BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Panele winylowe samoprzylepne – montaż na płytkach | Porady i wskazówki!

Friday, December 20, 2019

Każdy, kto wprowadza się do starszego budynku, często napotyka problem: Kafelki tam, dokąd sięga wzrok! Zazwyczaj nie są to eleganckie płytki z kamienia naturalnego w nowoczesnym wzornictwie, ale ciemne i małe płytki wzorzyste. Jeśli chcesz odświeżyć stary wystrój pomieszczenia lub masz dość staromodnych płytek, to czego ptrzebujesz to panele winylowe samoprzylepne!

Podczas renowacji, wybór podłogi często pada na elastyczne panele winylowe. W szczególności panele winylowe samoprzylepne oferują szeroki zakres zastosowań i imponujący wybór dekorów. Czy podłoga klejona nadaje się jednak do zamontowania na płytki? W tym poście podsumowaliśmy najważniejsze fakty i odpowiemy na pytanie, czy trzeba rozstać się ze stabilnymi płytkami kamiennymi, aby móc usiąść na nowo ułożonej podłodze winylowej!

Panele winylowe samoprzylepne - zalety, czyli co czyni je wyjątkowymi

Jeszcze przed zapoznaniem się z różnymi możliwościami montażu, należy dowiedzieć się, jakie są właściwości samoprzylepnej podłogi winylowej. Poszczególne zalety podłóg winylowych powinny odpowiadać indywidualnym wymaganiom, aby zagwarantować optymalny wystrój wnętrza. Tylko w ten sposób produkt może dobrze funkcjonować w każdych warunkach i trwale prezentować atrakcyjny wygląd. Dlatego ważne jest wcześniejsze sprawdzenie właściwości samoprzylepnej podłogi winylowej i ustalenie, czy produkt może spełnić Państwa wymagania.

Kompleksowe opcje wzornictwa - Panele winylowe samoprzylepne w różnych dekorach

Wybór motywów samoprzylepnych podłóg winylowych jest prawie nieograniczony. Praktyczna podłoga winylowa jest dostępna w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Od autentycznych imitacji drewna po eleganckie reprodukcje kamienia — wszystko jest dostępne. Nie ma ograniczeń co do aranżacji wnętrz. Zarówno wypróbowane, jak i nowo pojawiające się trendy mogą być imponująco dopełnione eleganckimi podłogami wzorniczymi o właściwościach samoprzylepnych. Od białawego, jasnego, aż po ciemne i rustykalne wzory.

Panele winylowe samoprzylepne — szybki i łatwy montaż

Podczas gdy inne pokrycia podłogowe są skomplikowane i drogie w montażu, samoprzylepne panele winylowe są łatwiejsze w montażu od prawie wszystkich alternatyw. Do montażu nie potrzebujesz wiele. Klej jest już zawarty przy zakupionej podłodze i nie musi być kupowany oddzielnie.

Folia, która chroni samoprzylepną stronę winylu, jest usuwana i ostatecznie deski są mocowane do podłoża. Kiedy pierwsza deska znajduje się na podłodze, wszystkie inne deski można po prostu przymocować do deski wyjściowej. Przy ścianach należy wykonać szczelinę dylatacyjną tak, aby w przyszłości nie doszło do nieatrakcyjnych uszkodzeń spowodowanych rozszerzeniem się podłogi winylowej.

Układanie samoprzylepnych podłóg winylowych jest bardzo proste. Oszczędza to nie tylko na zakupie szerokiej gamy narzędzi, ale także czas. Nawet mało doświadczone przy renowacjach osoby łatwo osiągną atrakcyjny efekt.

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Ważne dla montażu samoprzylepnego winylu jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Ze względu na szczególnie niską wysokość konstrukcji, nierówności są łatwo widoczne na powierzchni. Elastyczne właściwości posadzki winylowej przylegające do najmniejszych cząsteczek, uwidaczniają nierówności. Podłoże dla samoprzylepnej podłogi winylowej powinno być całkowicie wyrównane. Pył i brud muszą być również wcześniej usunięte, w przeciwnym razie siła klejenia zintegrowanego kleju może zostać osłabiona.

Maksymalna stabilność

Wielu producentów zaleca stosowanie podkładu samoprzylepnego do układania samoprzylepnych podłóg winylowych. Obydwa oznaczenia są synonimami tego samego produktu i różnią się jedynie nazwami. Podkład samoprzylepny służy do tego, aby spoiwo między podłożem a samoprzylepną podłogą winylową było jeszcze bardziej stabilne i trwałe. Za pomocą przykładowego podkładu Gerflor Primer można znacznie poprawić przyczepność podłogi, jednocześnie neutralizując kurz i tłuszcze. Gwarantuje to optymalną przyczepność do podłoża, a samoprzylepna podłoga winylowa nie może się ślizgać, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Porównanie technik montażu paneli winylowych samoprzylepmych

Aby lepiej zrozumieć zalety i wady podłóg winylowych samoprzylepnych, porównaliśmy najczęściej stosowane metody montażu. Podłogi winylowe są zazwyczaj dostępne w trzech różnych typach. Oprócz samoprzylepnego winylu, istnieje również tradycyjna podłoga do klejenia lub podłoga z systemem zatrzaskowym na całej powierzchni. Każdy z wariantów instalacji ma wiele unikalnych atutów, z których można skorzystać zgodnie z własnymi potrzebami.

Panele winylowe samoprzylepne vs. Panele winylowe click

W przeciwieństwie do podłogi z winylu samoprzylepnej, instalacja podłogi na click jest całkowicie pozbawiona kleju. Panele wyposażone są w mechanizm zatrzaskowy, który różni się w zależności od producenta. Instalacja jest tak prosta, jak instalacja samoprzylepnej podłogi winylowej i tutaj również nie ma potrzeby konsultowania się z profesjonalistami. Stabilność połączenia jest tak samo wysoka jak w wersji samoprzylepnej i obiecuje bezspoinowy i precyzyjnie dopasowany efekt. W przeciwieństwie do samoprzylepnych podłóg winylowych, podłoa z systemem zatrzaskowym jest dostępna w różnych wersjach.

Wzmocniony płytą nośną HDF, winyl można bez problemu układać również na nierównych powierzchniach. Ze względu na grubość płyty nośnej, małe zanieczyszczenia nie są widoczne na powierzchni i są delikatnie niwelowane. Ponadto większość paneli winylowych click z płytami nośnymi HDF posiada zintegrowaną izolację akustyczną. Ta warstwa, która często składa się z korka, zapewnia lepszą akustykę i przyjemniejsze doznania podczas chodzenia.

Jeśli winyl typu klick jest materiałem stałym, wymagania dotyczące podłoża są tak samo dokładne, jak w przypadku samoprzylepnej podłogi. Również tutaj powierzchnia musi być całkowicie wypoziomowana i wolna od jakichkolwiek wzniesień. Chociaż kurz i brud nie zapewniają takiej samej obniżonej przyczepności w przypadku winylu click z materiału litego jak w przypadku winylu samoprzylepnego, zaleca się jednak oczyszczenie całej powierzchni.

Panele winylowe samoprzylepne vs. Panele winylowe klejone

Winylowe panele klejone są bardzo podobne do winylu samoprzylepnego w swoich właściwościach. Oba uzyskują swoją charakterystyczną wytrzymałość dzięki zastosowaniu kleju. W przeciwieństwie do samoprzylepnych podłóg winylowych, nie są one jednak zintegrowane z samoprzylepną podłogą winylową i klej musi być zakupiony oddzielnie. Obie te podłogi winylowe mają podobną wysokość konstrukcyjną. Oba mają szczególnie niską grubość całkowitą i dlatego są idealne do wszystkich prac renowacyjnych. Nawet w przypadku samoprzylepnego winylu, podłoże musi być przygotowane jak najdokładniej. W najgorszym przypadku nierówności stają się wyraźnie widoczne na powierzchni i prowadzą do trwałego uszkodzenia wykładziny podłogowej w miarę upływu czasu.

Chociaż nie musisz być profesjonalistą, aby położyć samoprzylepne podłogi winylowe, powinieneś mieć pod ręką eksperta, aby położyć klejone podłogi winylowe. Klejenie jest bardzo wymagające i wymaga precyzyjnego planowania. Deski winylowe są umieszczane w warstwie kleju i mogą być wprowadzane dopiero po całkowitym wyschnięciu. Ważne jest prawidłowe ułożenie i dobór odpowiedniej ilości kleju. W przeciwnym razie samoprzylepny winyl będzie wyglądał nierówno i nieczysty w efekcie końcowym.

I co teraz - czy samoprzylepny winyl można układać na płytkach?

W wynajmowanych mieszkaniach płytki często nie mogą być wyrwane lub uszkodzone. Jeżeli ma zostać położona nowa wykładzina podłogowa, musi ona zostać usunięta bez pozostawiania śladów przed wyprowadzeniem się. Podłoga winylowa ma reputację idealnej podłogi renowacyjnej. W rzeczywistości elastyczna podłoga winylowa jest szczególnie polecana do modernizacji i przebudowy domów.

Ale czy samoprzylepne panele można układać również na płytkach? Aby nie zwlekać z odpowiedzią na Państwa pytanie, poniżej znajduje się jasna odpowiedź: samoprzylepna podłoga winylowa w większości przypadków nie nadaje się do układania na płytkach.

Wynika to z typowych cech samoprzylepnych podłóg winylowych. Indywidualne właściwości produktu gwarantują, że układanie płytek doprowadzi do gorszego rezultatu, który w ostatecznym rozrachunku nikomu nie pomoże.

Montaż samoprzylepnych paneli winylowych na płytkach - Dlaczego, po co, czemu i jak?!

Dlaczego samoprzylepny winyl nie może być układany na płytkach ma związek z niską wysokością konstrukcyjną podłogi winylowej. Ze względu na niezwykle cienki materiał, nierówności są wyraźnie widoczne. Po jakimś czasie spoiny między płytkami stały się zauważalne na powierzchni i wyraźnie widoczne. Jeśli zdecydujesz się pokryć swoje płytki inną wykładziną podłogową, po prostu nie chcesz, aby były one nadal widoczne. Oprócz aspektu optycznego, nośność samoprzylepnej podłogi winylowej jest również zmniejszana przez dociskanie złączy. Prędzej czy później podłoga winylowa zostanie trwale uszkodzona przez nierówności płytek, więc będzie musiała zostać wymieniona po wysokich kosztach.

Jeśli planujesz pozbycie się swoich płytek, lepiej jest wybrać alternatywę. Samoprzylepna podłoga winylowa nie stanowi trwałego rozwiązania do ukrywania płytek kamiennych. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, powinieneś użyć innej wykładziny podłogowej dla swojego projektu renowacyjnego. Na szczęście mamy również dla Państwa kilka zaleceń, więc nie zostaniecie pozostawieni z pustymi rękami!

Dlaczego i tak powinieneś użyć winylu.

Chociaż samoprzylepna podłoga winylowa nie nadaje się do układania na płytkach, podłoga winylowa to dobry wybór! Rozdarcie płytek to trudne zadanie. Stabilne płytki są trudne do usunięcia z podłoża. Cały projekt wiąże się również z dużą ilością brudu i hałasu, które można łatwo uratować. Niektóre rodzaje winylu mogą być łatwo układane na płytkach i stanowią prostą i przyjemną alternatywę dla podłogi. Stare płytki nie muszą być usuwane i można korzystać z podłogi winylowej bez żadnych właściwości samoprzylepnych.

Podłoga winylowa, którą położysz na płytki

Ważne jest, aby wybrać panele winylowe, które są wyposażone w grubszą konstrukcję. W ten sposób drobne spoiny starych płytek mogą być łatwo wygładzone i nie wyglądają nieatrakcyjnie na powierzchni. Podłoga winylowa Click z płytą nośną HDF ma szczególnie wyraźną wysokość konstrukcyjną. Wytrzymała płyta nośna łatwo kompensuje nierówności i zapewnia piękny wygląd zewnętrzny. Grubości produktu mogą wynosić do 10 mm i dlatego są znacznie grubsze niż w przypadku wariantu samoprzylepnego winylu.

Ponadto, w większości przypadków izolacja akustyczna jest już zintegrowana, dzięki czemu płyta nośna HDF zapewnia jeszcze większy komfort. Jeśli planujesz przykrycie płytek łazienkowych winylami HDF, powinieneś zastosować dodatkową warstwę uszczelniającą. Chroni to płytę nośną przed uszkodzeniem przez wilgoć i zapobiega irytującym obrzękom.

Faworyci i rekomendacje od BRICOFLOR

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie podłóg, mamy już kilka ulubionych sposobów układania płytek kamiennych. Szczególnie polecamy podłogi winylowe Klick z płytą nośną HDF firmy Gerflor. Kolekcja Gerflor Topsilence Design jest szczególnie przydatna do układania płytek, a także pozwala, aby Twój pokój lśnił w nowoczesnym i atrakcyjnym wzornictwie. Wielowarstwowe podłogi winylowe Wineo 400 Multilayer Collection charakteryzują się również ogromną stabilnością, dzięki której można beztrosko chodzić po codziennym życiu. Pożegnaj się ze starymi płytkami i stwórz nową atmosferę w swoich czterech ścianach za pomocą laminatów winylowych z płytami nośnymi HDF!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś otrzymać indywidualną konsultację, skontaktuj się z nami! Nasz przyjazny i kompetentny zespół jest do Państwa dyspozycji poprzez e-mail, telefon lub nasz formularz kontaktowy! Z niecierpliwością czekamy na wiadomość od Państwa!

Do zobaczenia następnym razem. Twój zespół z BRICOFLOR!

Powrót do postów