BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

LINOLEUM I LAMINAT – PORÓWNANIE DWÓCH NOWOCZESNYCH POKRYĆ PODŁOGOWYCH

Monday, July 5, 2021

Linoleum i laminat to jedne z najpopularniejszych podłóg. Każdy, kto chce wyposażyć swoje mieszkanie lub dom w nową wykładzinę podłogową, może wybierać spośród szerokiej gamy produktów. Elastyczne wykładziny podłogowe, takie jak wykładziny PCV, podłogi winylowe, linoleum czy podłogi korkowe są chętnie wybierane. Również twarde wykładziny podłogowe, takie jak parkiet czy laminat cieszą się uznaniem.

Podłogi laminowane są najczęściej wybierane ze względu na ich atrakcyjny wygląd drewna. Są również tanie i łatwe w utrzymaniu. Coraz częściej jednak świadomość ochrony środowiska i naszego zdrowia przenosi się do naszych przestrzeni życiowych. Linoleum oferuje pod tym względem idealne warunki. Chcielibyśmy pokrótce omówić zalety i wady laminatu i linoleum.

PORÓWNANIE PODŁÓG LAMINOWANYCH I LINOLEUM

Linoleum składa się w ponad 90% z surowców odnawialnych. Należą do nich olej lniany, korek, juta, mączka drzewna, żywice drzewne i sproszkowany wapień, które są ugniatane w jednorodną masę, która następnie musi dojrzeć w procesie obróbki cieplnej. Podłoga laminowana ma zazwyczaj strukturę wielowarstwową. Z tego powodu linoleum charakteryzuje się elastycznością, natomiast podłoga laminowana stabilnością.

Rdzeń laminatu to tzw. płyta rdzeniowa HDF. Warstwa papieru impregnowanego żywicą wyrównuje napięcia między warstwą nośną a warstwą melaniny. Odporne na ścieranie, przezroczyste wstęgami papieru  chronią górną warstwę dekoracyjną przed zużyciem.

WYTRZYMAŁE I ŁATWE W PIELĘGNACJI: WŁAŚCIWOŚCI LAMINATU I LINOLEUM

Jeśli porównać linoleum i laminat, warto zwrócić uwagę na elastyczność linoleum. Dzięki temu linoleum w pomieszczeniach mieszkalnych może zachwycać przyjemnym komfortem chodzenia. W przeciwieństwie do laminatu podłoga ta nie obciąża stawów.  Podłogi z linoleum są odporne na zużycie i nadają się do pomieszczeń komercyjnych i przemysłowych. Linoleum jest antypoślizgowe, odporne na wysoką temperaturę, bardzo łatwe do czyszczenia i trwałe.

W przeciwieństwie do laminatu, linoleum samo w sobie redukuje odgłosy kroków i nadaje się również do instalacji na ogrzewaniu podłogowym. Ponieważ jest to produkt naturalny, cena linoleum jest niższa w porównaniu z podłogami laminowanymi.

Zarówno linoleum jak i laminat można układać na przykład w łazienkach. Należy jednak zauważyć, że linoleum jest nieco bardziej wrażliwe na wodę. Podłoga laminowana wydaje się być leprzym rozwiązaniem.

W niektórych kolekcjach, takich jak np. laminat Wineo 300, znajdziemy teraz podłogi laminowane z technologią Aqua-Stop. Zapobiega ona wnikaniu wilgoci. Laminat jest często łatwy w montażu. Na przykład modele z systemem zatrzaskowym, takie jak  laminat BerryAlloc Smart 7m"62001371 BEECH NATURAL". Jest on łatwy do ułożenia i może być również stosowany w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Są one również łatwe do czyszczenia i często dostępne ze zintegrowaną izolacją akustyczną.

RÓŻNORODNOŚĆ DEKORÓW PODŁÓG LAMINOWANYCH

Porównując linoleum i laminat, podłogi laminowane wypadają bardzo dobrze pod względem różnorodności wzorów. Na laminacie można znaleźć nie tylko stylowe dekory drewniane, ale także dla dekory płytek ceramicznych oraz inspirujące dekory vintage. W kolekcji Classic Line firmy Ter Hürne znajdziemy na przykład laminat o wyglądzie dębu, jak również laminat vintage o wyglądzie płytek. Jeśli wolisz coś bardziej rustykalnego i stylowego, wybierz na przykład Laminat BerryAlloc Ocean "62001250 Teak Brown".

RÓŻNORODNOŚĆ KOLORÓW I MOŻLIWOŚCI ARANŻACJI LINOLEUM

W przeciwieństwie do laminatu, linoleum wyróżnia się bogatą gamą kolorystyczną. Producenci tacy jak Forbo stawiają na szeroką gamę odcieni w swoich licznych kolekcjach. Linoleum o wyglądzie drewna doskonale nadaje się do salonu. Od szarych podłóg do kolorowych, jak również białych i czarnych niuansów, każdy znajdzie coś dla siebie. Co wiecej, linoleum ma delikatniejszą strukturę.

UKŁADANIE LINOLEUM I LAMINATU: RÓŻNICE

Porównując linoleum i laminat, pod względem montażu nie ma tak wielu różnic. Chociaż linoleum jest zazwyczaj w rolkach o szerokości dwóch metrów, istnieje również linoleum typu click, takie jak Forbo Marmoleum Click. Jest tak samo łatwy w montażu jak stylowy laminat typu click BerryAlloc, a ponadto nadaje się do indywidualnych kombinacji kolorystycznych. Podłogi laminowane są zwykle dostępne w formie desek, natomiast linoleum w metrach.

LINLOEUM I LAMINAT A OCHRONA ŚRODOWISKA

Jeśli chodzi o ochronę środowiska i zdrowie, linoleum plasuje się tuż za podłogami z korka. Linoleum i podłogi laminowane posiadają certyfikat ekologiczny. Są one przyjazne dla środowiska. Ponadto, produkcja podłóg z linoleum jest bardzo przyjazna dla zasobów naturalnych. Z reguły podłogi z linoleum ulegają również biodegradacji. Co więcej, linoleum jest nieszkodliwe dla zdrowia, ponieważ nie zawiera szkodliwych zmiękczaczy i zanieczyszczeń.

Porównując linoleum i laminat, podłoga z linoleum wypada nieco lepiej pod względem przyjazności dla środowiska. Ale podłogi laminowane również nie zawierają szkodliwych substancji. Wątpliwości może budzić co najwyżej klej.  Producenci jednak wybierają kleje nieszkodliwe dla zdrowia.

Na przykład BerryAlloc w swoich kartach katalogowych odwołuje się do zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska produkcji, co potwierdza klasa emisji A+ i pieczęcie ekologiczne.

Mamy nadzieje, że informację dotyczące laminatów i linoleum pomogą Państwu podjąć decyzję przy wyborze podłogi.

Powrót do postów