sposób najlepiej wymierzyć swoje zapotrzebowanie na tapetę, abyś nie musiał stanąć w połowie procesu instalacji przed ścianą uzmysławiając sobie, że nie wystarczy materiału, aby pokryć całość.

Tapety na ścianę - Rolki tapet i ich format

Przy zamawianiu nowej tapety należy zwrócić uwagę na jej wymiary. Informacje te można łatwo znaleźć w arkuszu danych. Większość tapet dostępna jest w tzw. „euro-rolkach”, które są standardowym rozmiarem w Europie.

W zależności od rodzaju tapety możliwe są również inne formaty i wymiary. Na przykład fototapeta z motywem o dużej powierzchni jest czasami dostępna również jako tapeta z włókna szklanego, która często jest znacznie dłuższa i szersza. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na arkusz danych wybranej tapety, aby zamówić odpowiednią ilość rolek tapety. W dalszej części ograniczymy się jednak do kalkulacji euro-rolek, które są najbardziej powszechne zarówno w przypadku tapet winylowych, włókninowych jak i papierowych.

„Euro-rolka“ - Rolka w formacie standardowym

Tak zwana "euro-rolka" - jest to tapeta spełniająca normę europejską i ma szerokość 0,53 m i długość 10,05 m. Zaletą standardowej rolki jest to, że jest łatwa w aplikacji ze względu na jej niewielką szerokość i zapewnia małe straty. Jedna euro-rolka może pokryć ścianę o powierzchni około pięciu m².

Pasowanie wzoru tapety

Należy najpierw sprawdzić, czy tapeta ma przesunięcie, i jeśli tak, jak duże. Informację te można łatwo znaleźć w arkuszu danych technicznych. Informacje o tym można znaleźć w punkcie "Raport". Raport wzoru to powtarzalny fragment wzoru, który można powielać na dowolnej płaszczyźnie i stworzy wrażenie, że jest to jedna całość.

Wybór jest pomiędzy tapetami niewymagającymi przesunięcia wzoru, tapetami z prostym pasowaniem wzoru oraz takimi z przesuniętym przesuwaniem wzoru. Będą się one zarówno różnić sposobem układania na ścianie oraz zapotrzebowaniem na większą ilość tapety. Zwłaszcza w przypadku tapet z przesuniętym pasowaniem zaleca się pozostawienie dodatkowych pięciu centymetrów na górze i na dole podczas przycinania na wymiar, które można później przyciąć dokładnie przy krawędzi ściany. Pozwala to na dokonanie ostatecznych poprawek i czyste wykończenie krawędzi ściany i sufitu.

Tapety na ścianę niewymagające pasowania wzoru

Pokrycia ścienne nie wymagające pasowania są zwykle najprostsze do nałożenia na ścianę. Tapety jednokolorowe lub w paski zazwyczaj nie wymagają pasowania, co ułatwia jej instalację i przycinanie. Dzięki temu mniej tapety pozostanie niewykorzystane (stracone).

Tapety z prostym pasowaniem wzoru

Tapety na ścianę z prostym pasowaniem wzoru to zazwyczaj wzorzyste tapety, których motyw lub wzór może być zastosowany na tej samej wysokości.

Należy skupić się przy montażu na tym, by dobrze dopasować wzór i uniknąć nieestetycznych pomyłek. W niektórych przypadkach arkusz danych technicznych takiej tapety zawiera również dodatkowe informacje na temat długości wzoru, co powinno ułatwić przesunięcie i przycięcie jej na wymiar. Wskazane jest zaplanowanie zakupu dodatkowej rolki w przypadku pomyłki.

Tapety z przesuniętym pasowaniem wzoru

Tapeta z przesuniętym pasowaniem wzoru będzie wymagała najwięcej ostrożności przy aplikacji tapety na ścianę. Będą to raz jeszcze tapety wzorzyste. Oznacza to, że pierwszy pasek może być nakładany normalnie, a następny nieco dalej w górę lub w dół, tak aby wzór idealnie do siebie pasował. Należy użyć pierwszego przyciętego paska tapety jako szablonu dla kolejnych, W przypadku tych tapet będziemy mieli najwięcej pozostałości od przecięć. Właśnie ze względu na to, wskazane jest zaplanowanie zakupu dodatkowej rolki.

Na przykład dla euro-rolek określa się wtedy przesunięcie 53/26. Pierwsza liczba odnosi się do odległości, na której powtarzany jest wzór wzdłuż rolki. Druga liczba odnosi się zaś do liczby centymetrów przesunięcia.

Pomiary: jak obliczyć zapotrzebowanie na tapetę?

Zasadniczo, dla pomieszczeń o wysokości sufitu 2,25 m i szerokości pomieszczenia 10 metrów, stosuje się obliczenie około pięciu rolek tapety. Jeśli szerokość pomieszczenia zwiększy się o pięć metrów, należy domówić dwie dodatkowe rolki.

Przy wysokości sufitu 2,50 m i szerokości pomieszczenia 10 metrów, zaleca się zakup sześciu rolek tapet. Tutaj również, jeśli szerokość pomieszczenia wzrośnie o pięć metrów, należy domówić jeszcze dwie rolki.

Przy wysokości pomieszczenia 2,75 m i szerokości pomieszczenia 10 m jako wartości wyjściowej, należy zaplanować również sześć rolek tapety. Od wysokości pomieszczenia około 2,75 do 3 metrów należy dopuścić trzy dodatkowe rolki tapet na każde dodatkowe pięć metrów szerokości pomieszczenia. Dla sufitu o wysokości 3 m, wartością początkową jest sześć rolek dla pomieszczenia o szerokości 10 metrów i siedem rolek dla sufitu o wysokości 3,25 m.

Wymiary: należy zwrócić na to uwagę przy zakupie tapety

Zasadniczo, przed zakupem nowej tapety, należy zmierzyć ściany i uwzględnić ewentualne wnęki, takie jak drzwi i okna, tzn. odjąć je od obliczeń. Zaleca się dokupienie dodatkowej rolki, szczególnie do tapet z wyraźnym wzorem, ponieważ istnieje duże ryzyko rozcięcia. Zwłaszcza przy wyborze wzoru tapety "z przesunięciem", zaleca się zaplanować zakup przynajmniej jednej rolki więcej. Należy wziąć pod uwagę, że podczas cięcia na wymiar, najlepiej jest pozwolić na dodatkowe pięć centymetrów na górze i na dole, aby ułatwić aplikację.

Powrót do postów