Podłoga w jodełkę jest na ustach wszystkich: podłoga w jodełkę stała się naprawdę modną podłogą w salonie i sypialni, ale także w przedpokoju, łazience i kuchni. Klasycznie podłoga w jodełkę to parkiet lub podłoga drewniana. Ponieważ jednak parkiet jest delikatny i bardzo drogi, producenci podłóg coraz częściej opracowują podłogi laminowane, podłogi PCV, podłogi winylowe i inne popularne rozwiązania.
W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego podłoga w jodełkę jest tak popularna, do jakich stylów życia najlepiej pasuje dana modna podłoga i jakie są alternatywy dla klasycznego parkietu w jodełkę.
Jeśli przeglądasz magazyny o wystroju wnętrz lub przeglądasz odpowiednie kanały mające wpływ na wystrój wnętrz, jedna rzecz rzuca się w oczy: podłoga w jodełkę. W ostatnich latach podłoga stopniowo wkradła się do naszych pomieszczeń mieszkalnych i obecnie stanowi integralną część salonu i sypialni. Ale co właściwie sprawia, że podłoga w jodełkę jest tak popularna i skąd bierze się szum wokół wzoru w jodełkę?
Podłoga w jodełkę w swojej pierwotnej formie to oczywiście parkiet. W przeciwieństwie do popularnej również szerokiej deski, parkiet w jodełkę nie składa się z desek wielkoformatowych, ale z mniejszych pasków parkietu, ułożonych pod kątem 90° w wzór zygzakowaty. Podobieństwo do jodełki nadaje temu wzorowi nazwę. Ponieważ montaż prawdziwego parkietu w jodełkę nie jest taki prosty i zazwyczaj jest to parkiet, który trzeba skleić na całej powierzchni, montaż zazwyczaj przeprowadza osoba ze specjalistą. Wtedy możesz mieć pewność, że często kosztowna podłoga drewniana osiągnie swój pełny efekt.
Oczywiście renesans gleby w jodełkę nie ma jednego powodu. To nie projektanci decydują o tym, co będzie popularne w przyszłości, ale społeczeństwo. W ostatnich latach intronizacja jodełkowej gleby była szczególnie widoczna na Instagramie i Pintereście. Trudno tu przejść obojętnie obok ponadczasowej klasyki. Co się wyróżnia: W starych mieszkaniach zdobionych sztukaterią często można znaleźć podłogę w jodełkę. Ramię w ramię z innymi modnymi elementami, takimi jak lampy grzybkowe, designerskie kanapy i komody z połowy XX wieku.
Ponieważ podłogi w jodełkę coraz częściej spotyka się we wspaniałych budynkach, takich jak wille i zamki, ale także w reprezentacyjnych budynkach w miastach, ma to nieuchronnie szlachetny efekt. Jednak wraz z popularyzacją podłogi w jodełkę, podłoga nabiera nowoczesnego światła i jest interpretowana na różne sposoby. Ponieważ podłoga w jodełkę ma charakter vintage, modną podłogę często wykorzystuje się także we wnętrzach w stylu shabby chic. W bardzo czystych i nowoczesnych stylach życia, pozbawionych dużej ilości kolorów, podłoga w jodełkę nieco rozluźnia sterylne wnętrze.
Skandynawia jest zazwyczaj wzorem życia świadomego trendów w Niemczech. Duńskie klasyki designu są dziś w modzie. Większość oferowanych mebli została zaprojektowana z myślą o skandynawskim stylu życia. Skandynawski styl życia już dawno zadomowił się w naszych domach i nadal nas inspiruje, czy to pod nazwą Hygge, Japandi czy Skandi. Nawet podłoga w jodełkę nie jest w stanie oprzeć się wpływom nordyckim. Nic więc dziwnego, że w naszej kulturze życia inspirowanej Skandynawią pojawiła się podłoga przypominająca skandynawski styl życia.
Coraz większą popularnością cieszy się nie tylko klasyczny parkiet w jodełkę, ale także podłoga w jodełkę francuską. Listwy parkietowe są tutaj ścięte pod kątem 45 lub 60° na obu końcach. Można je umieścić bezpośrednio obok siebie, tworząc zygzakowaty wzór z prostymi, oddzielającymi się liniami. Zapobiega się klasycznemu wyglądowi podłogi przypominającej schodki i pomiędzy poszczególnymi rzędami ułożonych elementów powstaje proste połączenie.
Ścięte krawędzie poszczególnych prętów tworzą wyraźnie określone sploty wzoru poprzez połączenia we wzór francuskiej jodełki.
Jeśli wybór padnie na podłogę w jodełkę, zwykle oznacza to parkiet. Tutaj wzór doskonale sprawdza się, a podłoga rozwija swój własny, niepowtarzalny efekt w zależności od gatunku drewna, rodzaju drewna, wielkości pręta i powierzchni. Ponieważ jednak parkiet jest bardzo drogi i delikatny, w związku z czym najlepiej układać go specjalista, istnieje kilka alternatyw. Hybrydowe podłogi drewniane, podłogi winylowe itp. nadają się szczególnie do mniejszych budżetów lub mieszkań na wynajem.
ter Hürne Hywood: Ta podłoga z prawdziwego drewna jest wytrzymała
Każdy, kto stawia na naturalnie niepowtarzalną estetykę parkietu, ale obawia się o wygląd parkietu po kilku latach użytkowania, znajdzie idealne rozwiązanie w innowacyjnej podłodze drewnianej firmy ter Hürne Hywood. Tak zwana podłoga hybrydowa z prawdziwego drewna posiada cenną, drewnianą warstwę dekoracyjną, która sprawia, że każda deska jest wyjątkowa i zachwyci każdego miłośnika parkietów.
Rdzeniem podłogi Hywood jest proszek drzewny, który pod wysokim ciśnieniem i dużą ilością ciepła stapia się z cennymi żywicami. W ten sposób powstaje funkcjonalny kompozyt, który jest znacznie trwalszy niż parkiet, ale ma takie same wrażenia dotykowe i estetykę. Podłoga w jodełkę Hywood firmy ter Hürne wytrzymuje nawet kałuże do 24 godzin. Ponieważ proszek drzewny można również uzyskać jako odpad lub produkt uboczny przemysłu drzewnego, podłoga Hywood o wyglądzie jodełki jest znacznie bardziej zasobooszczędna niż podłoga parkietowa.
Jeśli szukasz niewrażliwej i stosunkowo niedrogiej podłogi w jodełkę, możesz z czystym sumieniem wybrać podłogę winylową o wyglądzie jodełki. Tak zwane podłogi designerskie są dostępne w postaci winylowych klikanych, winylowych samoprzylepnych, samoprzylepnych i samoukładających się podłóg winylowych. Szczególnie popularny jest winyl typu click, który można łatwo ułożyć samodzielnie. Zaleta podłóg winylowych: są bardzo łatwe w pielęgnacji, zapewniają przyjemne wrażenia podczas chodzenia, a także dobre właściwości akustyczne i, w zależności od produktu, są bardzo wytrzymałe. Podłogi winylowe w jodełkę często nadają się również do łazienki. Jeśli chodzi o projekty, znani producenci przywiązują również dużą wagę do projektów, które są bardzo zbliżone do natury, a także jak najbardziej autentycznie imitują wrażenia dotykowe.
Jeśli szukasz taniej podłogi w jodełkę, możesz wybrać również podłogę PCV o wyglądzie jodełki. Ta wykładzina podłogowa jest również wykonana z winylu, ale jest dostępna na metry w szerokości od 2 do 5 metrów. Rolki winylowe zapewniają szczególnie przyjemne chodzenie, są łatwe w pielęgnacji i niedrogie. W zależności od klasy użytkowania podłoga PCV zdobywa także punkty za wysoką wytrzymałość. Istnieją nawet opcje podłóg PCV, które nadają się do pomieszczeń komercyjnych i przemysłowych. Nawiasem mówiąc, podłogę PCV na podłożu tekstylnym można często układać luzem na płytkach i w pomieszczeniu o powierzchni do ok. 25 m².
Nieważne, którą podłogę wybierzesz: wybierając podłogę w jodełkę, wybierasz stylową atmosferę z nutą nordyckiej elegancji. W zależności od budżetu i wymagań możesz wybierać pomiędzy klasycznym parkietem, podłogą drewnianą, podłogą winylową, podłogą PCV lub laminatem.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w wyborze podłogi w jodełkę i czekamy na Twoją wizytę w BRICOFLOR, ekspertze od ścian i podłóg!