BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Laminat lub PCV – Która podłoga najbardziej pasuje do Twoich potrzeb?

Friday, April 17, 2020

Laminat

Zbliża się następny projekt renowacji i jedyne, czym należy się martwić, to wybranie właściwej wykładziny podłogowej? Podłogi PCV i laminat w szczególności wyróżniają się pod względem wytrzymałości i stosunku jakości do ceny. Ale jaki powinien być wybór? Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica między PCV a laminatem i jaka podłoga jest odpowiednia dla danego obszaru, powinieneś teraz zwrócić szczególną uwagę! Poniżej podsumowaliśmy najważniejsze fakty, aby decyzja była łatwiejsza!

DOKONAĆ WŁAŚCIWEGO WYBORU - PODŁOGA PCV CZY LAMINAT?

PVC

Jeśli chcesz kupić nową podłogę, szybko nasuwa się pytanie, który produkt jest najlepiej dopasowany do danej przestrzeni. Dobrze sprawdzonymi klasykami są podłogi laminowane i PCV. Co jednakże różni te popularne warianty? Wybierając nową podłogę, należy najpierw wziąć pod uwagę specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu. W zależności od ilości światła, ciepła, podłoża, wielkości pomieszczenia i intensywności użytkowania, należy dokonać wyboru. Zarówno laminat, jak i PVC oferują różne zalety, które mogą mieć pozytywny wpływ na późniejszą funkcjonalność pomieszczenia. W poniższym artykule wymieniliśmy najważniejsze cechy obu podłóg.

STRUKTURA - PVC vs Laminat

Choć może wydawać się to oczywiste, to przede wszystkim warto wspomnieć, że PCV i laminaty w naturalny sposób różnią się między sobą pod względem składu. Podczas gdy PCV jest używany głównie jako oznaczenie polichlorku winylu, często używa się również terminu "wykładziny podłogowe CV". Wykładziny podłogowe CV również należą do rodziny produktów podłogowych z PCV, ale opisują specjalną strukturę produktu; winyl spieniony. PCV i wykładziny podłogowe CV są więc tym samym materiałem, wykładziny podłogowe CV różnią się tylko grubszym, spienionym grzbietem. Wykładziny podłogowe z PCV składają się również z dodatków wypełniających, które odpowiadają głównie za różne właściwości, oraz dodatkowych plastyfikatorów. Nadają one faktycznie twardej i kruchej podłodze charakterystyczną elastyczność i sprężystość.

Podczas gdy podłoga z PCV charakteryzuje się jednolitą warstwą, laminat składa się z wielu różnych warstw, zazwyczaj z co najmniej czterech warstw. W zależności od produktu, może być jednak więcej. Powierzchnia, zwana również nakładką, służy do zwiększenia wytrzymałości laminatu, tak aby mógł on wytrzymać większe obciążenia. Papier dekoracyjny pod spodem to widoczna z zewnątrz powierzchnia, na której przedstawione są odpowiednie motywy. W niektórych przypadkach pod papier dekoracyjny umieszczany jest dodatkowy podkład, który czyni go bardziej odpornym. Rdzeń podłogi laminowanej stanowi płyta nośna. Składa się ona z płyty MDF lub HDF i zapewnia niezbędną stabilność oraz nieco większą wysokość konstrukcyjną. Przeciwciągnięcie daje laminatowi większe wsparcie, dzięki czemu nie może się on odkształcać pod wpływem naprężeń. W niektórych przypadkach pod listwą nośną znajduje się dodatkowy podkład, dzięki czemu nie trzeba go układać oddzielnie.

MOŻLIWOŚCI PROJEKTOWANIA Z PCV I LAMINATEM

Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, to nie techniczne, ale przede wszystkim wizualne warunki wykładziny podłogowej skupiają uwagę. Z tego powodu podłoga powinna również spełniać określone normy w zakresie projektowania powierzchni i zawsze prezentować się równomiernie i wysokiej jakości. Laminaty i wykładziny podłogowe z PVC to prawdziwe kameleony. Dzięki nadrukowanym warstwom dekoracyjnym, obie podłogi są w stanie szczegółowo odtworzyć najbardziej zróżnicowane materiały. Niezależnie od tego, czy chodzi o reprodukcję drewna rustykalnego, czy też o imitację kamienia szlachetnego, PCV i laminat potrafią zrobić prawie wszystko.

Gdzie zastosować PCV, a gdzie laminat?

Zarówno podłogi laminowane jak i z PCV są podzielone na różne obszary zastosowań według tzw. klas użytkowych. Certyfikaty klasy użytkowej są podzielone na trzy różne obszary: mieszkaniowy (21-23), handlowy (31-33) i przemysłowy (41-43). Solidność podłogi dostarcza informacji o klasach użytkowych, do których można ją przypisać. Im większa odporność i stabilność, tym wyższa odpowiednia klasa użytkowa.

Podłogi laminowane są dostępne w różnych wzorach, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z naturalnych powierzchni i licznych zalet zarówno w części mieszkalnej, jak i w bardziej uczęszczanej części obiektu. Tylko w sektorze przemysłowym posadzka wielowarstwowa zazwyczaj nie jest w stanie sprostać zadaniu. Natomiast wykładzina podłogowa z PCV może być stosowana w prawie wszystkich obszarach. Klasy użytkowe są tu zróżnicowane, od mieszkalnych po bardzo uczęszczane tereny przemysłowe, a nawet wykorzystywane w szpitalach i halach sportowych.

Podłoga do łazienki czy kuchni

Jeśli planujesz nową podłogę w swojej łazience, istnieją pewne ograniczenia, o których powinieneś wiedzieć. Ze względu na dużą wilgotność i regularne narażenie na działanie wody, podłogi laminowane nie mogą być zazwyczaj montowane w wilgotnych pomieszczeniach. Powodem tego jest płyta nośna, która składa się ze sprasowanych włókien drzewnych. Gdy tylko woda dostanie się do złączy, włókna drzewne mogą się odpowiednio nasiąknąć i rozszerzyć. Powoduje to nieestetyczne fale i wgniecenia na powierzchni, których nie można później naprawić.

Jednak każdy, kto nie chce zrezygnować z licznych opcji wzornictwa nadrukowanej warstwy dekoracyjnej w swoich wilgotnych pomieszczeniach, może bez obaw układać podłogi PCV. Jest on całkowicie wodoodporny ze względu na swoją materialność. Po przyklejeniu do podłoża uzyskuje się wytrzymałą powierzchnię, która przez pewien czas wytrzyma nawet wysoką wilgotność i stojącą wodę.

Montaż podłóg PCV i Laminatów

Czy jest to dla Ciebie szczególnie ważne, abyś mógł przeprowadzić renowację swoich pokoi bez pomocy profesjonalisty? Z podłogą laminowaną i PCV to żaden problem! Zwłaszcza laminat jest obecnie dostępny w wielu różnych metodach instalacji, dzięki czemu nawet majsterkowicze i hobbyści mogą osiągnąć idealne rezultaty instalacji. Wyposażony w praktyczne połączenie click, można osiągnąć pożądany efekt szybko i łatwo za pomocą laminatu click. Ponadto przy wyborze odpowiedniej metody montażu dostępny jest również laminat samoprzylepny lub nawet wariant płytki. Niezależnie od tego, który produkt z laminatu wybierzesz, zawsze korzystasz z nieco wyższej struktury podłogi laminowanej. Przy grubości 8 mm lub większej można ukryć niewielkie nierówności podłoża i delikatnie je wyrównać.

Podłoga z PCV jest natomiast umieszczana na podłożu jak wykładzina. Klasycznie, elastyczne rozwiązanie podłogowe jest dostarczane na rolce o szerokości 2 lub 4 m. Czasami jednak dostępne są również produkty o szerokości 3 lub 5 m. W zależności od położenia grzbietu, można albo całkowicie przykleić pokrycie PCV, albo po prostu przymocować je luźno. Rozróżnia się tu między podłożem winylowym a tekstylnym, przy czym podłoże tekstylne zapewnia większą stabilność na dużych powierzchniach. Dzięki swojej niskiej całkowitej grubości, wynoszącej zazwyczaj tylko 2 mm, wykładziny podłogowe z PCV są szczególnie odporne. Należy jednak całkowicie usunąć wszelkie nierówności i zabrudzenia podłoża w trakcie montażu, ponieważ w przeciwnym razie mogą one zostać wciśnięte przez cienką powierzchnię.

Renomowani producenci podłóg PCV i laminatu

Abyś nie stracił orientacji w szerokiej gamie produktów na rynku pokryć podłogowych, na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia zebraliśmy dla Ciebie najlepszych producentów. Oczywiście, zestawiając naszą ofertę, staramy się wybierać tylko renomowanych i wiarygodnych producentów, którzy gwarantują Państwu maksymalną jakość produktów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym sklepem internetowym BRICOFLOR i odkrycia licznych wariantów produktów i kolekcji, które zapewnią Państwu jeszcze większą różnorodność i atrakcyjność w Państwa pomieszczeniach!

CZOŁOWI PRODUCENCI PCV

W przypadku wykładzin podłogowych z PVC szczególnie dobrze wyróżnia się francuski producent Gerflor. Ten rynkowy gigant polega całkowicie na produkcji innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska kompletnych rozwiązań, które wyróżniają się również walorami dekoracyjnymi. Z uwagi na wieloletnie doświadczenie, podłogi PCV firmy Gerflor zapewniają większy komfort i wszechstronny komfort na prawie wszystkich powierzchniach.

Płytki PCV

CZOŁOWI PRODUCENCI LAMINATU

Producent Ter Hürne jest ważną częścią programu podłóg laminowanych. Mając na uwadze aktualne trendy i najnowsze osiągnięcia techniczne, Ter Hürne stale rozwija podłogi laminowane, które znajdują się w czołówce rynku. Na przykład z kolekcją podłóg laminowanych Ter Hürne Vitality Line. Laminat wyznaczający trendy składa się z różnych warstw i ma niezwykle solidne wykończenie powierzchni.

Podłoga laminowana Parador zachwyca również ogromną ofertą kolekcji w wielu różnych stylach. Czy to w stylu country house, skandynawskim, morskim czy minimalistycznym, z Paradorem znajdziesz odpowiedniego partnera do renowacji każdego wnętrza. Wraz z wieloma znakomitymi właściwościami technicznymi otrzymujesz zdrowe żywe laminaty w wielu ekscytujących wzorach.

Bądź zaskoczony różnymi możliwościami i wybierz podłogę z laminatu lub PCV w zależności od indywidualnych warunków Twojej powierzchni. Już dziś znajdź właściwą wykładzinę podłogową dla swojego projektu renowacyjnego i odkryj liczne kolekcje w BRICOFLOR!

Laminat

Powrót do postów