Unsere Vorteile
  • Ponad 30.000 produktów
  • Gwarancja najlepszej ceny
  • Darmowe próbki
  • Darmowe próbki
  • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Przewodnik po produktach

Podłoga w piwnicy - dostosuj podłogę do swoich potrzeb

Podłoga w piwnicy i jej fenomen - co położyć na podłogę w piwnicy

Po bliższym przyjrzeniu się, piwnice są przestrzenią, którą możemy zagospodarować na wiele sposobów. Piwnice, w zależności od metrażu oraz własnych zainteresowań lub potrzeb, przyjmują różnorodne funkcje. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy różne warianty na to jaka może być podłoga w piwnicy i mówimy, na co należy zwrócić uwagę przy wyposażaniu posadzki. Ponadto, możesz się dowiedzieć jakie wykładziny podłogowe mogą nie nadawać się do użytku w piwnicy.

Nowoczesna piwnica - coś więcej niż spiżarnia i schowek

Tradycyjnie piwnica należy do integralnej części domu. Nowoczesne budynki, które nie zawierają piwnicy, są raczej rzadkością. Muszą być wtedy dobrze zaplanowane, a także często mają luksus garażu, który można wykorzystać do czegoś więcej niż tylko przechowywania samochodu. Specyfika piwnicy uwidacznia się, gdy spojrzy się na francuski synonim „Souterrain”. Sous terrain oznacza podziemię, czyli przestrzeń, która znajduje się w większości pod ziemią. Zaletą takiego położenia, oprócz przyczyn architektonicznych, od zawsze była chłodna, względnie stała temperatura, która jest szczególnie odpowiednia do przechowywania żywności.

Chociaż piwnice są nadal częściowo używane do przechowywania żywności, coraz więcej z nich zyskuje nowe zastosowania. Ostatecznie jednak izolacja i wilgotność piwnicy decydują o tym, co możesz z nią zrobić. Oprócz przechowywania żywności, nisko położone pokoje są zwykle wykorzystywane jako miejsce do składowania. Jednakże, nierzadkie są także pralnie lub kotłownie. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób spełniło swoje marzenie o piwnicy hobbystycznej, oferującej wyposażenie od sprzętu sportowego po małe warsztaty. Podziemne przestrzenie mogą również pełnić funkcję pokoju gościnnego.

Podłoga w piwnicy i wilgoć - dlaczego wiele pomysłów na remonty zawodzi

Ale sytuacja pod ziemią nie tylko przynosi korzyści. Jeśli chcesz na przykład wykorzystać piwnicę jako przestrzeń życiową, powinieneś zadbać o dodatkowe ogrzewanie. Ponieważ jednak ciepło się podnosi, a Ty czerpiesz korzyści z tej okoliczności, podniesienie się temperatury nie jest niekorzystne per se. Zdecydowanie problematyczne jest jednak to, że piwnica jest w dużej mierze otoczona glebą. Oznacza to nie tylko dość niską temperaturę, ale przede wszystkim więcej wilgoci. Jeśli wilgoć nie zostanie właściwie rozpoznana, może prowadzić do poważnych problemów. Podczas gdy ogrzewanie w samej piwnicy może prowadzić do zmniejszenia wilgoci, należy zachować ostrożność, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci z zewnątrz. Pomagają w tym nieprzepuszczalne materiały budowlane, takie jak beton i odpowiednio uszczelnione okna lub bariery przeciw wilgoci. Poza tym nie należy lekceważyć regularnej wentylacji, ponieważ pozwala ona na wyciąganie wilgoci z wnętrza.

Zanim więc będziesz chciał wykorzystać piwnicę do celów hobbystycznych, zaleca się sprawdzenie poziomu wilgoci.

Posadzka betonowa - nieprzepuszczalne, klasyczne rozwiązanie

Podłoga w piwnicy - ale jaka? Przede wszystkim bezpieczną opcją jest klasyczna posadzka betonowa. Jeżeli się odpowiednio przygotujesz do zakupu, możesz zakupić betonową podłogę, która będzie nieprzepuszczalna dla wody. Jeśli więc chcesz użyć piwnicy jako pralni lub magazynu, podłoga z betonu jest wskazana.

Z drugiej strony betonowa podłoga nie wygląda jednak pięknie, czy nawet estetycznie. Często nawet nie jest idealnie płaska i nie nadaje się jako dobry materiał budowlany do innych pokryć podłogowych. Każdy, kto planuje po prostu użyć betonowej podłogi jako podłoża, powinien być przygotowany na to, że dalsze prace podkonstrukcyjne mogą być wymagane, takie jak przymocowanie jastrychu.

Dywan - ciepły, puszysty i delikatny

Kolejną klasyczną dekoracją podłóg w naszych domach jest dywan lub płytki dywanowe. To pokrycie podłogowe jest szczególnie ciepłe dla stóp i sprawia, że ​​zimne piwnice stają o wiele bardziej komfortowe. Niemniej jednak z reguły dywan nie jest zalecany do instalacji w piwnicy, tekstylne pokrycie podłogi może być bardzo wrażliwe na podwyższoną wilgotność. To, zwłaszcza w połączeniu z niższymi temperaturami, szybko zaczyna sprzyjać formowaniu się pleśni. Jest to nie tylko niewygodne, ale może mieć trwały wpływ na twoje zdrowie. Więc jeśli chcesz położyć dywan, ważne jest, aby z góry upewnić się, że pomieszczenia w piwnicy nie są zbyt wilgotne.

Laminat - alternatywa tylko w odpowiednich warunkach

To samo dotyczy laminatu. Drewniana podłoga jest postrzegana przez wielu jako bardzo przytulna i wygodna, ale jest postrzegana w kręgach zawodowych bardzo krytycznie, jeśli chodzi o zastosowanie w piwnicy. Ponownie ważne jest, aby wcześniej upewnić się, że piwnica nie jest zbyt wilgotna. Ponadto, powinieneś zainwestować w akcesoria, takie jak paroizolacja. Laminat nie zapewnia dobrego tłumienia dźwięku, dlatego oprócz izolacji termicznej warto pomyśleć o dodatkowej izolacji akustycznej. Materiał izolacyjny reaguje jednak na wilgoć, i nie powinien być zbyt zimny dla laminatu. Zasadniczo, jeśli upewnisz się, że właściwości swojej piwnicy masz pod kontrolą, wówczas zastosowanie laminatu byłoby możliwe.

Płytki ceramiczne  - odporne na zimno i wilgoć

Czy płytki można bezproblemowo ułożyć w piwnicy? I czy materiał ceramiczny jest stabilny? Prosta odpowiedź brzmi tak, ponieważ na płytki ceramiczne wykonane z kamionki porcelanowej wilgoć nie wywiera szczególnego wrażenia. Kamionka porcelanowa pochłania tylko minimalną ilość wilgoci, a odpowiednie płytki ceramiczne mogą wytrzymać niskie temperatury. Jeśli zwrócisz teraz uwagę na wysoki poziom antypoślizgowości, ceramika zapewnia odpowiednią przyczepność pod stopami. Płaską powierzchnię można również czyścić wilgotną gąbką i w przeciwieństwie do dywanu, nie musisz się martwić, że podłoga zacznie pleśnić. Chociaż sama ceramika nie stanowi problemu, musisz również zwrócić uwagę na niezbędną wilgotność od dołu (klej).

Podłoga z PVC lub winylu - wytrzymała i odporna na wilgoć

Interesującą alternatywą do płytek lub zwykłej podłogi betonowej  dla pomieszczeń w piwnicach są podłogi z PVC lub winylu. Duży wybór wzorów i kolorów podłóg winylowych pozwala na przytulną aranżację podłóg. Co więcej, winyl jest bardzo trwały i służy na lata, a także jest stosunkowo odporny na wilgoć i zmianę temperatur. Te szczególne właściwości techniczne czynią produkty winylowe ulubionymi rozwiązaniami w kuchniach lub łazienkach.

Płytki PVC firmy Fortelock - praktyczna alternatywa dla podłóg winylowych

Szczególnym ulubieńcem wśród tych podłóg jest podłoga garażowa z PVC firmy Fortelock. Jest to modułowa wykładzina podłogowa, która jest bardzo wytrzymała i dlatego jest stosowana w garażach, a nawet w przemyśle ciężkim. Dostępne w różnych wykończeniach, na przykład z gładką powierzchnią i w wielu jasnych kolorach, płytki PVC Fortelock zapewniają świetny wygląd i wprowadzają odrobinę urozmaicenia do być może szarej piwnicznej konstrukcji. Ponadto Fortelock jest wyposażony w tak zwany system przepływu powietrza. Jest to system kanałów, który powstaje pod płytkami. Daje to zalety podłogi PVC, bez martwienia się o pleśń.

Płytki PVC Fortelock są również idealne w piwnicach hobbystycznych i mogą być stosowane ze względu na swoje właściwości antypoślizgowe zarówno w małych warsztatach hobbystycznych, jak i we własnych pomieszczeniach sportowych. Również w funkcji piwnicy rowerowej lub podobnej. Ta modułowa podłoga doskonale spełnia swoje zadanie.

 Najlepsze rozwiązania do piwnicy z BRICOFLOR!

Jak zawsze, mamy nadzieję, że w naszym małym i przejrzystym artykule z grubsza wskazaliśmy najważniejsze punkty podczas renowacji podłogi w piwnicy. Ostatecznie jednak podłoga pod ziemią różni się głównie ze względu na podwyższoną wilgotność i zimno. Jeśli jednak czynniki te nie mają już znaczenia (np. dzięki zastosowaniu nieprzepuszczalnych materiałów budowlanych, właściwej wentylacji lub dobrej izolacji) teoretycznie każdą podłogę można zainstalować w piwnicy. Jednak ze względu na wiele zależności powinieneś z wyprzedzeniem wszystko to przemyleć. Zalecana jest także porada specjalisty w zakresie renowacji piwnicy. Wyszkoleni rzemieślnicy wiedzą, jakich substancji należy użyć lub jakie jastrychy i podkłady są konieczne do zainstalowania. Ponadto prawidłowy pomiar wilgotności jest często skomplikowany. Jednak po zmierzeniu poziomu wilgoci zalecamy stosowanie podłóg ceramicznych lub winylowych. Zwłaszcza z praktycznymi płytkami Fortelock nie możesz się pomylić! W naszym sklepie internetowym znajdziesz  pełną ofertę powyższych podłóg.

Czekamy na następny raz i życzymy miłego tygodnia!

Twój zespół BRICOFLOR!

Dodaj komentarz