BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Parkiet trójwarstwowy: Zalety tego parkietu wyjaśnione!

Friday, November 15, 2019

Parkiet trójwarstwowy

W dzisiejszym wpisie na blogu omówimy strukturę tego cennego pokrycia podłogowego. Wyjaśnimy także, co jest ważne w przypadku parkietu wielowarstwowego i dlaczego parkiet trójwarstwowy jest zawsze dobrym wyborem.

Parkiet jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych, najbezpieczniejszych i najtrwalszych podłóg. Deski z prawdziwego drewna przekonują nie tylko swoim naturalnym wyglądem i przyjemnością w dotyku. Zachwycają również swoją ogromną stabilnością i odpornością na układanie w praktycznie każdym pomieszczeniu. Parkiet można podzielić na kilka kategorii, które różnią się na przykład strukturą, wyglądem i rodzajem montażu.

Co to jest parkiet wielowarstwowy (parkiet gotowy)?

Parkiet wielowarstwowy są również często określane jako "parkiet gotowy", ponieważ jest on oferowany z gotową obróbką powierzchni i nie muszą być wykończone w dużych ilościach po ułożeniu. W klasyfikacji rozróżnia się parkiet trójwarstwowy i dwuwarstwowy.

Dwuwarstwowy parkiet gotowy

Dwuwarstwowy, wstępnie wykończony parkiet składa się z warstwy użytkowej i warstwy nośnej. Warstwa nośna, zwana również warstwą wierzchnią, wykonana jest zazwyczaj z litego drewna o grubości od 4 do 6 mm. Im grubsza warstwa ścieralna, tym częściej można szlifować podłogę, zachowując w ten sposób jej nieskazitelny wygląd i trwałość. Poniżej znajduje się warstwa nośna sklejki świerkowej lub brzozowej.

Parkiet

Całkowita grubość dwuczęściowej konstrukcji parkietu wynosi zazwyczaj od 10 do 12 mm. Zazwyczaj powierzchnię dwuwarstwowego parkietu przed układaniem traktuje się olejem naturalnym lub lakierem. Montaż wykonywany jest zawsze jako klejenie całej powierzchni na płaskim, stabilnym i czystym podłożu, co zapewnia parkietowi doskonałą stabilność i bezpieczną wytrzymałość.

Trójwarstwowy parkiet gotowy

Trójwarstwowy parkiet wstępnie wykończony posiada również warstwę wierzchnią-dekoracyjną i nośną oraz dodatkowo warstwę stabilizującą, chroniącą całą konstrukcję od dołu. Warstwa użytkowa o grubości co najmniej 3,5 mm świadczy o dobrej jakości takiej podłogi z naturalnego drewna. Warstwa stabilizujące składa się z elementów brzozowych o grubości od 2 do 4 mm, które są przyklejone do warstwy wierzchniej pod kątem 90 stopni. Podłoże z forniru świerkowego tworzy trzecią warstwę struktury i stanowi podłoże dla całego parkietu.

Parkiet

Taka trójwarstwowa struktura jest szczególnie stabilna wymiarowo i redukuje powstawanie fug pomiędzy poszczególnymi deskami. Tutaj również deski są zazwyczaj olejowane lub lakierowane i mogą być szlifowane dwa do trzech razy.  Odradzamy jednak szlifowanie powierzchni pokrytych naturalnym olejem, ponieważ może to spowodować uszkodzenie unikalnego, autentycznego wzoru drewna. Zamiast tego, można konserwować płyty, odnawiając warstwę oleju co jeden do dwóch lat.

W porównaniu z parkietem 2-warstwowym, 3-warstwowy parkiet może być zarówno klejony, jak i "pływający" na odpowiednim podłożu. W drugim wariancie zalecany jest dodatkowy montaż izolacji akustycznej w celu zapewnienia lepszego i bardziej relaksującego komfortu życia. Jeżeli podłoga posiada jedno z licznych praktycznych złączy zatrzaskowych (klick), wówczas deski należy po prostu kliknąć na siebie zgodnie z instrukcj i położyć na przygotowanym podłożu bez użycia dodatkowego kleju. W takim przypadku parkiet jest natychmiast gotowy do użytku.

Więcej informacji o instalacji parkietu znajdzie tu: Parkiet klejony, czy na click? - Wszystkie za i przeciw!

Parkiet trójwarstwowy - omówienie ogólne

Wygląd Możesz dowolnie wybierać powierzchnię drewna i jest ona już wykończona w momencie zakupu. Parkiet jest olejowany lub lakierowany.

 

Instalacja Można go całkowicie przykleić lub położyć "pływająco" za pomocą systemu zatrzaskowego. Deski parkietowe układa się sprężynowo na uprzednio uułożonej desce i wciska jak puzzle w rowek. Możesz to zrobić szybko i łatwo bez pomocy profesjonalisty w domu. Po zakończeniu montażu parkiet jest natychmiast gotowy do użycia.

W celu zmniejszenia hałasu uderzeniowego w instalacji bezklejowej zalecamy dodatkowy montaż maty izolacyjnej jako podstawy i/lub systemu izolacji akustycznej.

 

Użytkowanie Specjalna wielowarstwowa struktura, w której poszczególne warstwy drewna są ułożone naprzeciwko siebie, zmniejsza ryzyko pęcznienia i powstawania spoin. Jeśli chcesz wyposażyć pomieszczenie w ogrzewanie podłogowe, zalecamy przyklejenie 3-warstwowego parkietu na całej powierzchni w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Oznacza to, że pomiędzy wykładziną podłogową a podłożem nie ma żadnych ubytków, dzięki czemu ciepło może równomiernie rozprzestrzeniać się w przestrzeni. To również reguluje i minimalizuje hałas przy chodzeniu.

 

Cena Parkiet trójwarstwowy jest tańszy w produkcji niż parkiet lity, ale oferuje te same właściwości dzięki cennej warstwie wierzchniej drewna. Płyta nośna wykonana z drewna kompozytowego lub sklejki sprawia, że ten parkiet podłogowy jest tańszy niż model z jedną lub dwiema warstwami.

 

Mamy nadzieję, że byliśmy w stanie pomóc Państwu znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Państwa potrzeb. W razie jakichkolwiek dalszych pytań, prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub za pomocą formularza kontaktowego. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i udzielą przydatnych rad.

Do zobaczenia następnym razem! Twój zespół BRICOFLOR Polska!

Parkiet

Powrót do postów