Unsere Vorteile
  • Ponad 30.000 produktów
  • Gwarancja najlepszej ceny
  • Darmowe próbki
  • Darmowe próbki
  • Największy wybór online

Jesteśmy największym w Europie internetowym sprzedawcą podłóg, tapet i paneli ściennych. Od 2007 roku jesteśmy dumni, że zawsze oferujemy najlepsze ceny i usługi najwyższej jakości.
Przejdź do sklepu BRICOFLOR
Poradnik majsterkowicza / DIY

JAK POŁĄCZYĆ PODŁOGĘ PVC I WINYLOWĄ Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM

Jeśli chcesz połączyć swoją podłogę z ogrzewaniem podłogowym, musisz sprawdzić kilka rzeczy. Ważne jest przede wszystkim to, czy dany produkt jest w stanie wytrzymać wahania temperatury. Takie informacje znajdziesz u producenta produktu. W przypadku podłogi winylowej zachowuje się ona bardzo różnie. Pozostaje jednak pytanie, na ile efektywnie można eksploatować całość.

Zweryfikujemy to w naszym dzisiejszym wpisie na blogu i poinformujemy o tym, jak najlepiej stosować wykładziny PCV i inne podłogi razem z ogrzewaniem podłogowym.

CZYM DOKŁADNIE RÓŻNIĄ SIĘ TE POKRYCIA PODŁOGOWE I CZY PVC JEST SZKODLIWE?
Gerflor Senso

Często nie zaleca się łączenia wykładzin PCV z ogrzewaniem podłogowym i kiedyś miało to swoje uzasadnienie! Początkowo do produkcji płytek PCV używano szkodliwych plastyfikatorów, a ponieważ te plastyfikatory stale odparowują, nie nadawały się do łączenia z jakimkolwiek ogrzewaniem. Jednak od kilku lat metody produkcji wykluczają stosowanie jakichkolwiek szkodliwych plastyfikatorów i dlatego nie stanowi to już problemu! Oczywiście, w zależności od produktu, może on nadal zawierać plastyfikatory, ale nie są one już szkodliwe dla zdrowia.

Podłogi PVC są dostępne w różnych wzorach i formatach. Skrót PVC oznacza polichlorek winylu, dlatego w zasadzie wszystkie warianty należą do tej samej dużej grupy. Podgrupami są tutaj "podłogi winylowe" lub "rolki PVC" oraz "laminat winylowy", który znany jest również jako "podłogi dekoracyjne". Szczególną cechą podłóg dekoracyjnych jest to, że są one dostępne również w wersji z tworzywa sztucznego bez polichlorku winylu. Nie odgrywa to jednak szczególnej roli przy stosowaniu ogrzewania podłogowego.

WYBIERZ POGŁOGĘ, KTÓRĄ POŁĄCZYSZ Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM

Podłogi winylowe LVT, pomimo swojej wcześniejszej niepochlebnej opinii, są jednym z bardziej wydajnych rodzajów podłóg pod względem termicznym. Jak zwykle przed zakupem należy zwrócić uwagę na specjalne oznakowanie przydatności do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Można je rozpoznać po tym symbolu:

Ponieważ materiał rozszerza się i kurczy ponownie przy gwałtownych zmianach temperatury, przydatność ta dotyczy tylko systemów grzewczych opartych na gorącej wodzie. Te dopiero powoli osiągają pożądaną temperaturę, dzięki czemu materiał jest oszczędzany. Ponadto produkty te często charakteryzują się pierwszorzędnymi wartościami, takimi jak wyjątkowo niski opór cieplny i dobre przewodnictwo ciepła.

Wineo 400

Aby efektywnie ogrzewać pomieszczenia, należy zadbać o to, aby nie przekroczyć oporu cieplnego 0,15 (m²K) / W. Jednak w niektórych przypadkach podłogi PVC mają opór zaledwie 0,02 (m²K) / W, co oznacza, że nie tylko można je doskonale ogrzać, ale także w razie potrzeby można zainstalować dodatkową izolację akustyczną. To samo jest oczywiście prawdą, nawet jeśli chcesz dołączyć barierę paroszczelną pod podłogą, która ma być ułożona. Z reguły opór jest nadal bardzo niski, więc jest mało prawdopodobne, aby miały one wpływ na Twój projekt budowlany.

CLICK-SYSTEM, W PEŁNI WYMIAROWE, W PEŁNI WINYLOWE LUB Z PŁYTĄ HDF - WARTO O TYM WIEDZIEĆ!

Dla idealnego przekazywania ciepła warto uciec się do pełnego winylu, który również możesz skleić na całej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z PCV z płytą nośną HDF (High Density Fiberboard) lub podłogi winylowej typu click! Klejenie na całej powierzchni jest wskazane, ponieważ pomiędzy ogrzewaniem a podłogą nie ma warstwy powietrza, która mogłaby przeszkadzać unoszącemu się ciepłu. Deski z płytą HDF są jednak z reguły masywne i tym samym utrudniają przepływ ciepła.

Wineo 400

W zależności od podłoża, w systemach HDF należy również rozważyć, czy potrzebna jest paroizolacja, która również ma działanie termoizolacyjne. Nawet wykładzina LVT nadaje się zasadniczo do połączenia z ogrzewaniem podłogowym, ale prawie zawsze wymaga dodatkowej izolacji akustycznej odgłosu kroków. Również w tym przypadku pomiędzy materiałem a ogrzewaniem znajduje się izolacyjna warstwa powietrza. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby wybrać jak najniższe wartości oporu i przeszkadzać.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Państwu to jak winyl współgra z ogrzewaniem podłogowym.

Czy nadal szukają Państwo wykładzin PVC bez ftalanów lub decydujesz się na podłogę, którą można połączyć z ogrzewaniem podłogowym? W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór, który będzie Ci dobrze służył. Zajrzyj i przeglądaj, aż znajdziesz idealną podłogę dla siebie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, chętnie pomożemy Ci osobiście. Wystarczy do nas zadzwonić lub wysłać wiadomość przez nasz formularz kontaktowy.

 

 

Dodaj komentarz