Unsere Vorteile
  • Ponad 30.000 produktów
  • Gwarancja najlepszej ceny
  • Darmowe próbki
  • Darmowe próbki
  • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Porównania produktów

Urządzamy pokój dziecięcy - jak wybrać odpowiednią podłogę?

Dźwiękochłonna, higieniczna, ciepła, elastyczna, łatwa do czyszczenia i odporna na zarysowania - to tylko niektóre z wielu wymagań, jakie stawiamy przed podłogą w sypialni dziecięcej. Oczywiście, byłoby jeszcze lepiej, gdyby po pięciu latach nie trzeba było jej wymieniać i żeby pokój dziecięcy dalej wyglądał modnie i nowocześnie. Oczywiście, nie powinna kosztować zbyt wiele i drobne naprawy powinny być łatwe nawet dla laika. Ostatecznie jednak to Ty sam decydujesz, które cechy są dla Ciebie najważniejsze w pokoju dziecięcym. Abyś mógł swobodnie decydować, zebraliśmy dla Ciebie wszystkie zalety i wady!

Pokój dziecięcy i wykładziny lub płytki dywanowe - miękkość i dobre samopoczucie

Wykładzina dywanowa jest prawdopodobnie uznawana za klasyk wśród podłóg w pokojach dziecięcych - i słusznie! Podłoga tekstylna spełnia wiele kryteriów, które ustaliliśmy dla pięknego i przytulnego pokoju dziecięcego.

+ Możesz również pozwolić dziecku bawić się na ciepłej i miękkiej powierzchni

+ Dywany mają właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu dziecko może bawić się rano bez przeszkadzania (upewnij się, że dźwięk kroków jest znacznie zredukowany).

+ Ryzyko urazów oraz poślizgnięcia się są bardzo niskie ze względu na miękką powierzchnię i jej strukturę

+ Dywan tekstylny zazwyczaj tylko w niewielkim stopniu ulega zniszczeniu przez lata użytkowania

+ Wbrew wielu uprzedzeniom, wykładziny dywanowe doskonale nadają się dla alergików, ponieważ udowodniono, że zatrzymują one drobny pył w swoich włóknach, a tym samym redukują go w powietrzu

+ Regularne sprzątanie jest szybkie i łatwe przy użyciu odkurzacza.

+ Bardzo łatwy montaż (szczególnie w przypadku płytek dywanowych)

+ Szeroka gama kolorów i materiałów, co pozwala na dostosowanie wyboru odpowiednio do wieku

+ Większość produktów jest wolna od szkodliwych substancji i nie zawiera żadnych związków, które mogłyby być szkodliwe dla Ciebie lub Twojego dziecka

°/+ Ze względu na ogromny wybór wykładzin, koszt jest trudny do określenia. Ogólnie rzecz biorąc, produkt z grubszą powierzchnią podłogi kosztuje znacznie więcej niż podłoga o niskiej wysokości konstrukcyjnej, co skutkuje szerokim zakresem cenowym. Teoretycznie jednak przeciętna podłoga nadająca się do pokoju dziecięcego nie jest zbyt droga.

Podczas gdy zalety wykładzin dywanowych przeważają nad wadami, nadal istnieje kilka wad, które należy rozważyć:

- Pomimo odkurzania, jest bardzo podatny na inne rodzaje zabrudzeń, takie jak resztki jedzenia lub rozlane napoje bezalkoholowe

- Jeśli kurz nie jest regularnie usuwany, gromadzi się na dywanie, dzięki czemu dziecko może wejść w kontakt z kurzem

Niemniej jednak te wady można stosunkowo łatwo i szybko zrekompensować. Można na przykład uważać na to , aby dziecko nie spożywało na powierzchni dywanowej posiłków. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, można od czasu do czasu zdecydować się na czyszczenie profesjonalne. Często można również wypożyczyć odpowiednie maszyny do czyszczenia na mokro. Ponadto, tak długo, jak długo będziesz odkurzał dywan co kilka dni, zalety będą przewyższać koszty.

Jest kilka dodatkowych rzeczy, o których należy pamiętać wybierając dywan do pokoju dziecięcego. Na przykład, nie należy rezygnować z nieco wyższej klasy użytkowej (22+), aby zapewnić trwałość podłogi. Jeśli chcesz wyposażyć pokój dziecka w stanowisko do dorabiania lekcji i wyposażyć je w odpowiednie krzesełko biurowe, powinieneś również upewnić się, że po wykładzinie można jeździć fotelem na kółkach. Jeśli planujesz, aby wykładzina dywanowa służyła dziecku przez lata dojrzewania, unikaj intensywnych kolorów, które mogłyby być zbyt krępujące dla nastolatka. Wybór wysokości splotu również zależy wyłącznie od własnych preferencji. Im wyższy i grubszy splot lub górna warstwa, tym bardziej komfortowa będzie podłoga w pokoju dziecięcym. Jednak wyższy stos jest również bardziej podatny na zabrudzenia, a zwłaszcza podczas zabawy z klockami Lego, cegła może się zgubić i skończyć w odkurzaczu przy następnym czyszczeniu.

Pokój dziecięcy i laminat - dobry wybór, lecz tylko a jakiś czas

Inną bardzo popularną podłogą do pokoju dziecięcego jest laminat. W Polsce podłoga laminowana jest postrzegana przede wszystkim jako  mniej luksusowy brat parkietu. Podłogi laminowane charakteryzują się składem kilku warstw, których rdzeń stanowi zazwyczaj gęsta płyta nośna.

+ Neutralny wybór dekorów w optyce drewna, które nadają się również dla dorastających dzieci

+ Łatwy montaż

+ Niska cena

+ Łatwe czyszczenie

Montaż podłogi laminowanej jest szybki i łatwy. Neutralny wygląd drewna jest ponadczasowy i cieszy się dużą popularnością. Ponadto, laminat nie jest zazwyczaj bardzo drogi, a gładką powierzchnię można przetrzeć niewielką ilością wody. Z drugiej strony, laminat ma również pewne wady:

- Podłoga laminowana jest niezbyt trwała

- Gładka, lecz twarda podłoga do zabawy

- Duża wrażliwość na wilgoć, w zależności od jakości i ceny

- Laminat jest dosyć chłodny

- Sam laminat słabo pochłaniania dźwięk

Słabości laminatu są dobrze znane, dlatego wielu producentów stara się je zrekompensować. To z kolei może mieć wpływ na cenę. Nowe i dobre podłogi laminowane mogą czasami wytrzymać nieco więcej wilgoci, nie są same w sobie zimne, a nawet mogą być instalowane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Nawet główna wada laminatu, a mianowicie skłonność do pogłosu, może być zrekompensowana od samego początku przez dodatkową izolację akustyczną. W zależności od zachowania dziecka należy również założyć, że na laminacie pojawią się ślady zabawy, takie jak zadrapania lub podobne.

Parkiet - urzekająca drewniana podłoga

Podczas gdy laminaty i parkiet są często porównywane ze względu na swój wygląd, są to zasadniczo skrajnie różne podłogi. Parkiet jest wykonany z prawdziwego drewna i dlatego wnosi do domu wiele zalet i wad. Jednakże, jak w przypadku prawie wszystkich innych pokryć podłogowych, oprócz doboru odpowiedniego drewna, ważną rolę odgrywa tu również obróbka i pielęgnacja.

+ Wysokiej jakości parkiet jest bardzo trwały i może być szlifowany w zależności od obróbki (najlepiej użyć twardego drewna, takiego jak klon, buk lub dąb)

+ Szlachetny wygląd, który może zachwycić dziecko szczególnie w okresie dorastania

+ Możliwość łatwego czyszczenia na sucho i wycierania na mokro

+ Dobry parkiet będzie służył nawet przez parę dekad

+ Drewno pochodzi w większości z odnawialnych zasobów i jest wolny od zanieczyszczeń. Parkiet pomaga również w utrzymaniu przyjemnego klimatu w pomieszczeniu

+ Parkiet może być również łatwo zamontowany we własnym zakresie

Wybierając wysokiej jakości parkiet, decydujesz się na długoterminową inwestycję w Państwa dom lub mieszkanie. Piękna wizualnie wymaga jednakże wiele troski i wysiłku. Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe lub raczej nieostrożne, być może powinieneś poczekać parę lat, zanim zainwestujesz w parkiet. Jeśli zdecydujesz się ostatecznie na położenie nowej podłogi, powinieneś wziąć pod uwagę również te czynniki:

- Parkiet jest bardzo wrażliwy i wymaga konserwacji

- Parkiet jest stosunkowo drogi

- Podobnie jak laminat, parkiet nie ma dobrego pochłaniania dźwięku, co sprawia, że dodatkowa izolacja akustyczna jest praktycznie niezbędna

- Materiał naturalny jest stosunkowo wrażliwy na światło

- Jeśli warstwa ścieralna jest zbyt mała, nie ma możliwości przeszlifowania podłogi

Pokój dziecięcy i odłoga korkowa - miękka, ciepła i elastyczna, ale nie na wieczność

W ostatnich latach popularność podłogi korkowej w Polsce nabiera coraz większego rozmachu, i całkiem słusznie! Naturalny materiał łączy w sobie kilka znakomitych właściwości i tym samym staje się godną polecenia podłogą do pokoju dziecięcego.

+ Korek jest elastyczny i oferuje komfort podczas chodzenia

+ Przy jego produkcji wykorzystuje się materiały naturalne (nadające się do recyklingu)

+ Podłoga korkowa jest przyjemna, zdrowa i ciepła dla stóp

+ Jest także łatwa do czyszczenia

+ Szybki i łatwy montaż (w systemie zatrzaskowym lub z użyciem kleju)

+ Wygłusza hałas

+ Dostępnych jest wiele nowoczesnych dekorów

Podsumowując, korkowa podłoga jest idealna dla Ciebie i Twoich dzieci. Dzięki temu naturalnemu materiałowi nie trzeba obawiać się emisji szkodliwych substancji, jest łatwy w utrzymaniu i czyszczeniu, a ponadto pochłania dźwięk, co redukuje hałas podczas zabawy. Jednocześnie materiał jest elastyczny i ciepły dla stóp, co czyni go idealnym do codziennej zabawy i nauki! Niemniej jednak podłoga korkowa ma również wady, o których należy pamiętać:

°/- Początkowa pielęgnacja może wymagać większej ilości pracy w zależności od produktu

°/- Korek nie jest zbyt wrażliwy na wilgoć, ale nie jest trwale wodoodporny- Stosunkowo krótki okres użytkowania

- Tworzenie się śladów i wgnieceń pod wpływem ciężaru

- Wybiela się szybko w zależności od produktu

- Nie może być szlifowany

Podsumowując, właśnie żywotność jest minusem w przypadku podłóg korkowych. Korek nie lubi silnego napromieniowania świetlnego ani częstego przesuwania mebli. Podczas gdy konserwacja w zasadzie nie jest zbyt skomplikowana i wymaga dużego nakładu pracy, najważniejszy jest tutaj rodzaj podłogi korkowej. Są to zarówno podłogi niepoddane obróbce, jak i podłogi z twardą powierzchnią woskową lub wykończone lakierem ceramicznym. W zależności od produktu istnieją różne procedury pielęgnacji. Należy się spodziewać, że korkowa podłoga w pokoju dzieci będzie musiała zostać wymieniona najpóźniej gdy będą już nastolatkami.

Wykładziny podłogowe z PVC - tworzywa sztucznego o zaskakująco wielu właściwościach

Wykładziny podłogowe z PCV mają niemal uniwersalne zastosowanie, ale zyskały pewien negatywny rozgłos, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy odkryto, że szkodliwe substancje zawarte w plastyfikatorze powoli odparowują i mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak od dawna jest to już historia i dziś podłogi zawierające szkodliwe plastyfikatory zostały w większości wyeliminowane ze sprzedaży. Niemniej jednak, przed zakupem podłogi PVC należy być dobrze poinformowanym, a przede wszystkim wybrać produkty niezawierające ftalanów.

+ Duża różnorodność wzorów i kolorów

+ Łatwa pielęgnacja i czyszczenie

+ Przyjemne uczucie podczas chodzenia i łagodność dla stawów, dzięki właściwościom sprężystym

+ Właściwości dźwiękochłonne dla lepszej akustyki

+ Bardzo wytrzymałe i trwałe

+ Ciepły dla stóp

+ Łatwy montaż

+ Stosunkowo niska cena

Widać, że wykładziny podłogowe z PCV mają wiele zalet, które doskonale sprawdzą się w naszym domu. Jednak wiele osób uważa podłogi PCV nieatrakcyjne w wyglądzie lub nawet „tanie". W rzeczywistości, zakres cen wykładzin podłogowych z PVC jest bardzo wysoki. Podczas gdy istnieją również produkty poniżej 70 zł/m², można również uzyskać dekory za nawet 220 zł/m². Poza tym to, co wygląda dobrze lub tanio, jest subiektywne i ostatecznie nie powinno zniechęcać do wyboru tej praktycznej podłogi. W tym miejscu możemy jedynie gorąco polecić naszą usługę wysyłki próbek, za pomocą której możesz zobaczyć jak wygląda podłoga z PCV w rzeczywistości i w ten sposób upewnić się w decyzji. W rzeczywistości jest tylko kilka wad winylowych podłóg:

- Możliwe odkształcenia przy ciężkich meblach

- Przed położeniem podłogi PCV w pokoju dziecięcym należy zawsze sprawdzić jej skład

Pomimo surowych przepisów UE i ciągłego ulepszania produktów przez producentów, należy pozostać choć trochę sceptycznym. Wybierając podłogę z PCV, należy zwrócić uwagę na dokładny skład podłogi i w ten sposób wybrać taką bez szkodliwych plastyfikatorów (zwłaszcza ftalanów). Niewielką wadą PVC jest również to, że ślady i wgniecenia mogą być pozostawione przez ciężkie meble, dlatego też nie zaleca się częstego przesuwania szafek czy łóżek.

Linoleum - naturalna wykładzina podłogowa o wielu zaletach

Podobnie jak w przypadku laminatu i parkietu, w składzie linoleum proporcja PVC jest taka sama. Laminat i linoleum są często porównywane i mylone ze sobą. Jednakże, biorąc pod uwagę rozległą terminologię, która jest często używana synonimicznie, uważamy, że jest to zrozumiałe. Jednak w przeciwieństwie do wykładzin podłogowych z PVC, czy winylem, linoleum wykorzystuje zupełnie inne i przede wszystkim naturalne surowce. Obecnie linoleum składa się w prawie 98% z naturalnych i odnawialnych surowców, takich jak olej lniany, naturalna żywica, mączka drzewna czy juta. Sama produkcja jest również stosunkowo przyjazna dla środowiska, a niektórym producentom udało się nawet wyprodukować podłogi w sposób neutralny pod względem emisji CO². Ponadto linoleum oferuje szeroki wachlarz innych zalet:

+ Linoleum jest solidne, wytrzymałe i przede wszystkim długowieczne

+ Jest bardzo łatwe w pielęgnacji i ma również działanie antybakteryjne

+ Jest ciepłe dla stóp i izoluje ciepło

+ Linoleum jest także elastyczne i wygodne dla stawów

+ Dostępny jest zróżnicowany wybór dekorów

°/- Ograniczona izolacja akustyczna

°/- Linoleum w rolce poleca się zamontować z pomocą fachowca lub można zdecydować się na linoleum na click

° Ceny w średnim pułapie

Jeśli chcesz mieć elastyczną i higieniczną podłogę, która jest wskazana dla alergików, linoleum jest doskonałą podłogą, która wyróżnia się solidnością i trwałością. Linoleum jest zatem stosowane powszechnie w przedszkolach. Pomimo że wykładziny podłogowe z linoleum mają zazwyczaj niski poziom izolacji od dźwięków uderzeniowych, wśród producentów istnieje wiele specjalnych rozwiązań, które starają się zrekompensować ten deficyt. Montaż linoleum jest trochę trudniejszy. Tak jak w przypadku izolacji akustycznej, tak i w przypadku instalacji, istnieją specjalne rozwiązania ją ułatwiające. Podsumowując, linoleum nie ma prawie żadnych bezpośrednich wad w pokoju dziecięcym:

- W zależności od ekspozycji może powstać na powierzchni linoleum zżółknięcie, ale można to również odwrócić przez wystawienie na słońce

- Początkowo silny zapach, który jednak szybko znika

Wady są zatem raczej tymczasowe i można im szybko i łatwo zaradzić. Niemniej jednak, linoleum niekoniecznie przemawia do wielu z powodu swojego wyglądu. Najważniejsze jest więc, aby znaleźć produkt, który przekonuje do siebie zarówno wyglądem jak i właściwościami użytkowymi!

Płytki ceramiczne - higieniczna, acz nietypowa alternatywa dla pokoju dziecięcego

Na koniec przedstawimy zalety i wady ułożenia w pokoju dziecięcym płytek ceramicznych. Pomimo skojarzenia, że płytki ceramiczne są zimne, oferują one inne pozytywne strony, którą mogą wpłynąć na Twoją decyzję.

+ Płytki ceramiczne są solidne, wytrzymałe i przede wszystkim długowieczne

+ Są higieniczne i łatwe do czyszczenia

+ Są niewrażliwe na kałuże wody

+ Płytki ceramiczne także są doskonałe dla osób z alergią

+ są dostępne w wielu wzorach i kolorach

+ zapewniają najbardziej wydajne ogrzewanie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym

+ mogą być łatwo uzupełnione wygodnymi bieżnikami dywanowymi

Pięknem płytek ceramicznych jest ich ogromna wszechstronność, która w ciągu ostatnich kilku lat stała się coraz bardziej podkreślana. Ich trwałość sprawia, że są one długoterminową inwestycją, z której będziesz zadowolony, ponieważ nie będziesz musiał ich zmieniać ze względu na zużycie. Naturalna mieszanka gliny jest również idealna dla alergików i, w przeciwieństwie do większości wykładzin podłogowych, płytki można bez problemu wycierać do czysta, nawet jeśli użyje się trochę więcej wody.

Podczas gdy ceramika jako taka nie jest postrzegana jako ciepła, nie ma w zasadzie żadnego materiału, który lepiej sprawdziłby się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Żadna podłoga nie przepuszcza tyle ciepła co płytki, zarazem przechowując ciepło przez długi czas, dzięki czemu koszty ogrzewania pomieszczeń są mniejsze. Ponadto, można również położyć na płytki miękkie i szykowne dywany, ponieważ nie ma obaw, że płytki nie ulegną uszkodzeniu w wyniku przepływu wstecznego ciepła. Szczególnie w przypadku laminatu występuje takie ryzyko. Jednakże ceramika ma pewne wady, które są szczególnie widoczne, jeśli nie jest połączona z ogrzewaniem podłogowym:

°/- samodzielny montaż nie jest zbyt skomplikowany, ale należy być pewnym prawidłowego wykorzystania fug

°/- porównywalnie, płytki ceramiczne są droższe od innych pokryć podłogowych, ale wśród wyższego progu cenowego nie są najdroższe

- są zimne i twarde, więc nie są idealne w przestrzeni zabaw dziecięcych

- brak znaczących właściwości dźwiękochłonnych

Prawdopodobnie najbardziej godną uwagi krytyką ceramiki w pokoju dziecięcym jest zimny i twardy materiał powierzchniowy. Rzeczywiście musiałoby to zostać ominięte za pomocą elementów tekstylnych lub uzupełnione ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jednak zdecydujemy się zainwestować w płytki i odpowiednie akcesoria, wysoka cena jest uzasadniona długim okresem użytkowania

Podłoga w pokoju dziecięcym - jak wybrać właściwie?

Wybór odpowiedniej podłogi do pokoju dziecięcego nie zawsze jest łatwy. W zasadzie prawie wszystkie wykładziny podłogowe nadają się do stosowania w pokoju dziecięcym, co tylko daje więcej możliwości. Dzięki dyrektywom UE i dążenia do zdrowszego stylu życia szkodliwe substancje są stopniowo eliminowane, więc wybierając wyposażenie mieszkania nie musimy się martwić o bezpieczeństwo. Teraz głównie liczą się koszt, trwałość, komfort oraz estetyka. Które zalety i wady najbardziej wpłyną na decyzję o wyborze podłogi, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Jednakże należy zauwyć, że to wykładzina dywanowa cieszy się największą popilarnością głównie ze względu na atrakcyjną cenę oraz poziom komfortu. Nie znaczy to jednak, że parkiet, laminat, podłoga korkowa, panele winylowe, linoleum, czy płytki ceramiczne nie sprawdzą się w pokoju dla dziecka. Wręcz przeciwnie, będą służyły latami i zapewnią bardziej higieniczną alternatywę do dywanu. Spraw aby pokój dzięcięcy w Twoim domu był jednocześnie piękny oraz praktyczny!

Jeżeli nadal szukasz inspiracji i chciałbyś zobaczyć co rynek ma do zaoferowania? Odkryj najrozmaitsze podłogi w naszym sklepie internetowym i daj się ponieść fantazji!

Twój Zespół BRICOFLOR!

 

Dodaj komentarz