BRICO FRIDAY: Skorzystaj dziś z 5% zniżki na cały asortyment * z kodem 'BRICONOV21'! * z wyjątkiem produktów marki Tretford
Porada eksperta
0 61 660 15 09
Pon-pt: 08:30 - 16:30

Montaż wykładziny dywanowej

Tuesday, June 26, 2018

Wykładziny dywanowe

Montaż wykładziny dywanowej nie jest łatwym zadaniem. Po wyborze odpowiedniej struktury i koloru, zaleca się też znalezienie sprawdzonego fachowca. Jednak jeżeli już zapadła decyzja, że układanie będzie samodzielne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Składa się on z czterech kroków: pomiary, przygotowanie powierzchni, instalacja i wykończenie. Poniżej opiszemy o czym należy pamiętać przy każdym kroku.

Pomiary pomieszczenia

Dokładne pomiary pomieszczenia są kluczem do sukcesu. Przede wszystkim, pomogą one w decyzji, jakie kawałki powinny być ucięte i z jakiej szerokości rolki. Doradzamy poczekać na rolki z odpowiednią szerokością niż zakupić z rolki o złych wymiarach, pociąć wykładzinę na fragmenty i potem je łączyć. Jest to nielekkie zadanie, a i rezultat nie będzie cieszył oko pięknym wyglądem przez długi czas. Takie miejsca łączeń są mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Przy pomiarze pomieszczenia należy pamiętać o wnękach oraz progach i doradza się zakupić na zapas około kilkadziesiąt centymetrów, dodadzą one dodatkową ochronę przed pomyłką. W sprawie niepewności, co do pomiarów pomieszczenia, radzimy też skonsultować się z fachowcem.

Przygotowanie powierzchni a montaż wykładziny dywanowej

Równe podłoże jest następnym ważnym czynnikiem przy montażu wykładziny dywanowej. Wszelkie wgłębienia, wygięcia i inne nierówności powinny być usunięte. Jeżeli to nie będzie zrobione, wykończenie podłogi będzie miało mniejszą odporność na ścieranie się, a montaż wykładziny dywanowej nie będzie przebiegał sprawnie. Dodatkowo, tylko sucha, niepyląca i czysta podłoga zapewni sukces przy układaniu. Przebieg wyrównania posadzki w dużej mierze będzie zależał od jej rodzaju. Różnego rodzaju podłoża będą wymagały innych metod renowacji na przykład betonowe powinno być wyrównane masą samopoziomującą. Natomiast, podłoga drewniana będzie się równała za pomocą płyt OSB. Doradzamy kierować się wskazówkami producenta, ponieważ tylko na dobrze przygotowanym podłożu wykładzina będzie cieszyła oko na przeciągu wiele lat.

Instalacja wykładziny dywanowej i wykończenie – o czym należy pamiętać?

Wykładziny dywanowe

Kolekcja Balsan Sérénité

Po remoncie podłogi – wyrównaniu wszelkich nierówności i montażu podłoża, można przystąpić do instalacji wykładziny dywanowej. Przed instalacją należy wykładzinę rozłożyć równo w pomieszczeniu i zostawić na 24 godziny.  Zagięcia powinny być wyprostowane i wszelkie falowanie się powinno być wykluczone. Ważne jest też sprawdzić w instrukcji producenta wymaganą temperaturę pomieszczenia, w którym będzie ułożona wykładzina. Są 3 sposoby montażu wykładziny dywanowej: bez kleju, na taśmie klejącej, na kleju. Sposób instalacji będzie zależał od wykładziny oraz powierzchni pomieszczenia. Na przykład, układanie bez kleju i układanie na taśmie klejącej stosuje się we wnętrzach o mniejszych powierzchniach i mniejszym natężeniu ruchu. Natomiast, układanie na kleju jest tradycyjnym sposobem, zapewni elegancki wygląd i trwałość przez długi czas. W razie potrzeby rozcinania wykładziny dywanowej, należy pamiętać, że takie działania powinni być robione bardzo ostrym narzędziem, inaczej istnieje ryzyko uszkodzenia produktu.

Przy zakupie wykładziny dywanowej należy pamiętać też o inwestycji w listwy przypodłogowe. Są one dostępne w trzech rodzajach – plastiku, drewnie lub MDF.  Ogólna atmosfera pomieszczenia i poszczególne elementy takie jak drzwi czy ściany są decydującymi czynnikami przy wyborze.

Powrót do postów